E shtunë, 11 Korrik, 2020
23 C
Tirana

Aset i kombeve për dominim/ Këto janë 10 aeroplan-mbajtëset më të mëdha në botë

Më të lexuarat

Hoti paralajmëron rikthimin e gjendjes së jashtëzakonshme

Kryeministri Avdullah Hoti ka paralajmëruar se nëse numri i rasteve vijon të rritet, atëherë në Kosovë mund të shpallet gjendja e jashtëzakonshme. I ftuar në...

Nga marrëveshja me Turqinë tek Konventa e Aarhusit, Meta dekreton 3 ligjet e rëndësishme

Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka dekretuar ditën e sotme 3 ligje të parlamentit. Kreu i shtetit ka dekretuar shpalljen e ligjit “Për ratifikimin e...

Humb jetën nga koronavirusi babai i gazetarit të njohur

Gazetari i njohur, Berat Buzhala njofton se babai i tij ka ndërruar jetë nga koronavirusi. Përmes një postimi në Facebook, gazetari tregon se babai i...

“Unë kryeministër e ai president”, Rama thumbon Bashën

Përgjigjet e kundërpërgjigjet ndërmjet Ramës dhe Bashës nuk kanë fund. Pasi kryedemokrati zbuloi prapaskenat, lidhur me ofertën që i kishte ardhur nga ndërmjetësues të...

“U rrah nga shokët e skuadrës”, reagon lojtari rumun i Partizanit

Qendërmbrojtësi rumun i Partizanit, Deian Boldor, ka reaguar pas lajmeve që qarkulluan sot në media se ai ka pësuar nga shokët e tij të...

Zbardhet përgjimi/ Ish-kryeministri maqedonas Zoran Zaev ofendon shqiptarët

Një përgjim i ish-kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, ku dëgjohet duke ofenduar shqiptarët po bën xhiron e rrjetit. Në videon e siguruar nga...

U kërkoi të mbanin maskë, shoferi i autobusit humb jetën nga të rrahurat e të rinjve

Një 59-vjeçar i cili punonte si shofer autobusi në Francë ka humbur jetën, pasi u rrah nga një grup pasagjerësh që refuzuan të mbanin...

U fotografua në rrugë, reagon deputetja e infektuar

Deputetja e PDK në Kuvendin e Kosovës Eliza Hoxha e cila është infektuar nga COVID-19, së fundmi u fotografua në rrugë. Reagimet qenë të shumta,...

Shpërthejnë protestat në Greqi pas miratimit të ligjit në Kuvend

Në Greqi kanë janë regjistruar protesta të dhunshme, kundër ligjit që kufizon të drejtën për të protestuar që u miratua së fundmi në Parlament. Ky...

“Bleu shtëpi 232 mijë euro”/ Majko: Ndryshova banesë për shkak të kërcënimeve

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, ka pohuar edhe një herë se ai ka marrë kërcënime nga Irani rreth dy vite më parë. Majko ka reaguar...

Një aeroplan-mbajtëse nuk është një anije thjesht e madhe që është e dizajnuar për t’u përfshirë në luftë. Me mosmarrëveshje të pafundme për territorin në të gjithë botën, aeroplan-mbajtëset janë simbol i prestigjit dhe fuqisë për marinat në të gjithë botën. Këto ‘beteja’ të reja kanë qenë një nga pasuritë më të mëdha të kombeve për të pasur dominim. Që nga fillimi i tyre, këto anije kanë bërë një ndryshim të madh për sistemin e mbrojtjes të disa vendeve.

Të njohur si baza ajrore lundruese, këta transportues gjigante të aeroplanëve janë të pajisur me një kuvertë fluturimi me gjatësi të plotë, të afta për të transportuar, armatosur, vendosur dhe rikuperuar avionë. Ato mund të mbajnë aeroplanë të shumtë duke përfshirë luftëtarë, avionë sulmues dhe helikopterë, etj.

Më poshtë ne po ju listojmë 10 aeroplan-mbajtëset më të fuqishme në botë.

1- Gerald R Ford Class, SHBA – Kapaciteti 100.000 ton, mund të mbajë 75 avionë. Ka një personel prej 4.539 njerëzish.

2- Nimitz Class, SHBA – Kapaciteti 97.000 ton, 332.8 metra e gjatë. Mund të transportojë mbi 60 avionë luftarakë.

3- Queen Elizabeth Class, Britani e Madhe – Kapaciteti 65.000 ton, gjatësia 280 metra. Për shkak të teknologjisë së fundit, ka nevojë për një ekuipazh prej vetëm 679 personash.

4- Admiral Kuznetsov, Rusi – Kapaciteti 58.500 ton, gjatësia 305 metra, sipërfaqja e pistës së avionëve 14.700 m2.

5- Liaoning, Kinë – U ble nga Kina pas shpërbërjes së Bashkimit Sovjetik në vitin 1991. Kapaciteti 58.000 ton, mund të mbajë rreth 50 avionë.

6- INS Vikramaditya, Indi – Kapaciteti 45.400 ton, gjatësia 283.5 metra. Mund të mbajë deri në 36 avionë luftarakë.

7- Charles De Gaulle, Francë – Kapaciteti 42.500 ton, mund të transportojë deri në 40 avionë. Lëviz me një motor me energji bërthamore.

8- Cavour, Itali – Kapaciteti 30.000 ton, gjatësia 244.4 metra, mund të mbajë deri në 24 avionë.

9- Juan Carlos I, Spanjë – Kapaciteti 26.000 ton, gjatësia 202 metra. Mund të akomodojë një personel prej 2100 personash.

10- USS America, SHBA – Kapaciteti 45.000 ton, gjatësia 257 metra. Mund të transportojë 20 avionë luftarakë ose edhe helikopterë./ TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Dielli do të lindë përsëri”/ Hashim Thaçi viziton varrin e Adem Jasharit

Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi, ka vizituar varrin e Adem Jasharit, dy ditë para nisjes për në Hagë. “Jam sonte këtu në Prekaz për të...

Listat e hapura kërkojnë ndryshime në kushtetutë, sipas një eksperti ndërkombëtar

Në Shqipëri, kryeministri Edi Rama dhe Partia Demokratike, replikuan sërish sot në distancë pas deklarimit të djeshëm të kreut socialist për të mbështetur propozimin...

Japoni/ Dhjetëra viktima nga përmbytjet dhe rrëshqitjet e tokës

Ka shkuar në 63 numri i personave që kanë humbur jetën nga rrëshqitjet e tokës në rajonin Kyushu në jugperëndim të Japonisë. Sipas agjencisë së...

Armand Duka uron De Biasin për detyrën e re

Kreu i FSHF-së, Armando Duka, ka uruar ish-trajnerin e kombëtares shqiptare, Gianni De Biasi, për detyrën e re. Duka thotë së shpreson që De Biasi...

Kapshticë/ Policia greke nuk lejon asnjë makinë me targa shqiptare të kalojë kufirin

Të gjithë shqiptarët që duan të udhëtojnë drejt Greqisë këtë fundjavë nuk do të lejohen. Sipas Abc News, pala greke në Kapshticë ka njoftuar se...