E premte, 26 Shkurt, 2021
10 C
Tirana

Bollino: Shëndetësia në Shqipëri është falas, problemi janë mjekët e korruptuar

Analisti Carlo Bollino thotë se në Shqipëri shëndetësia është falas, dhe sipas tij problem është korrupsioni i mjekëve.

I ftuar në Open, ai tha se nëse mjekët nuk marrin para nga pacientët, shëndetësia është falas ashtu siç premtoi qeveria.

Karlo Bollino: Me shëndetësi falas nënkuptojmë që qytetarët nuk paguajnë një shërbim por e paguan shteti. Përpjekja e qeverisë është që të ofrohet shëndetësi falas. Kemi dy koncesione ku kemi check up fala dhe kontrolle falas. Është zgjeruar gama e ilaçeve falas.

Pyetje: Pra ju thoni ka shëndetësi falas?

Karlo Bollino: Po, ka një shëndetësi pjesërisht falas. Në mes kemi një fenomen të korrupsionit tek mjekët. Shëndetësia sot në strukturat publike është falas. Nëse mjeku merr lekë është problem tjetër.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Bardhi kallëzon Ballën në SPAK: Vartësit e tij kërcënojnë qytetarët për votën

Drejtuesi politik i PD në Elbasan, Gazment Bardhi, ka kallëzuar penalisht në SPAK rivalin e tij në këtë qark, Taulant Ballën. Gjatë intervistës në emisionin...

UNICEF sjell në Kosovë shiringa për vaksinën kundër Covid-19

Shefi i zyrës së UNICEF-it (Fondi i Kombeve të Bashkuara për Fëmijë) në Kosovë, Murat Sahin përmes një postimi në llogarinë e tij në...

Kush do i fitojë zgjedhjet e 25 prillit? Del sondazhi i IPSOS

Top Channel në bashkëpunim me gjigantin botëror të sondazheve, kompaninë IPSOS, publikon të dhënat e sondazhit për zgjedhjet e 25 Prillit në emisionin “Open”...

Studimi i ri: Ja çfarë ndikimi ka mbajtja e maskës në rrahjet e zemrës

Studiuesit në Spitalet Universitare Rainboë Babies & Children (UH Rainbow), botuan të mërkurën të dhënat e një studimit të ri, që tregon se mbajtja...

Çfarë fshihet pas dorëheqjes së Bamir Topit nga FRD? Bardhi zbardh detaje

Sekretari i Përgjithshëm i Partisë Demokratike, njëherazi drejtues politik në Qarkun e Elbasanit, Gazment Bardhi, komentoi mbrëmjen e sotme largimin e Bamir Topit nga...