E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Britani: Shtyhen masat anti-covid edhe për 3 javë, shkollat mbeten të mbyllura

Kryeministri i Britanisë së Madhe, Boris Johnson deklaroi se nuk ka shpresë për ndonjë lehtësim të bllokimit për tre javë të tjera, duke përjashtuar përfundimisht idenë që nxënësit të mund të kthehen në klasa.

Ai tha sot se shkollat ​​nuk do të rihapen të paktën deri më 8 mars ndërsa ai u përpoq të shuante zemërimin në rritje të qytetarëve duke premtuar një ‘hartë rrugore’ nga bllokimi në javët e ardhshme.

Kreu i qeverisë dha lajmin e zymtë për miliona fëmijë dhe prindër që luftuan në një deklaratë në Dhomën e Komunave këtë pasdite, duke thënë se ai e dinte se sa ‘të irrituar’ do të ishin ata, shkruan Daily Mail.

“Ne nuk do të këmbëngulim për një ditë më shumë sesa është e nevojshme, por as nuk do të relaksohemi shumë shpejt. Pamja e përgjithshme duhet të jetë më e qartë deri në mes të Shkurtit.”, tha Johnson.

Britania e Madhe është një nga vendet më të prekura nga koronavirusi në botë. Në shtator të vitit 2020, në Londër u shfaq një mutacion i virusit, ku sipas studimeve është 30% më vdekjeprurës dhe 70% më ngjitës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...