E diel, 16 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global “shumë të lartë”, tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).

Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si ‘B.1.1.529’ nga OBSH, është përshkruar se ka një numër “jashtëzakonisht të lartë” mutacionesh, sipas shkencëtarëve afrikano-jugor që zbuluan për herë të parë variantin Beta.

Është ende e paqartë se sa efektive do të jenë vaksinat kundër tij, sa e transmetueshme është dhe sa infeksion mund të shkaktojë.

Ja çfarë dimë deri tani:

Numri i lartë i mutacioneve të majave – që besohet të jetë midis 26 dhe 32 – ngre shqetësime për aftësinë e tij, për të shmangur vaksinat dhe për t’u përhapur, tha virologu Tulio de Oliveira, në një konferencë për shtyp në internet javën e kaluar.

Proteina spike është ajo që ndihmon virusin të pushtojë qelizat e trupit.

“Omicron është një variant shumë divergjent, me një numër të lartë mutacionesh”, tha OBSH, duke shtuar se disa nga mutacionet ishin “shqetësuese dhe mund të lidhen me potencialin e imunitetit të arratisjes dhe transmetueshmërinë më të lartë”.

“Megjithatë, ka ende pasiguri të konsiderueshme”, tha OBSH.

Ku është zbuluar Omicron deri më tani?

Ai u zbulua për herë të parë në Afrikën e Jugut, me Institutin Kombëtar për Sëmundjet e Transmetueshme (NICD) që njoftoi javën e kaluar se kishte konfirmuar 22 raste pozitive, me më shumë raste të konfirmuara me rezultatet e testimit.

Të dielën, autoritetet holandeze konfirmuan se të paktën 13 persona që mbërritën në vend me fluturime nga Afrika e Jugut, kishin rezultuar pozitivë për variantin Omicron.

Në Portugali, 13 anëtarë të një ekipi futbolli rezultuan pozitivë për variantin Omicron, me zyrtarët shëndetësorë që hetuan nëse ishte një nga rastet e para të raportuara të transmetimit lokal të virusit jashtë Afrikës Jugore.

Omicron ka nxitur disa vende të shtrëngojnë kufizimet e udhëtimit 

Ministri i Shëndetësisë i Skocisë, Humza Yousaf, tha se një hetim i ngjashëm ishte duke u zhvilluar atje pasi u konfirmuan gjashtë raste, duke e çuar numrin e përgjithshëm të rasteve të konfirmuara në Mbretërinë e Bashkuar në nëntë.

Varianti Omicron është zbuluar gjithashtu tek udhëtarët që kthehen nga Afrika në Hong Kong, Belgjikë dhe Izrael, dhe në vendet evropiane, duke përfshirë Italinë, Gjermaninë dhe Republikën Çeke.

Rasti i parë i raportuar në Evropë i variantit të ri të COVID, është zbuluar në Belgjikë

“Nuk është për t’u habitur që një variant i ri është zbuluar në Afrikën e Jugut”, tha profesori Adrian Puren, ushtrues detyre i drejtorit ekzekutiv të NICD.

“Megjithëse të dhënat janë të kufizuara, ekspertët tanë po punojnë jashtë orarit me të gjitha sistemet e vendosura të mbikëqyrjes, për të kuptuar variantin e ri dhe cilat mund të jenë implikimet e mundshme”, shtoi ai.

Shkencëtarët besojnë se deri në 90 për qind e rasteve të reja në provincën e Gauteng të Afrikës së Jugut mund të jenë Omicron, me rastet e zbuluara në veriperëndim dhe Limpopo gjithashtu duke u rritur me shpejtësi.

Shfaqja e këtij varianti është ndoshta arsyeja e rritjes “eksponenciale” të infeksioneve në javët e fundit, sipas Ministrit të Shëndetësisë Joe Phaahla, i cili mori pjesë në konferencën për shtyp.

A mund të jetë varianti Omicron më i rrezikshëm se varianti Delta?

Varianti Delta është aktualisht varianti dominues në botë për COVID-19. I zbuluar për herë të parë në Indi, ai përfshiu botën duke u dëshmuar se ishte më ngjitës se variacionet dominuese të mëparshme të virusit.

Përhapet kaq lehtë, sepse proteina e saj spike është më e aftë për të hyrë në qelizat njerëzore sesa variantet e mëparshme. U deshën rreth dy muaj që Delta të etiketohej “shqetësuese” nga OBSH. Nga ana tjetër, Omicron e mori këtë klasifikim brenda 72 orëve nga zbulimi.

A do të ndryshojë përkufizimi i ‘të vaksinuar plotësisht’ në 3 doza vaksinash?

Shqetësimi për variantin e ri Omicron është numri i lartë i mutacioneve, të cilat mund ta ndihmojnë atë të shmangë mbrojtjen e trupit. Aktualisht, shkencëtarët nuk kanë të dhëna të mjaftueshme për të dalluar se sa i rrezikshëm mund të jetë ky variant.

Burimi i lajmit: euronews. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shuhet legjenda e futbollit shkodran, e mundi sëmundja

Një sëmundje e rëndë ka mposhtur legjendën e futbollit shkodran, Ramazan Rragami, i cili u shua në moshën 77-vjeçare. Rragami vuante prej vitesh nga një...

Falsifikimi i dokumenteve/Gjykata liron nga burgu vëllain e Sheila Haxhiraj

DVP Lezhë në bashkëpunim me DVP Tiranë dhe atë të Elbasanit, finalizuan operacionin “Identiteti”. Nga finalizimi i operacionit, pas tre muajsh hetime, u zbulua...

Misteri afrikan: Pse C*vid-19 ka shkaktuar më pak vdekje se kudo tjetër?

Nga: Federico Giuliani “Il Giornale Është një kontinent i madh, rreth 7 herë më i madh sesa Bashkimi Evropian, dhe i banuar nga pothuajse 1.5 miliardë...

“Basha është pronar i basteve”/PD ia kthen Berishës: Mashtrues kronik!

Partia Demokratike ka përgënjeshtruar akuzat e ish-kryeministrit Berisha, ku tha se kryedemokati Basha është pronar i basteve. Shigjetimet e Berishës ndaj Bashës erdhën nga...

Zgjedhjet lokale, kurthi pervers i Metës për Bashën

Nga: Andi Bushati Pak kohë përpara se Gjykata Kushtetuese të vendosë nëse Presidenti i Republikës e ka tejkaluar rolin e tij për të qënduar mbi...