E martë, 21 Shtator, 2021
18.5 C
Tirana

Befason historiani zviceran: Edi Rama u shtiret europianëve si njeri i ndriçuar

Historiani dhe politologu zviceran, Jens Schmitt e quan kryeministrin Rama një demagog, që u shtiret europianëve si figurë e ndriçuar, ndërsa në atdhe qeveris me dorë të fortë.

Në një artikull të titulluar “Nën presion”, botuar nga gazeta gjermane “Frankfurter Allgemeine Zeitung”, historian deklaron se Rama në krahasim me sunduesit e tjerë autoritarë të Balkkanit perëndimorë, ia ka dalë më së miri deri tani, duke u prezantuar, sipas tij, si një artist alternativë që qeveris part-time një shtet ballkanik.

Ndër të tjera, ai shton se “Brenda vendit, deri në protestat e studentëve, Edi Rama kishte ‘mbytur çdo kundërshtim me dorë të fortë e me kontroll të plotë të mediave.’”

Historiani Oliver Jens Schmitt shkaktoi një debat të nxehtë në Shqipëri, ku një gazetë kombëtare e përditshme zvicerane “Tages-Anzeiger”, botoi intervistën e Schmitt-it dhënë gazetarit Enver Robelli në Tiranë më 25 shkurt 2009, në të cilën theksohet se Schmitt pretendon se nëna e Skënderbeut, Vojsava, ishte serbe, një anëtare e familjes Brankovi dhe se ndoshta mbiemri i Kastriotit rrjedh nga fjala greke kastron.

Faksimile e gazetës gjermane, ku flet Schmitt

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Kosova ndalon hyrjen e mjeteve me targa serbe, Drecun: Aksioni i planifikuar

Kryetari i Komisionit për Kosovën në Kuvendin e Serbisë, Milovan Drecun, ka deklaruar se aksioni i Njësisë Speciale të Kosovës rreth vendosjes së reciprocitetit...

Ndodh edhe kështu/Nuk siguroi dot biletën, tifozi fshihet në tualetin e femrave

Për të parë skuadrën e zemrës, ia vlen çfarë do lloj sakrifice. Një tifoz skocez i skuadrës së Sëlltikut është përballur me një të...

E mendonin të vdekur në Pukë, si i dështoi plani për inskenimin e vrasjes

Vijojnë hetimet ndaj biznesmenit italian Davide Pecorelli, të cilit i dështoi plani për inskenimin e vrasjes. Shqipëria nis hetimet për "shkatërrim prone" e "dëmtim...

Thellohet tragjedia, shuhet familja Gjoka nga shpërthimi i bombolës së gazit

Pas dy motrave dhe mamasë, ka humbur jetën edhe djali 12-vjeçar i familjes Gjoka. Enriko Gjoka 12 vjeç, fatkeqësisht nuk ia ka dalë t'i...

Vendimi/Çfarë është reciprociteti për targat e Serbisë? Blindohet kufiri

Duke parë situatën e agravuar tashmë mes Kosovës dhe Serbisë, Ministria e Punëve të Brendshme ka kërkuar nga ana e qytetarëve që të shfrytëzojnë...