E hënë, 24 Janar, 2022
-0.5 C
Tirana

Bilanci i Covid-19: 45 raste të reja dhe 3 viktima

Kurba e koronavirusit në vend mbetet e ulët pasi 24 orët e fundit janë regjistruar 45 raste të reja, nga 2.596 testime të kryera.

Ndërkohë, 3 persona nuk arritën ta fitoin betejën me virusin vdekjeprurës. Viktimat janë të moshave 60-87 vjeç.

Po në 24 orët e fundit, janë shëruar edhe 1.050 pacientë, teksa raste aktive mbeten 8.342.

Aktualisht, në spitalet COVID po trajtohen 88 pacientë, duke shënuar një ulje të ndjeshme.

Rastet pozitive të konfirmuara janë identifikuar në këto bashki:

11 raste në Tiranë, 6 raste në Shkodër, 4 raste Korçë, Devoll,  3 raste në Librazhd, Pogradec, 2 raste në Vlorë, Sarandë, Skrapar, 1 rast në Durrës, Fier, Elbasan, Mirditë, Tropojë, Kolonjë, Gramsh, Pustec.

Viktima – Betejën me COVID19 nuk e kanë fituar 3 qyetetarë: 1 qytetar nga Gjirokastra, 1 qytetar nga Shkodra, 1 qytetar nga Gramshi, të moshave 60-87 vjeç.

Të shëruar – Në 24 orët e fundit janë shëruar 1,050 qytetarë, duke e çuar numrin e të shëruarve në 121,122 që nga fillimi i epidemisë.

Të shtruar në spitale – Aktualisht në spitalet COVID po trajtohen 86 pacientë, 7 në terapi intensive, nga të cilët 3 pacientë janë të intubuar.

Statistika (13 Maj 2021)

Raste të reja ditore         45

Të shëruar në 24 orë      1,050

Të shtruar në spitale      86

Humbje jete në 24 orë   3

Testime ditore                2,596

Testime totale            668,531

Raste pozitive             131,890

Raste të shëruara        121,122

Raste Aktive                  8,342

Humbje jete                  2,426

Shpërndarja gjeografike e rasteve aktive sipas qarqeve:

Tiranë         6,798

Shkodër       268

Fier               195

Korçë            206

Gjirokastër   200

Durrës          129

Vlorë             151

Lexo edhe :   Kosovë/Masat që pritet të hyjnë në fuqi nesër

Elbasan        117

Lezhë           100

Berat             83

Dibër             47

Kukës           48

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sulm ajror në burgun e Jemenit, të paktën 70 të vrarë

Të paktën 70 njerëz u vranë në një sulm ajror në një burg, dhe të paktën tre fëmijë vdiqën në një bombardim të veçantë,...

Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Qeveria e Shteteve të Bashkuara njoftoi të premten pezullimin e 44 fluturimeve ajrore të katër kompanive kineze nga Shtetet e Bashkuara drejt Kinës. Pezullimi...

Caktohet data për zgjedhjet në FSHF

FSHF u ka dhënë fund dilemave, pasi është caktuar data e zgjedhjeve për president. Federata Shqiptare e Futbollit, i ka dhënë fund dyshimeve rreth...

Kosova sërish vend i rrezikut të lartë për Gjermaninë

Varianti Omikron ka shtuar ndjeshëm shifrat e infektimeve në Kosovë. Nga dita e dielë (23.01; 00:00) Kosova futet sërish në listën e vendeve të...

Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Rreth 90 ton "ndihma vdekjeprurëse" nga SHBA-ja kanë mbërritur në Ukrainë, mes tensioneve për grumbullimin e trupave ruse në kufi. Kjo ishte dërgesa e...