E enjte, 21 Janar, 2021
14 C
Tirana

Artisti në Siri, vizaton në muret e rrënojave portretin e Maradonës

Artisti sirian nga Idlibi, Aziz Esmer, në muret e një shtëpie të shndërruar në rrënojë nga sulmet e regjimit të Asadit, vizatoi portretin e futbollistit argjentinas, Diego Armando Maradona i cili ndërroi jetë pas një arresti kardiak.

Artisti 36-vjeçar Esmer që jeton në rajonin Binnish të Idlibit, famën e tij e ka fituar duke vizatuar tema të ngjarjeve në Siri dhe në botë në muret e ndërtesave të shkatërruara në bombardimet e regjimit të Asadit.

Së fundmim Esmer vizatoi në muret e shembura të Idlibit portretin e futbollistit të famshëm botëtor, Maradona.

Në një deklaratë për Anadolu Agency, Esmer tha se Maradonën e ka ndjekur nga afër kryesisht në periudhën kur luante futboll.

“Ata që e duan Maradonën, do ta mbajnë fotografinë e tij në zemrat e tyre. Edhe ne si popull i Idlibit fotografinë e Maradonës e vizatuam në muret e shembura nga regjimi i Asadit dhe mbështetësit e tij. Shtëpitë e qytetarëve të Idlibit që e duan Maradonën janë shndërruar në rrënoja. Edhe ne shprehëm dëshirën për t’ia treguar këtë botës”, tha Esmer.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Vrau kunatën dhe e hodhi në liqen, burg përjetë për autorin (Emri)

Dashamir Xhepa, i cili akuzohet se vrau kunatën e tij dhe më pas e hodhi në liqenin e Sharrës, është dënuar me burgim të...

Ndryshime në qeveri: Eugena Tomini, zv/Ministrja e re e Shëndetësisë

Eugena Tomini është emëruar zv/ministre e Shëndetësisë. Vendimi është marrë në mbledhjen e qeverisë dhe është botuar tashëm në fletoren zyrtare. Tomini deri më tani...

Video/ Ronaldo shkruan historinë, Juventus fiton Superkupën e Italisë

Cristiano Ronaldo ka shkruar sonte historinë e futbollit botëror pasi u bë golashënuesi më i mirë i të gjitha kohërave pasi shënoi për Juventusin...

Bajernit i mjafton një penallti për të mbajtur kreun, Lajpcig bën detyrën

Mjaftoi një penallti në minutën e 13-të për t’i dhënë Bajernit fitoren e dytë radhazi. Robert Levandovski nuk gaboi nga pika e bardhë e...

Vetëvendosja garon në zgjedhjet e 25 prillit, nesër prezanton kandidatët e parë

Lëvizja Vetëvendosje në Tiranë do të marrë pjesë në zgjedhjet parlamentare të 25 prillit. Ditën e nesërme, më 21 janar kjo forcë politike do të...