E enjte, 16 Shtator, 2021
32.5 C
Tirana

Bagdad/Refuzoi të martohej me kushëririn e saj, e vras*n me thikë në rrugë

Nourzan Al-Shammari u vra brutalisht në Bagdad, duke shkaktuar zemërim në të gjithë Irakun, pasi pamjet e krimit të neveritshëm u shpërndanë në mediat sociale.

Ndërsa po kthehej nga puna në shtëpi, ajo u vra në mes të ditës nga tre persona që mbanin thika dhe shami, raporton “The Mirror”.

Sipas medias lokale “Alsumaria News” të Irakut, ajo u vra në të ashtëquajturën “vrasje për nder” për refuzimin e martesës.

Policia ka arrestuar vëllain e Nourzan, për rolin e tij të dyshuar në vrasje, por kuptohet që dy kushërinjtë e tij janë ende në arrati, sipas raporteve të lajmeve lokale.

Kuptohet që kjo nuk ishte martesa e parë që ajo iu nënshtrua, me raporte që thonin se Nourzan ishte martuar për herë të parë kundër vullnetit të saj që fëmijë.

Drejtori i Marrëdhënieve dhe Informacionit i Ministrisë së Brendshme të Irakut, Gjeneral Major Saad Maan, lëshoi ​​një deklaratë duke konfirmuar se ata kishin arrestuar të dyshuar të shumtë.

Një “ekip pune ekspertësh dhe hetuesish” ishte mbledhur së bashku për të gjetur autorët e krimit, tha Maan.

Pamjet që tregojnë vrasjen u publikuan nga Drejtoria Kundër Krimit në Bagdad.

Sipas raporteve lokale, familja e gruas së re e detyroi atë të martohej për herë të parë kur ajo ishte vetëm 13 vjeç.

Pasi u divorcua nga burri i saj i parë, xhaxhai i saj u përpoq ta bënte atë të martohej me djalin e tij, kushëririn e saj.

Nourzan, e cila punonte në një pastiçeri, besohet se është kërcënuar në mënyrë të përsëritur, sepse ajo nuk ishte dakord për martesën. Të afërmit e saj pohuan se ajo kohët e fundit kishte ndarë postime në llogaritë e saj në mediat sociale, duke thënë se ajo nuk ndihej e sigurt.

Lexo edhe :   Shokon dedektivja shqiptare: 70% e të martuarve tradhtojnë
Lexo edhe :   Shokon dedektivja shqiptare: 70% e të martuarve tradhtojnë

Zëdhënësi i Ministrisë së Brendshme, Gjeneral Major Saad Maan tha se vëllai i Nourzan pranoi vrasjen, duke fajësuar ‘problemet familjare’ për krimin, raporton “Gulf News”.

Burimi i lajmit: dailystar. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E vetmja mënyrë për të trembur Ramën

Nga: Dritan Hila Tashmë që janë trajtuar të gjitha variablet e seriozitetit apo ambiguitetit të sjelljes së Bashës ndaj Berishës dhe pasojat që do ketë...

Nëndetëset me energji bërthamore, Kina denoncon paktin SHBA-Britani-Australi

Kina ka denoncuar një pakt historik të sigurisë midis SHBA, Britanisë së Madhe dhe Australisë, duke e përshkruar aleancën si "jashtëzakonisht të papërgjegjshme" dhe...

Mësimi nga mençuria e gjyqtarit Learned Hand

Nga: Irena Beqiraj Po jetojmë një periudhë të çmendur “skepticizmi” ndaj Amerikës. Mesazhet e shumë zyrtarëve të saj duken butaforike. Por historia na tregon që...

I zhdukur prej dy ditësh, 39-vjeçari gjendet pa shenja jete

Policia e Tiranës njofton se është gjetur pa shenja jete një 39-vjeçar në zonën e quajtur "Kodrat e Selitës". Policia ka indentifikuar viktimën, shtetasi...

“Shqipëria do monitorohet nga kamerat”, ministri Çuçi zbulon planin

Ministri i Brendshëm, Bledi Çuçi, ka zbuluar sot në Kuvend objektivat e dikasterit që ai drejton në 4 vitet e ardhshme të 'Qeverisë Rama'....