E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Bota ka mjetet për t’i dhënë fund pandemisë, por nuk po përdoren siç duhet

Pandemia e Covid-19 nuk do të zgjasë përgjithmonë. Ka të ngjarë të vazhdojë të zbehet dhe të zbehet, ndërsa shkon drejt vitit të tretë të tij, duke u rishfaqur me variante të reja dhe më pas duke u zbehur përballë vaksinave, masave zbutëse dhe sjelljes njerëzore. Por edhe nëse virusi nuk zhduket kurrë, imuniteti do të përmirësohet dhe bota përfundimisht do të jetë në gjendje të jetojë me Covid.

Për këtë, ekspertët përgjithësisht bien dakord. “Shumica e madhe e specialistëve të sëmundjeve infektive mendojnë, dhe kanë menduar për shumë muaj, se SARS-CoV-2 është këtu për të qëndruar”, tha Paul Hunter, profesor në mjekësi në Universitetin e Anglisë Lindore.

“Nipërit e nipërve tanë do të vazhdojnë të infektohen”, tha ai. Por “Covid, sëmundja, do të bëhet pjesë e historisë sonë, pasi infeksioni shndërrohet në një tjetër shkak të ftohjes së zakonshme”.

Megjithatë, ekziston një pyetje shumë më e rëndësishme: Sa kohë do të duhet për të arritur atje?

Dhe kjo përgjigje nuk varet nga fati — është, të paktën në një pjesë të madhe, në duart tona. Pandemitë zhduken si rezultat i përpjekjeve njerëzore si zhvillimi i vaksinave, gjurmimi i kontakteve, analiza gjenomike, masat e kontrollit dhe bashkëpunimi ndërkombëtar. Me pak fjalë, bota ka një paketë mjetesh për t’i dhënë fund pandemisë sa më shpejt të jetë e mundur.

Problemi? Edhe pas 20 muajsh, ato mjete nuk po përdoren më së miri. “Kjo është çështja kryesore: Nuk ka pasur kurrë një plan, (dhe) ende nuk ka një plan në nivel global”, tha Andrea Taylor, ndihmës drejtore e programeve në Institutin e Shëndetit Global.

“Ne nuk jemi të mirë për t’u marrë me krizat globale si një botë – ne nuk kemi realisht infrastrukturën, as udhëheqjen ose përgjegjësinë”, shtoi ajo.

Disa vende kanë ecur më mirë përballë Covid-it se të tjerët. Ekspertë të panumërt, përfshirë Taylor, po bëjnë thirrje për një qasje të re globale, veçanërisht kur bëhet fjalë për vaksinat, trajtimet dhe shkëmbimin e informacionit.

Një përpjekje e tillë është mënyra më e mirë për t’i dhënë fund pandemisë shpejt, thonë ata, dhe nëse nuk ndodh, njerëzit në çdo cep të botës mund të jetojnë ende me Covid-in deri në vitin 2022 dhe më tej.

“Ne e dinim para kohe se çfarë do të ndodhte, nëse do të kishim këtë qasje nacionaliste, por ne e bëmë atë gjithsesi”, tha Taylor. “Dhe ne tani po jetojmë me pasojat e kësaj”.

Nëse bota ka një arsenal për ta ndihmuar atë t’i japë fund pandemisë, arma më e rëndësishme në të është e dukshme. “Mjeti i parë që kemi është vaksina”, thotë Roberto Burioni, një profesor i mikrobiologjisë dhe virologjisë në Universitetin San Raffaele në Milano.

Megjithatë, nuk mjafton thjesht të kesh një vaksinë; duhet t’u jepet sa më shumë njerëzve, sa herë që kërkohet.

“Ajo që duhet të arrijmë është imunizimi i gjerë”, tha Burioni. “Një skenar i mundshëm është që nëse jemi në gjendje të vaksinojmë një shumicë të madhe njerëzish, ky virus do të qarkullojë, por nuk do të bëjë shumë dëm”.

Përveç përpjekjeve të tyre të vazhdueshme për të inkurajuar njerëzit e pavaksinuar që të marrin një dozë të parë, vendet më të pasura tani kanë dy pika kryesore në strategjitë e tyre të vaksinimit: sigurimin e vaksinimit të fëmijëve të moshës shkollore dhe administrimin e vaksinave përforcuese, aq sa provohen të jenë të nevojshme për mbrojtjen e lartë.

“Vaksinimi i fëmijëve mund të ketë një ndikim të madh në të ardhmen”, tha Burioni. Vaksinimi i moshës shkollore është duke u rritur në pjesën më të madhe të botës, dhe në SHBA, Administrata e Ushqimit dhe Barnave miratoi së fundmi vaksinën e Pfizer për fëmijët e moshës 5 deri në 11 vjeç.

Dhe Britania e Madhe njoftoi një marrëveshje të enjten për të blerë 114 milionë doza shtesë të injektimit Pfizer, për 67 milionë qytetarët e saj për 2022 dhe 2023. Është një lëvizje që shumë vende të zhvilluara pritet të bëjnë.

Burimi i lajmit: CNN. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...