E hënë, 24 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Britania paralajmëron Rusinë se do përballet me pasoja nëse pushton Ukrainën

Sekretarja e Jashtme Liz Truss ka paralajmëruar Rusinë se do të përballet me “pasoja të rënda ekonomike”, nëse pushton Ukrainën. Ajo tha se takimi i ministrave të jashtëm të G7 në Liverpool këtë fundjavë, do të shfaqte një shfaqje uniteti dhe do të bënte të qartë se një veprim i tillë do të ishte një “gabim strategjik”.

Zonja Truss tha se Mbretëria e Bashkuar dhe aleatët e saj duhej të “frenonin Rusinë nga ndërmarrja e këtij kursi veprimi”. Tensionet po rriten, ndërsa Moska grumbullon trupa në kufirin e Ukrainës – por Kremlini ka mohuar se planifikon ta pushtojë.

Duke përsëritur paralajmërimet e mëparshme nga SHBA-ja dhe aleatët e saj, zonja Truss tha se G7 “do të jetë absolutisht e fortë në qëndrimin tonë kundër agresionit… në lidhje me Ukrainën”.

Ajo shtoi: “Nëse Rusia do ta ndërmerrte atë veprim, do të ishte një gabim strategjik dhe do të kishte pasoja të rënda për Rusinë.

“Dhe ajo që ne po bëjmë këtë fundjavë është të punojmë me aleatë me të njëjtin mendim për ta sqaruar këtë”.

Ukraina ndan kufirin me BE-në dhe Rusinë, por si një ish-republikë sovjetike ajo ka lidhje të thella sociale dhe kulturore me Rusinë. Megjithatë, Rusia ka akuzuar Ukrainën për provokim dhe ka kërkuar garanci kundër zgjerimit të NATO-s drejt lindjes dhe vendosjes së armëve pranë kufirit të saj. Përpara takimit të G7, zonja Truss zhvilloi bisedime me ministrin e jashtëm ukrainas Dmytro Kuleba në Londër.

E pyetur nëse ajo mund të përjashtonte një përgjigje ushtarake ndaj agresionit rus, zonja Truss tha se Mbretëria e Bashkuar po punonte me Ukrainën për “aftësitë e mbrojtjes dhe sigurisë”.

“Ne po u ofrojmë mbështetje”, tha ajo. “Ne po punojmë gjithashtu për t’i ndihmuar ata me elasticitetin e tyre energjetik. Pra, ata nuk varen vetëm nga furnizimet ruse të energjisë. Dhe kjo është mënyra se si do të ndihmojmë në fund të fundit në Ukrainë”.

Zonja Truss tha se Mbretëria e Bashkuar dhe BE-ja, po përpiqeshin të siguronin që ekonomitë perëndimore të vareshin më pak nga energjia ruse. Sekretari i Jashtëm tha se gazsjellësi Nord Stream 2 midis Gjermanisë dhe Rusisë do të ishte “një problem” nëse Rusia pushton Ukrainën.

Do të ishte një çështje për t’u diskutuar me homologun e saj të ri gjerman, në bisedimet e G7.

Zonja Truss tha: “Ne absolutisht duhet të reduktojmë varësinë nga gazi dhe energjia ruse. Dhe kjo duhet të jetë pjesë e një strategjie të përgjithshme të reduktimit të varësisë nga ekonomitë jo të tregut, uljes së varësisë nga aktorët keqdashës dhe sigurimit që bota e lirë të jetë në gjendje të të ketë atë pavarësi strategjike që i nevojitet për të mbijetuar dhe lulëzuar”.

Presidenti i SHBA-së Joe Biden dhe presidenti rus Vladimir Putin, mbajtën të martën një samit virtual që synon uljen e tensioneve në rajon. Biden tha se ia kishte bërë të qartë Putinit se do të kishte “pasoja ekonomike si ato që ai nuk kishte parë ndonjëherë” nëse ai pushtonte Ukrainën.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Mungonin avokatët, GJKKO shtyn seancën ndaj Fatos Tushes

Gjykata Kundër Korrupsionit dhe Krimit të Organizuar ka shtyrë në datën 2 shkurt seancën në ngarkim të Fatos Tushes, ish-kryetarit të Bashkisë Lushnje dhe...

Rama: Presidentin e ri do ta zgjedhim ne, do i kthejmë dinjitetin asaj zyre

Kryeministri Rama tha sot në mbledhjen e Grupit Parlamentar, se Partia Socialiste do të nisë punën për zgjedhjen e Presidentit të ri të Republikës...

Mbyllja e shkollave për 3 ditë/Aktivistët: Ministrja bën meteorologen

Për tre ditë, shkollat do jenë të mbyllura për shkak të motit të acartë. Lidhur me këtë vendim, aktivistë të Qëndresës Qytetare kanë protestuar...

“E mbyllim në shkurt”/Rama mbledh Grupin Parlamentar të PS, ja çfarë do ndodhë

Në mbledhjen e Grupit Parlamentar, kreu i qeverisë Edi Rama iu është drejtuar socialistëve të angazhohen seriozisht në procesin e këshillimit kombëtar. Ai vuri...

Basha: Berisha po vë interesat e tij personale mbi ato të demokratëve!

Në Shqipëri zgjedhjet e pjesshme, të parakohshme lokale, më 6 mars, për të zëvendësuar kryetarët e gjashtë bashkive, që iu ka mbaruar mandati, priten...