E shtunë, 31 Korrik, 2021
31.5 C
Tirana

Bie qeveria në Suedi/ Löfven, kryeministri i parë që rrëzohet nga parlamenti

Parlamenti i Suedisë ka mbështetur një votë mosbesimi ndaj kryeministrit të qendrës së majtë, Stefan Löfven. Ai bëhet kryeministri i parë që rrëzohet nga deputetët e opozitës në historinë e vendit, duke i dhënë atij një javë kohë për të dhënë dorëheqjen ose për të thirrur zgjedhje të parakohshme.

Votimi, i thirrur nga demokratët nacionalistë të Suedisë një vit para zgjedhjeve të përgjithshme, e fut Suedinë përsëri në pasiguri politike, shkruan The Guardian.

Koalicioni i brishtë social-demokrat dhe jeshil i L Greenfven, është mbështetur nga dy parti të vogla të qendrës së djathtë dhe ish-partia e majtë komuniste.

Mocioni, i votuar nga të gjithë 349 deputetë, pavarësisht nga kufizimet e Covid, i duheshin 175 vota për të kaluar dhe mori 181. Udhëheqësi Demokrat i Suedisë, Jimmie Åkesson, i tha parlamentit se qeveria ishte historikisht e dobët dhe “nuk duhej të kishte ardhur kurrë në pushtet”.

Tashmë, tre skenarë tani duken të mundshëm: Löfven mund të japë dorëheqjen, duke e lënë kryetarin e parlamentit me punën për të gjetur një shumicë të re; mund të thirren një zgjedhje e parakohshme, edhe pse sondazhi i vitit 2022 duhet të vazhdojë siç është planifikuar; ose një kompromis politik mund të lejojë qeverinë të qëndrojë në një kapacitet të përkohshëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lamtumirë doktor!

Ka kohë që diplomatët amerikanë kanë hequr dorashkat. Jo më larg se dje, ambasadorja e SHBA me një gjuhë cinike iu tha anëtarëve të...

Shkelën rregullat kundër Covid, përjashtohen 2 sportistë nga Olimpiada në Tokio

Dy xhudistë të Gjeorgjisë janë përjashtuar nga Lojërat Olimpike Tokio 2020, pasi kanë dalë për shëtitje jashtë Fshatit Olimpik, ka raportuar agjencia japoneze e...

117 milionë euro, Manchester City pranë blerjes rekord

Manchester City është shumë afër goditjes së radhës në merkato. Sipas shtypit anglez, mungon shumë pak për arritjen e marrëveshjes për mesfushorin e Aston Villa-s,...

Koronavirusi/ Profesori grek: Do të krijohen më shumë mutacione ngjitëse

Profesori Theodoros Vasilakopoulos në një intervistë për mediat vendase, foli për rrjedhën e pandemisë në vend dhe procesin e vaksinimit ku thotë se ashtu...

Teatri Kombëtar në pronësi të Bashkisë/ PD: Rama nuk pyet për drejtësinë

Partia Demokratike ka reaguar ashpër ndaj vendimin e qeverisë për t'i kaluar truallin e Teatrit Kombëtar në pronësi të Bashkisë së Tiranës. Deputetja e zgjedhur...