Politikë

‘Cakaj’/ Koja: Meta po mundohet të riaktivizohet dhe të fitojë kredite politike 

               Publikuar në : 22:06 - 11/01/19 S.N
Përplasja e fortë mes Presidentit dhe Kryeministrit për kandidaturën e ministrit të ri të Jashtëm , debati mes institucioneve dhe palëve në Shqipëri dhe Kosovë për Gent Cakajn janë tema e diskutimit në studion e Repolitix në Report Tv me gazetarin Denis Minga.Gjergj Koja, ish-ministëri i Shëndetësisë, tha se presidenti Ilir Meta po mundohej që të riaktivizohet dhe të fitojë kredite politike duke mosdekretuar ministrat e propozuar nga kryeministri Edi Rama.

“Mendoj që është një krizë institucionale që po kalon presidenti. Ai nuk shkakton krizë në maxhorancë. Kryeministri ka çuar zyrtarisht propozimin në presidencë. Ka folur zyrtarisht, ndërsa Meta ka provokuar. Ai do të riaktivizohet dhe të fitojë kreditë politike. Po mundohet të krijojë krizë institucionale. Mesa duket që PS ka pasur të drejtë kur ka thënë që e votuam sepse e duam edhe president të opozitës. Shqipëria nuk e meriton reagimin e Metës. Disa rryma mezi presin që të mos hapen negociatat. Nuk kam dëgjuar as SHISH që të thonë që Cakaj është spiun etj etj,”- shtoi lidhur me temën Koja.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT