E enjte, 24 Qershor, 2021
19.5 C
Tirana

Blerja e avionëve ushtarakë nga Greqia, reagon Franca: Lajm i jashtëzakonshëm

Ministrja franceze e Mbrojtjes, Florence Parley, ka reaguar pas deklaratave të kryeministrit grek për blerjen e avionëve francezë “Rafale”.

Përmes një postimi në Twitter, Parley e ka cilësuar këtë lajm si të mrekullueshëm.

“Greqia ka njoftuar dëshirën e saj për të blerë 18 ‘Rafale’. Ky është një lajm i shkëlqyeshëm për industrinë franceze të hapësirës ajrore dhe e para: një vend evropian dëshiron të blejë avionë luftarakë Rafale. Rezultati i një politike eksporti që unë ndjek vazhdimisht nga viti 2017”, tha ajo.

Ky është reagimi i parë zyrtar nga Parisi. Kryeministri grek, Kyriakos Mitsotakis, është shprehur se avionët do të shërbejnë për të mbrojtur vendin e tij.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

”Grupi i Ferrit”/ Kualifikohen Franca, Gjermania dhe Portugalia

Përfundojnë dy ndeshjet e grupit F. Hungaria ka befasuar Gjermaninënë “Allianz Arena”, teksa i ka mbyllur këto 90 minuta në barazim 2-2. Hungarezët zhbllokuan...

Euro 2020/ Plotësohet rebusi i 1/8-ave, ja përballjet me eleminim direkt

KALENDARI I 1/8-AVE E Shtunë 26 Qershor Uells vs Danimarkë (18:00, Amsterdam) Itali vs Austri (21:00, Londër) E Diel 27 Qershor Holandë vs Rep. çeke (18:00, Budapest) Belgjikë...

Izraeli paralajmëron masa për shkak të variantit Delta

Izraeli njoftoi të mërkurën (23 qershor) se do të shtyjë lehtësimin e hyrjes së turistëve individualë për shkak të shqetësimeve për përhapjen e variantit...

Blinken: SHBA nuk ka partner e mik më të mirë se Gjermaninë

Sekretari amerikan i Shtetit Antony Blinken falenderoi të mërkurën Kancelaren e Gjermanisë, Angela Merkel për “udhëheqjen e jashtëzakonshme” duke thënë se “SHBA nuk kanë...

Gara ‘formale” për kreun e AMA shton shqetësimet për lirinë e medias

Komisioni Parlamentar për Edukimin dhe Mjetet e Informimit Publik – me deputetë në përfundim të mandatit dhe të ashtuquajturën opozitë parlamentare, vendosi të mërkurën...