E mërkurë, 28 Korrik, 2021
27.5 C
Tirana

Asnjë i infektuar në Shqipëri? I dërguari i OBSH nxjerr të dhënat

Drejtori i zyrës së OBSH në Tiranë, Raul Gonzales, i pranishëm në mbledhjen e ‘Task Forcës’ së Ministrisë së Shëndetësisë për koronavirusin, ka shuar kureshtjen e të gjithë shqiptarëve, në lidhje me riskun që mund të na kanoset.

Pyetja që shtrohet mësë shumti nga ana e qytetarëve gjatë ditëve të fundit është: Si ka mundësi që në vendin tonë nuk ka ende asnjë person me koronavirus?!

Ai u shpreh se në lidhje me këtë virus, e gjithë bota është duke studiuar dhe se nuk kishte një përgjigje të prerë. Gonzales shtoi se shqiptarët duhet të besojnë të institucionet më shumë se sa te informacionet e rreme që qarkullojnë.

“Unë ju kërkoj të keni besim tek institucionet dhe ekspertët. Ka shumë për të thënë në lidhje me këtë pyetje që ju keni.

Para 2 javësh në vendin tim (Spanjë), kemi hasur raste me këtë virus. Por pse ndodh që në Shqipëri nuk ka? Ne ende jemi duke studiuar.

Njerëzit e prekur në vendin tim nuk kishin qenë as në Itali dhe as në Kinë. Ne ditë pas dite po mësojmë më shumë mbi këtë virus, po mbledhim informacione nga të gjitha rastet në të gjitha vendet e prekura.

Ne duhet t’i shmangemi keqinformimit apo fake news, duhet të kemi besim te institucionet tona, të mos shpërndajmë lajme të rreme që i bëjnë keq shëndetit dhe ekonomisë së vendit. Ne po punojmë ngushtësisht me qeverinë shqiptare në këtë drejtim”, u shpreh i dërguari i OBSH-së.

Lexo edhe :   Itali: 99% e viktimave nga koronavirusi, të pa vaksinuar
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Gjermania pro liberalizimit të vizave për shtetasit e Kosovës

Presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani ka pritur sot në takim sekretarin e Shtetit në Ministrinë e Jashtme të Gjermanisë, Miguel Berger. Presidentja Osmani ka shprehur...

Çelsi ofron 175 milion euro, Dortmund merr vendimin për Halandin

Erling Haaland është në qendër të merkatos. Për lojtarin norvegjez interesohen Chelsea dhe Juventus, ndërsa Real Madrid duket se është tërhequr nga gara. Kampionët e...

Raporti OSBE/ODIHR si shoshë për humbjen e opozitës

Nga Alfred Peza Raporti përfundimtar i misionit të vëzhguesve ndërkombëtare të OSBE/ ODIHR për zgjedhjet e 25 prillit në Shqipëri, po përdoret si flakë kashte...

Rama me Zaevin e Vuçiçin në Shkup/ Kurti refuzon ftesën: Nuk ka miratimin tonë

Zyra e qeverisë së Kosovës, ka konfirmuar se Kryeministri Albin Kurti nuk do të jetë nesër i pranishëm në Samitin e Shkupit, ku do...

Gjetja e personave të zhdukur në komunizëm/ VOA: E vështirë pas 30 vitesh

Nga Pëllumb Sulo (VOA) Familjarë të viktimave dhe të zhdukurve në komunizëm për shkak të bindjeve politike u takuan të mërkuren në Shkodër me përfaqësuesin...