E premte, 23 Korrik, 2021
30.5 C
Tirana

Çështja e Qipros/ Dendias: Gjermania nuk duhet të furnizojë Turqinë me a*më

Ministri i Jashtëm grek Nikos Dendias ka kritikuar Bashkimin Evropian për mos zgjidhjen e çështjes së Qipros. Dendias është shprehur në një intervistë se BE duhet që të ketë një rol më aktiv në zgjidhjes së çështjes së Qipros me Turqinë, shkruan Protothema.

“BE-ja duhet të ketë një rol më aktiv në zgjidhjen e çështjes së Qipros. Qiproja është një shtet anëtar i BE-së, pra do të kemi çdo arsye dhe duhet të pretendojnë pjesëmarrjen e plotë në procesin e zgjidhjes së problemit të Qipros. BE-së, megjithatë, ka hezituar të jetë edhe pjesë e bisedimeve të Gjenevës. Pas përvojës së fundit që pata në Gjenevë, zgjidhja e çështjes së Qipros duket se është edhe më larg, sepse tani Turqia duket se nuk e pranon kornizën e rezolutës të Këshillit të Sigurimit të KB dhe pasojë e ligjit ndërkombëtar,” tha ai.

Ai gjithashtu foli edhe për qëndrimin e Gjermanisë në këtë çështje, ku tha së një shtet si Gjermania duhet që të vendos sanksione kundër Turqisë.

Në lidhje me eksportin e armëve në Turqi, ai tha se kjo gjë vetëm sa e ndërlikon situatën, pasi Turqia më shumë do të devijojë sesa të konvertohet në shembullin paqeruajtës Evropian.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Video/ Parakalimi i Shqipërisë në ceremoninë e hapjes në Tokio

U mbajt sot, nga ora 13:00, ceremonia e hapjes së Lojërave Olimpike. Mes ekipeve olimpike, kanë parakaluar edhe shqiptarët në pistën e Lojërave Olimpike...

“Përndiqte të renë, i dhunoi të atin”, policia arreston 29-vjeçarin

Një 29-vjeçar është vënë në pranga, pas denoncimit të një 23-vjeçareje e cila është ankuar se është përndjekur dhe dhunuar fizikisht nga ky shtetas,...

Episodi/ Kielini kujton momentin me Del Pieron “aty kuptova ç’është Juventusi”

“Shoku i ekipit që më bëri të kuptoj se çfarë do të thotë Juventus ishte Del Piero. Kur fituam kampionatin në Serie B, ai...

Merkato/ Transferimi i dytë më i shtrenjtë në histori? Guardiola do Harry Kane

Tuttomercato.web Bombë nga Anglia, në lidhje me të ardhmen e Harry Kane. Sipas The Sun, Manchester City ka Harry Kane në shënjestër dhe do t'i...

“Ishte lojë e njerkës”, gazetarja lexon LIVE sms-të e motrës së Eglantina Bucit

Vrasja e Eglantina Bucit është e mbuluar plot mister. Detajet deri diku kontradiktore, sjellin plot enigma lidhur me këtë ngjarje të rëndë. Eglantina Buci...