E diel, 17 Janar, 2021
3 C
Tirana

Britania e Madhe me protokoll të ri, nis testimet derë më derë

Autoritetet britanike kanë nisur një protokoll të ri, duke testuar banorët në zonat më të rrezikuara në shtëpitë e tyre.

Nga kjo e premte ka nisur testimi derë më derë i banorëve të Leicester, një prej zonave ku u shënua një rritje e rasteve të reja me koronavirus në ditët e fundit.

Sipas mediave britanike, në Leicester po shpërndahen teste edhe në shtëpitë e atyre që nuk kanë shfaqur asnjë simptomë.

Më 29 qershor, në Leicester u rikthyen disa nga masat shtrënguese pas numrit të lartë të rasteve të regjistruar në atë zonë.

Kryetari i bashkisë, Soulsby thotë se kjo është mënyra e vetme për të ulur përhapjen e pandemisë.

Deri më tani, Mbretëria e Bashkuar ka regjistruar më shumë se 288 mijë raste me koronavirus dhe mbi 44 mijë viktima.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bayern-in e nderon senatori Muller, por sa vuajtje me Freiburg

Fitore me vuajtje. Bayern Munich mposht Freiburg 2-1 dhe në fund duhet të falënderojë fatin pasi miqtë goditën tranversën që mund të sillte golin...

Koronavirusi i ri në Kosovë? Dërgohen 30 mostra për verifikim në Berlin

Kosova ka dërguar 30 mostra në Berlin për të parë nëse koronavirusi i ri ka mbërritur edhe në vendin e tyre. S30 mostra të zgjedhura...

Vaksinimi kundër koronavirusit, Italia vendos rregulla të reja

Italia vendos rregulla të reja për procesin e vaksinimit kundër koronavirusit. Personat mbi moshën 80 vjeç do të rezervojnë një vend me mjekët e...

Karakaçanov: Maqedonia e Veriut, pjesa më tragjike e historisë bullgare

Zëvendëskryeministri i Bullgarisë, Krasimir Karakaçanov ka përjashtuar çdo mundësi që Sofja të heqë dorë nga kërkesat e saj në raport me Maqedoninë e Veriut,...

Foto/ Kërkesa e Rugovës për të hyrë në Shqipëri gjatë kohës së Enver Hoxhës

Ish-presidenti i Kosovës, Ibrahim Rugova kishte bërë kërkesë në prill të vitit 1980 për të hyrë në Shqipëri, ku kishte treguar se qëllimi i...