E mërkurë, 15 Korrik, 2020
17 C
Tirana

Bilanci i frikshëm/ Koronavirusi në SHBA prek më shumë afro-amerikanët

Më të lexuarat

“Mund të kemi 600 raste në ditë”, Brataj i përgjigjet Dashos

Shefi i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, i ka kthyer përgjigje ekspertit të Shëndetit Publik, Erion Dasho, pas deklaratës së bërë nga ky i fundit...

I riu rrezikon burgun për një bombol, prokurori ‘kyç’ gojën (VIDEO)

Emisioni “Stop” ka trajtuar këtë të martë një histori të çuditshme nga Korça. Kostandin Beqirllari ka një biznes familjar që ka të bëjë me...

VIDEO/ Shkupi “pushtohet” nga flamujt shqiptarë një ditë para nisjes së votimeve

Maqedonia e Veriut po mban sot fazën e dytë të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare. Ditën e sotme do të lejohen të votojnë vetëm të...

Ndyshimet kushtetuese/ Rama mesazh të fortë Metës dhe Bashës

Kreu i qeverisë, Edi Rama, ka komentuar me anë të disa postimeve në Twitter, ndryshimet e miratuara sot në Komisionin e Ligjeve. Po kështu...

Zbulohet çfarë pritet të ndodhë nesër me Hashim Thaçin

Siç duket, Zyrës së Prokurorit të Specializuar në Hagë nuk i kanë mjaftuar dy ditë për të përfunduar intervistën me Presidentin e Kosovës, Hashim...

“Mendoni për të nesërmen”, Manastirliu poston foton e pacientit në terapi intensive

Ministrja e Shëndetësisë Ogerta Manastirliu, i bën thirrje të rinjve që të tregojnë më tepër përgjegjshmëri, duke respektuar masat ndaj pandemisë. Ajo ka ndarë me...

“Nuk ka qenë e thjeshtë ta bindja”, Pëllumb Pipero zbulon si është njohur me bashkëshorten

Ndryshe nga sa e kemi parë këto muaj, në krye të detyrës për të qënë pranë qytetarëve të infektuar me COVID-19, mjeku Pëllumb Pipero...

Italia e mbyllur për shqiptarët deri në fund të korrikut

Çdo shtet ka marrë masat drastike, në lidhje me izolimin e rasteve të infektuar, e po kështu bllokimin e kufijve që situata të mos...

“Do paguajmë të gjithë banorët”/ Rama: Nis dhënia e granteve në Tiranë

Kryeministri Edi Rama njoftoi sot se ka nisur shpërndarja e granteve për banesat e dëmtuara në Tiranë, nga tërmeti i 26 nëntorit. Ai theksoi se...

Bum rastesh të reja me virus, Serbia thyen rekordin ditor me viktimat

Jo vetëm në Shqipëri e Kosovë, por shifra të frikshme raportohen edhe nga Serbia, sa i takon pacientëve të infektuar dhe atyre që kanë...

Prej më shumë se 3 ditësh, SHBA po regjistron më shumë se 1 mijë viktima në bilancin e 24 orëve.

Sipas universitetit John Hopkins, në 24 orët e fundit në SHBA kanë humbur jetën 1,150 persona, duke e çuar në 10,783 numrin total të viktimave.

Më shumë se 367 mijë persona janë prekur nga koronavirusi në SHBA, ndërsa 19,810 prej tyre janë shëruar.

“Do të dalim nga kjo krizë me më shumë forcë, unitet dhe vendosmëri”, tha Trump, gjatë konferencës së përditshme të shtypit për koronavirusin, duke lënë të ditur se SHBA do të rihapet më shpejt nga sa njerëzit mund ta mendojnë.

Sipas presidentit Trump, në SHBA janë bërë më shumë se 1,790,000 teste për koronavirusin.

“Kur bën teste ke edhe raste, përndryshe nuk do të dije asgjë nëse ka të infektuar. Njerëzit qëndrojnë në shtëpi dhe ti nuk di asgjë. Por ne kemi bërë 1,790,000 teste në të gjithë vendin. Më shumë se çdo vend tjetër në botë. Ndaj ne kemi edhe më shumë raste”, tha ai.

Lexo edhe :   “Gjendja po rëndohet”, Kryeministri i Kosovës bën publik vendimin që sapo mori

Statistikat e nxjerra tregojnë se në Chicago, koronavirusi po rëndon më shumë mbi amerikanët me ngjyrë.

Banorët me ngjyrë të Chicago përbëjnë gjysmën e të gjitha rasteve të koronavirusit në qytet dhe më shumë se 70 për qind të numrit të viktimave. Pavarësisht se janë rreth 30 për qind e popullatës së qytetit.

Në Michigan, afro amerikanët përbëjnë 14 për qind të popullatës, por numërojnë 33 për qind të rasteve të koronavirusit dhe 41 për qind të viktimave. Ndërsa të bardhët, zënë 23 për qind të rasteve në Michigan dhe 28 për qind të viktimave.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Qeveria ka gati skenarin e dytë/Manastirliu: Pritet rritje e të infektuarve

Qeveria po bëhet gati për skenarin e dytë të COVID-19. Këtë e bëri me dije Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu në “Real Story”. Ajo...

Fshehja pas betejës proceduriale, dhe jo cilësisë së ndryshimeve kushtetuese

Nga: Mero Baze Presidenti Ilir Meta ju shmang përsëri komenteve për cilësinë e ndryshimeve kushtetuese, lidhur me reformën zgjedhore. Në një deklaratë të tij, përmes...

Aplikacioni më i shkarkuar bie në të gjithë botën, miliona përdorues nuk dërgojnë dot mesazhe

Një prej aplikacioneve më të përdorura në mbarë botën, WhatsApp, ka shfaqur probleme mbrëmjen e sotme. Lajmërimi është përcjellë në Twitter, ku përdoruesit kanë treguar...

“Ceremoni falas nëse e regjistronte si të vdekur nga pandemia”, Sazan Guri plas skandalin

Në kohën kur Ministrja e Shëndetësisë apelon që të gjithë të ndërgjegjësohen, pasi Infektivi po përballet me një fluks edhe të moshave të reja,...

Ngjarje e rëndë në Tiranë, 36-vjeçari bie aksidentalisht nga kati i katërt

Një 36-vjeçar me inicialet E.L., ka rënë aksidentalisht sot nga ballkoni i katit të katërt. Policia e Tiranës njofton se ngjarja ka ndodhur në...