E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

SHBA goditet nga 19 tornado, humbin jetën dy persona

Një stuhi e fuqishme goditi të premten vonë pjesën qendrore të SHBA-së, duke shkaktuar të paktën 19 tornado në pesë shtete. Të paktën dy vdekje në Arkansas i janë atribuar valës së tornadove.

Një person u vra dhe disa u plagosën në Monette, Arkansas, pasi një tornado goditi një azile pleqsh, sipas gjykatësit të kontesë Craighead, Marvin Day.

Zyrtarët lokalë kishin thënë më parë se dy persona vdiqën, por Day tha se mjekësia lokale ka përcaktuar që atëherë kishte vetëm një vdekje.

“Të gjithë janë nxjerrë nga shtëpia e të moshuarve,” tha kryetari i bashkisë së qytetit Bob Blankenship. “Ne kemi një qendër triazhi të ngritur në shkollën lokale, ku njerëzit po trajtohen dhe të tjerët janë transportuar në spitalet lokale”.

Tetë milje larg në Leachville, një person u vra, tha për CNN Sherifi i Qarkut të Mississippi Dale Cook.

Në Tenesi, disa struktura u dëmtuan dhe një numër i panjohur njerëzish u bllokuan në Samburg, sipas shefit të policisë së qytetit të Unionit, Karl Ullrich.

“Është thjesht një komunitet i vogël. Samburgu është në pjesën veriperëndimore të shtetit, në veri të Memfisit.

Në Illinois, një magazinë Amazon u dëmtua në Edwardsville, e cila është 24 milje në lindje të St. Louis, Missouri. Qendra e shpërndarjes në Amazon është shembur pjesërisht në Edwardsville, Illinois.

“Është shkatërruese të shohësh sasinë e dëmeve atje, dhe të dish se kishte njerëz brenda kur ndodhi kjo”, i tha shefi i policisë së Edwardsville, Michael Fillback për KMOV të CNN të shtunën në mëngjes.

Fillback tha se policia nuk e dinte se sa njerëz ishin në ndërtesë në momentin e shembjes, dhe as sa njerëz mund të jenë ende të bllokuar brenda.

Guvernatori i Illinois, JB Pritzker tha se ai kishte kontaktuar me kryetarin e bashkisë Edwardsville për të ofruar ndihmë.

“Lutjet e mia janë me njerëzit e Edwardsville sonte, dhe unë i kam kontaktuar kryetarit të bashkisë për të siguruar çdo burim të nevojshëm shtetëror. @ILStatePolice dhe @ReadyIllinois po bashkërendojnë nga afër me zyrtarët lokalë dhe unë do të vazhdoj të monitoroj situatën”, tha guvernatori në një postim në Twitter.

Në Kentaki, policia e shtetit paralajmëroi për vdekje të mundshme në shumë qarqe. “Ndërsa asnjë vdekje nuk është konfirmuar në këtë kohë, pritet humbje jetësh”, shkroi agjencia në Twitter të premten vonë në mbrëmje.

Dëme të konsiderueshme u raportuan në Mayfield, një qytet me rreth 10.000 banorë.

Ndërprerje të energjisë elektrike në disa shtete

Tornadot u raportuan në Arkansas, Missouri, Tennessee, Kentucky dhe Illinois, sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive të Administratës Kombëtare të Oqeanit dhe Atmosferës.

Në përgjithësi, më shumë se 55 milionë njerëz në mbarë vendin ishin në rrezik nga stuhitë e forta të premten.

Nga fillimi i së shtunës, të paktën 157.000 klientë kishin humbur energjinë në gjashtë shtete. “Kjo stuhi dinamike dhe e përhapur do të prekë më shumë se gjysmën e vendit. Është një përplasje klasike e masave ajrore”, tha meteorologu i CNN, Gene Norman.

Më parë, orët e tornados u lëshuan për Arkansasin qendror dhe lindor, Misurin juglindor, Misisipin veriperëndimor, Tenesin perëndimor, Kentakin perëndimor, Ilinoisin jugor dhe Indianën jugperëndimore, sipas Qendrës së Parashikimit të Stuhive.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...