E mërkurë, 30 Shtator, 2020
15 C
Tirana

“Ben Blushi dhe Gazmend Demi, pronarë të tokës në Dhërmi”, Berisha plas skandalin

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Gruaja e Lefter Zhidrus tregon si ka lindur konflikti me fqinjët

Bashkëshortja e 71-vjeçarit, Lefter Zhidru, i cili u ekzekutua pak ditë më parë nga RENEA, ka treguar se si ka lindur konflikti me fqinjët. E...

Në Shqipëri, në jo pak raste janë evidentuar problemet që ekzistojnë me falsifikimin e dokumenteve për pronat. E madje tokat në bregdet janë ato më të lakmuarat, ku duket se ‘të fortët’ gjithmonë ia dalin që ti marrin pa orvatje.

Një tjetër rast që ka kryefjalë falsifikimin e dokumenteve, duket se ka përfshirë dy personazhe të njohur shqiptarë. Ata janë Ben Blushi dhe Gazmend Demi. Një punonjës i Hipotekës në Vlorë e sinjalizon Berishën për këtë rast.

Ai tregon se një muaj më parë, në zyrat ku ai punon, është krijuar një situatë konfliktuale, për rregjistrimin e një prone në Dhërmi. Ai thotë se bëhet fjalë për gati 6000 m2 në bregdet. Kjo sipërfaqe toke është rregjistruar falë presionit dhe shantazhit, pasi dokumentet ishin të falsifikuara.

Toka është rregjistruar në emër të Ben Blushit dhe Gazmend Demit. Për këtë rast, shton më tej ai, kanë ikur nga puna dy drejtorë.

Statusi

Arben Malavita me ortak Gaz Ramen grabit toke me fallsifikime ne Dhermi.

Shkarkohen me urdher te Edvin Hajdutit 2 drejtore hipoteke ne Vlore qe zbuluan fallsifikimin e dokumentave dhe refuzuan rregjistrimin.

Lexo edhe :   “Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Lexoni denoncimin e punonjesit dixhital. sb

I nderuar Doktor. Une jam nje punonjese e hipotekes ne Vlore. Nje muaj me pare ne zyrat tona plasi nje sherr i madh per rregjistrimin e nje prone ne Dhermi. Behet fjale per gati 6000m2 ne bregdet. Me presion dhe shantazh eshte rregjistruar pasi ishte e fallsifikuar. Pra kishte zhvendosje. Prona eshte ne breg te detit dhe gjoja eshte ndare me ligjin 7501. Por kur pame emrat e pronareve kuptuam perse behej fjale. Siperfaqja u rregjistrua ne emer te Ben Blushit dhe Gazmend Demit. Ne hipoteke plasi skandali dhe iken edhe 2 drejtore vetem per kete rast. Eshte paguar nje thes me leke. Ka filluar nje perplasje e madhe midis Blushit dhe biznesmenit Pandi Carapuli qe ka ndertuar aty afer. Nje vjedhje e hapur ne mes te dites ne nje nga zonat me vlere me te madhe ne Shqiperi. Perlat e rivieres po grabiten nga Ben Blushi e Co. Prona eshte regjistruar me 06.05.2020

Lexo edhe :   “Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Fuqitë e mëdha dhe konflikti mes Azerbajxhanit dhe Armenisë

Çfarë e bëri të rishpërthejë konfliktin për Nagorni Karabakun? Ekspertët mendojnë se kjo mund të ketë lidhje me gjendjen e përkeqësuar ekonomike në Azerbajxhanin...

Tre simptomat që në 85% të rasteve konfirmojnë nëse jeni infektuar me koronavirus

Instituti i Shëndetit Publik në Britaninë e Madhe ka sqaruar se cilat janë 3 simptomat kryesore, që në 85% të rasteve konfirmojnë se një...

Emërohet kryeministrja e parë femër e këtij shteti afrikan

Presidenti i Togos (shtet në Afrikë), Faure Gnassingbe emëroi sot kryeministren e parë femër të vendit, Victoire Tomegah Dogbe. 60-vjeçarja zëvendëson Komi Selom Klassou, i...

“Ndaloni sulmet”, Putin telefonon kryeministrin armen

Presidenti rus, Vladimir Putin, i ka kërkuar kryeministrit armen, Nikolla Pashinyan, që të ndalojë sulmet ndaj Azerbajxhanit. Putini theksoi nevojën urgjente për një armëpushim dhe...

Situata nga pandemia/ Manastirliu: Kemi numrin më të ulët të infektimeve në rajon

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, ka deklaruar se pavarësisht se shifrat e përditshme të infektimeve janë të larta, ato janë brenda parashikimeve. E ftuar në...