E enjte, 20 Janar, 2022
10.5 C
Tirana

Çfarë do të sjellin partitë e reja në jetën politike?

Nga: Mentor Kikia

Mesa duket, në fletën e votimit, kësaj radhe do të kemi shumë parti, mes të cilave edhe disa të reja, që janë duke u farkëtuar e që kanë lindur nga grupet e të pakënaqurve të PD-së.

Unë nuk ndaj të njëjtin shqetësim me ata të PD-së për copëtimin e votës, e cila do të çonte ujë në mullirin e Ramës, sepse çdo kush ka të drejtë të hyjë në një garë politike. Por unë jam i shqetësuar për shumë më shumë se kaq.

Partitë e reja hallin më të madh kanë patur të gjejnë kryetarin dhe emrin, së pari. Në fakt unë do të doja të dija filozofinë e tyre te re.

Cila është kauza e tyre? Të kërkosh pushtet nuk është kauz, edhe pse ca syresh nuk kërkojnë as pushtet, por vetëm të “flenë me mullixhiun” për inat të “vjehrrës”.

Cilat janë risitë ?

Çfarë projektesh kanë?

Çfarë ndryshimi duan të sjellin?

Çfarë mendojnë se duhet ndryshuar në këtë vend, përveç qeverisë?

Cilës dege të ekonomisë duan ti japin prioritet?

Çfarë mendojnë se duhet bërë për arsimin, mjedisin, koncensionet, e madje edhe për bashkimin kombëtar?

Unë nuk kam lexuar asgjë nga këto, dhe padyshim që nuk pres të lexoj. Sepse, nëse nga një ferrë këpusim një degë dhe e mbjellim, filizi i ri ferrë do të jetë sërish. Natyra nuk ka prodhuar ndonjë mutacion deri tani, që të mbjellësh ferrë e të çelë trëndafila.

Lexo edhe :   Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha pritet me protesta në Laç, ndërhyn menjëherë policia

Kreu i PD-së, Lulzim Basha, është pritur me protesta në qytetin e Laçit. Simpatizantë të Partisë Demokratike që nuk janë dakord me të, kanë...

Meta ia merr këngës me Bujar Qamilin në Shkodër (VIDEO)

Për pak çaste, kreu i shtetit ka harruar zhvillimet politike, duke iu dedikuar pak vetes. Presidenti Meta ia ka marrë këngës me këngëtarin e...

Përplasja te “5 Maji”, Rama: E mira e përbashkët nuk merret peng nga askush

Dje nisi aksioni për shembjen e banesave në lagjen “5 maji” në Tiranë. Forcat policore rrethuan zonën, pasi një pjesë e banorëve kundërshtuan shembjen...

Donaldi shpallet banori më i padëshiruar në “Big Brother” (VIDEO)

Dje në "Big Brother Vip", banorët zhvilluan një spektakël, ku secili rrëmbeu nga një çmim. Pas spektaklit, Egzona si moderatore i ndau çmimet, ku...

Shpërthimi në Tonga, 500 herë më i fuqishëm se bomba atomike e Hiroshimës

Kombi i vogël ishullor i Tongës humbi një nga ishujt e tij më të vegjël, pasi një shpërthim gjigant vullkanik copëtoi tokën në copa...