Bundesliga/ Ja ndeshjet që do të luhen sot në Gjermani

Bundesliga gjermane do të rikthehet sot pas disa javësh pezullimi për shkak të situatës së krijuar nga pandemia e koronavirusit.

Kryendeshja e javës së 26-të është derbi i zjarrtë mes Borussia Dortmund dhe Schalke. Ndërsa në ndeshjet tjera do të takohen:

  • Augsburg – Wolfsburg,
  • Dusseldorf – Paderbon,
  • Hoffeinheim – Hertha Berlin,
  • Leipzig – Freiburg,
  • Frankfurt – Monchegladbach.

Gjatë hyrjes në qendrat stërvitore lojtarët do të duhet të kenë maska. Gjithashtu edhe kur të dalin në konferencat për shtyp, lojtarët do të duhet të vendosin maskat.

Duke filluar nga sot, klubet gjermane do të kenë mundësi të bëjnë deri në 5 zëvendësime brenda një loje. Ky rregull u aprovua me qëllimin për të ndihmuar futbollistët, duke qenë se ata do të përballen me një ritëm të lartë të ndeshjeve.