E diel, 29 Nëntor, 2020
6 C
Tirana

Ç’duhet të dini mbi Kolegjin Zgjedhor, që zgjedh presidentin e SHBA-së

Më të lexuarat

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Kurba e Covid mbetet e lartë në vend, 10 viktima

Situata epidemiologjike në vend, mbetet e rënduar pasi vijojnë të regjistrohen shifra të larta të të infektuarve dhe viktimave nga Covid-19. Ministria e Shëndetësisë informon...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Ish-konkurrenti i “Për’puthen” i nxjerr bojën emisionit, nxjerr prapaskenat

Një ish-konkurrent i “Për’puthen” ka publikuar fotot e dyshimta të lojtarit të këtij edicioni, Atdheut, para se të bëhej pjesë e emisionit. Siç duket...

“Një pllakë tektonike po lëviz”, sizmologu i njohur turk paralajmëron banorët

Gjatë paradites se sotme, lëkundje të forta u ndjenë në Turqi, duke i shtuar edhe më tej panikun qytetarëve se do të rikthehet situata...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Pamje të rënda nga aksidenti i yllit të Arsenalit, udhëtonte me mjetin luksoz

Pamje të tmerrshme të aksidentit të mesfushorit të Arsenalit, Joe Willock, kanë bërë xhiron e rrjetit. Ai po udhëtonte me mjetin e tij luksoz...

Deri më tani, shumica e kandidatëve presidencialë që kanë fituar votën e Kolegjit Zgjedhor, kanë fituar dhe presidencën. Por pse u vendos një sistem i tillë, shpesh jo dhe aq i kuptueshëm nga të tjerët jashtë SHBA-së. Ja faktet kryesore që duhet të dini:

Kolegji Zgjedhor u bazua në një ide të Platonit

Etërit Themelues të Shteteve të Bashkuara, promovuan idealet e Iluminizmit si bazë të qeverisë së vendit të tyre të ri. Megjithatë,shumë prej ideologjive të saj vinin nga grekët e lashtë. Filozofi grek Platoni argumentoi në veprën “Republika” se një shoqëri funksionon më së miri nën sundimin e një filozofi-mbret, pra një koncept elitist.

Dhe Etërit Themelues të SHBA, u ndikuan shumë nga ideja e Platonit, se disa individë janë më të aftë për të marrë vendime të arsyeshme sesa të tjerët. Vendosja e Kolegjit Zgjedhor në Kushtetutë, bazohej në këtë filozofi. Natyrisht, vështirësia ka të bëjë me faktin se përcaktimi se çfarë e bën një person të kualifikuar për të qenë president, është një proces shumë subjektiv.

U krijua për të mbrojtur një elektorat të painformuar dhe të paarsimuar

Në vitet 1800, nuk kishte asnjë formë të shpejtë dhe të besueshme të medias, që mund të transmetonte lajme për një popullsi të përhapur në një sipërfaqe të madhe. Banorët e zonave rurale ishin shumë më të izoluar fizikisht dhe nga ana sociale se banorët e qyteteve.

Dhe në atë kohë, vetëm 1 në 4 amerikanë ishin të shkolluar. Pjesa tjetër e popullsisë ishin analfabetë. Kolegji Zgjedhor ishte një organ i përbërë nga njerëz të mirë-arsimuar. Pozita e tyre u jepte mundësi të gjenin lehtësisht informacionin e vlefshëm për çdo kandidat në garë.

Zgjedhësit zgjidhen nga dy partitë kryesore politike të vendit

Që nga viti 1800, zgjedhësit e Kolegjit janë zgjedhur nga partitë politike. Shtetet kanë rregulla të ndryshme lidhur me faktin nëse një zgjedhësi i kërkohet apo jo të votojë një parti politike të caktuar. Por funksionimi i Kolegjit Zgjedhor, përcaktohet gjithashtu nga mënyra se si popullata e një shteti mund të ndikojë në përfaqësimin e tij.

