E hënë, 8 Mars, 2021
8 C
Tirana

Biden mban fjalimin e parë si President: Amerika u testua dhe u ngrit sërish

Joe Biden, ka mbajtur fjalimin e parë presidencial si President i 46-të i SHBA-ve. Ai ka falenderuar ekselencën e Kushtetutës Amerikane, si dhe paraardhësit e tij që punën që jkanë bërë për vendin

Biden ka thënë se vendi është goditur nga dhuna dhe të gjithë mësuan se demokracia është e çmuar, por e brishtë.

Ai i premtoi popullit të tij se do bëjë çmos të rikuperojë miliona vende pune që janë humbur gjatë pandemisë dhe mijëra biznese që janë mbyllur.

Një pjesë e fjalimit të Joe Biden

“Kjo është dita e amerikanëve. Kjo është dita e demokracisë. Sot ne festojmë triumfin, jo të një kandidati, por të demokracisë. Demokracia është e brishtë, por shumë e cmuar. Disa ditë më parë, ka pasur sulme terroriste në Capitol Hill, por unë betohem që të vazhdoj transferimin. Ashtu siç jemi ne në rrugën amerikane me guxim, kurajo dhe sinqeritet. Faleminderit nga thellësia e zemrës time dhe e di ekselencën e Kushtetutës Amerikane.  Sapo mora betimin tim si President duke falenderuar paraasrdhësit tanë, duke filluar nga George Washington. Ky është një moment i jashtëzakonshëm. 

Kemi arritur shumë por kemi akoma më shumë për të bërë. Kemi shumë për të ndërtuar dhe për të shëruar nga administrata tjetër. Nuk kemi pasur moment më të vështirë se castet ku ndodhemi tani se një virus vdekjeprurës ka goditur botën. Miliona njerëz kanë humbur punën. Ne duhet të përballemi me sulmet terroriste që kanë ndodhur në Capitol Hill, e me virusin vdekjeprurës, por do triumfojmë. Por kjo kërkon që të gjithë të bashkohemi bashkë. Po betohem që do vazhdoj të njëjtën luftë si Abraham Lincoln. Ne mund ti dërgojmë fëmijët në shkollë dhe të largojmë këtë virus vdekjepurës. E di që forca e virusit është e fortë, por gjithashtu e di që ne të gjithë jemi të barabartë dhe nuk ka vend për dhunë.  

Fitorja asnjëherë nuk është e sigurtë dhe kur kujton 11 Shtatorin dhe virusin. Ne duhet të trajtojmë njëri-tjetrin me dinjitet e respekt dhe të komunikojmë me njëri-tjetrin. Nëse vazhdojmë me dhunë, do kemi të njëjtën kaos e problematika, nuk do ecim përpara, por bashkimi bën fuqinë dhe është rruga e duhur. Ne njihemi si Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe nuk kemi dështuar kurrë. Prandaj sot, le të fillojmë një epokë të re për Amerikën, të tregojmë respekt për njëri-tjetrin. Duhet të kuptojmë kulturën e misinformacionit. Ne prapë fituam dhe këtu po qëndrojmë. Dr Marther Luther King ka folur për ëndrrën e tij amerikane ku mijëra protestues kurajozë që po mbronin demokracinë. Do luftoj për ata që na kanë mbështetur dhe nuk e kanë mbështetur. Ne si amerikanë na dallon për të vërtetën dhe sinqeritetin. Ne duhet të mbrojmë kombin dhe të vërtetën.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Drama e Sir Alex-it

Sir Alex Ferguson tha se kishte frikë se nuk do të ishte më kurrë në gjendje të fliste përsëri pasi pësoi një hemorragji në...

Itali/ Milani kërkon të rigjejë busullën

Një problem muskular e ka shtuar Ante Rebic-in në një listë të gjatë lëndimesh tek ekipi i Milanit të vendit të dytë përpara transfertës...

Spanjë/ Sot derbi i madh i Madridit, loja bëhet serioze

Atletico Madrid pret Real Madridin në një derbi të kryeqytetit spanjoll që do të lërë gjurmë në garën për titull. Atletico kryeson kampionatin dhe...

Revoltat e dhunshme në Mianmar/ OKB: Ndaloni vrasjen e protestuesve

I dërguari i Kombeve të Bashkuara për Mianmar i ka bërë thirrje këshillit të sigurimit të KB të marrë masa kundër protestave të dhunshme,...

SHBA-ja lëshon alarm për sulm të ri kibernetik

Qeveria amerikane është duke bërë paralajmërime për sulme të mëdha kibernetike, të cilat mund të kenë shënjestruar serverët e kompanisë Microsoft, dhe të cilat...