E mërkurë, 4 Gusht, 2021
35.5 C
Tirana

Autostrada e ”vdekjes” në Meksikë, rruga ku njerëzit kalojnë dhe zhduken

Rreth 50 persona kanë rezultuar të zhdukur që prej udhëtimit të tyre midis qendrës industriale të Meksikës, Monterrey dhe qytetit kufitar të Nuevo Laredo, në një rrugë të cilën mediat lokale e kanë cilësuar si “autostrada e vdekjes.”

Të afërmit e familjarëve kanë deklaruar se ata janë zhdukur teksa kanë përshkuar këtë rrugë me makinë. Zhdukjet e këtyre personave si dhe disa ngjarje kriminale të ndodhur kohët e fundit, të bën të mendosh se Meksika po kthehet në ditët e errëta mes viteve 2006-2012, kur njerëz të armatosur të kartelit të drogës shpesh shënjestronin publikun e gjerë si dhe njëri-tjetrin, shkruan ABC News.

Gjysma e personave të zhdukur në autostradë besohet të jenë qytetarë ose banorë të SHBA-ve, megjithëse Ambasada Amerikane nuk ka mundur të konfirmojë statusin e tyre. Njëri prej tyre José de Jesús Gómez nga Irving, Texas, thuhet se u zhduk në autostradë më 3 qershor.

Megjithatë, disa persona janë rishfaqur pas zhdukjes dhe thonë se persona të armatosur i detyruan të ndalojnë në autostradë, i rrahën dhe i vodhën makinat. Nuk dihet sakaq se cfarë ka ndodhur me dhjetëra persona të tjerë, nese kane pasur apo jo edhe ata fatin e keq te perballen me të njejtin grup.

Qyteti i Nuevo Laredos dominohet nga anetarët e mbetur prej kartelit të vjetër Zetas, të cilet njihen për dhunën e tyre.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Luiza Gega përfundon garën e 3000 metrave me pengesa, në çfarë vendi u rendit

Atletja Luiza Gega zbriti në pistën e stadiumit të Tokios për finalen e madhe në garën e 3000 metrave me pengesa, ku dhe u...

I mori jetën gruas/40-vjeçari: Po e përgjoja, kishte një lidhje jashtëmartesore

Shqiptari Florand Shehu i cili masakroi me thikë gruan e tij para disa ditësh në Greqi, ka rrëfyer para autoriteteve se nuk ishte në...

VIDEO/Rama i shpalli ‘luf*ë të hapur’, Peleshi shfaqet me Dritan Lelin në Vlorë

Situata me zjarret është përkeqësuar gjatë ditëve të fundit. Flakët kanë mbërritur edhe në zonat e banuara, duke ndezur sinjalin SOS në Gjirokastër, Dukat,...

Verbëria e rutinës së dorëzimit të përditshëm

Nga: Agim Baçi Shpesh njerëzit tregohen të verbër, ose bëjnë sikur!”, tha shkrimtari portugez Jose Saramango në ceremoninë e marrjes së çmimit “Nobel” në vitin 1998, duke...

Humbi jetën mes flakëve/ Shoku i viktimës: Nuk kishim zjarrfikëse

Detaje të reja të rënda kanë dalë në dritë lidhur me ngjarjen e rëndë ndodhur dje në fshatin “Asim Zeneli” në Gjirokastër, ku mbeti...