Kështu një votë elektorale nga një shtet pak i populluar si Montana, vlen më shumë sesa një votë elektorale nga një shtet shumë i populluar si Nju Jorku. Prandaj është e mundur që një kandidat presidencial të humbasë votën e popullit ndërsa fiton votën e Kolegjit Zgjedhor, dhe për pasojë presidencën. Kjo ka ndodhur 4 herë në historinë e vendit, në zgjedhjet presidenciale të viteve 1876, 1888, 2000 dhe 2016.

Lexo edhe :   Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit?
Lexo edhe :   Dallime midis Gjermanisë dhe Francës në botën pas Trumpit?

SHBA nuk është i vetmi vend që ka një Kolegj Zgjedhor

Sipas CIA World Factbook, zona të tjera me Kolegje Zgjedhore përfshijnë Birmaninë, Estoninë, Indinë, Madagaskarin, Nepalin, Pakistanin, Trinidad Tobagon, Vanuatu dhe Vatikanin. Gjithsesi, asnjë nga Kolegjet Zgjedhore në këto zona nuk merr një vendim përfundimtar për të zgjedhur një kryetar shteti. Praktika e lejimit të një Kolegji Zgjedhor që të zgjedhë në fund një kryetar shteti është unike vetëm për Shtetet e Bashkuara.

Në SHBA po debatohet prej kohësh zëvendësimi i këtij organi, me votën direkte popullore

Nga të gjithë kandidatët presidencialë demokratë të këtij viti, 3 prej tyre Berni Sanders, Elizabet Uorreen dhe Pit Batigig argumentuan që Kolegji të shfuqizohet. Dy të tjerë, Endrju Jang dhe Tulsi Gabard, sugjeruan që ai të reformohet, ndërsa Xho Bajden dhe miliarderi Majk Blumberg e mbështetën atë.

Sipas një sondazhi të Qendrës Kërkimore Pew në mars të këtij viti, 58 për qind e amerikanëve janë dakord me zëvendësimin e Kolegjit Zgjedhor, me një sistem ku kandidati presidencial që fiton shumicën e votave të popullit të bëhet president.

Vetë Kushtetuta e SHBA-së, nuk e përmban shprehjen “Kolegji Zgjedhor”

Një nga arsyet pse roli që luan Kolegjit Zgjedhor në zgjedhjet presidenciale, ka ndryshuar me kalimin e kohës, është se Etërit Themelues nuk ofruan udhëzime të hollësishme për brezat e ardhshëm. Kështu Kushtetuta nuk përmend askund frazën “Kolegji Zgjedhor”, megjithëse flitet shkurt për një trupë zgjedhësish shkurtimisht në Nenin II, pika I.

Aktualisht, Kolegji Zgjedhor zgjedh presidentin në zgjedhjet e kontestuara. Por autoriteti i zgjedhësve të këtij organi ka ndryshuar me kalimin e kohës. Por nuk ka asnjë precedent se si mund të ndryshojë ai në të ardhmen, gjithnjë nëse do të ndryshojë ndonjëherë.

Burimi i lajmit: https://www.toptenz.net/you-should-really-know-these-facts-about-the-electoral-college.php

Përshtatur nga TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Si mund ta padisë Gjermania Asadin për përdorim armësh kimike?

Drejtësia gjermane po shqyrton mundësinë e ngritjes së një padie për sulmet me gaz helmues në Siri. Deutsche Welle dhe "Der Spiegel" biseduan me...

Rita Ora uron ditën e flamurit në gjuhën shqipe dhe me foto provokuese

Rita Ora, këngëtarja me famë botërore asnjëherë nuk harron origjinën e saj. Ajo ka uruar Ditën e Flamurit me disa foto shumë provokuese, ku shihet...

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

Nuk ka llogari bankare, liderja e Hong Kongut i mban paratë në shtëpi

Shefja ekzekutive e Hong Kongut, Carrie Lam, ka thënë në një intervistë televizive se ajo duhet të ruajë “grumbuj parash” në shtëpi, sepse nuk...

Video/ Sulmuesi shqiptar shënon në fund, i jep 1 pikë skuadrës turke

Sulmuesi, Jetmir Topalli ka shënuar gol në minutën e 95’ në sfidën e Superligës turke, të zhvilluar midis Gazientep dhe Jeni Malatjaspor. 22-vjeçari nga Kosova...