E martë, 7 Korrik, 2020
28 C
Tirana

Apokalipsi po ndodh: Rasti se si bota që njohim, po shkatërrohet

Më të lexuarat

Macron shkarkon ministrin e Brendshëm

Presidenti i Francës, Emmanuel Macron, shkarkoi të hënën nga detyra ministrin e Brendshëm, Christophe Castaner. Shkarkimi është pjesë e një riorganizimi të kabinetit qeveritar, pas...

Manjani del me deklaratën e fortë për Ramën dhe Thaçin

Ish-ministri i Drejtësisë, Ylli Manjani, çdo ditë e më shumë përcjell deklarata në forta në rrjetin social Facebook. Ai thotë se Rama dhe Thaçi kanë...

Shqiptari i parë që caktohet nga Papa Françesku në trup diplomatik

Dom Artur Kola është caktuar nga Papa Françesku të shërbejë në Përfaqësinë Papnore në Republikën e Bregut të Fildishtë. Sipas “Vatican News” ai është meshtari...

Aksident i rëndë, ndërron jetë 28-vjeçarja

Një aksident i rëndë ka ndodhur së fundmi në Shkodër, ku për pasojë ka ndërruar jetë një 28-vjeçare. Ngjarja ndodhi në rrugën Shkodër-Bardhaj në vendin...

Shtimi i rasteve/ Hoti kërkon mobilizimin e komunave për luftimin e pandemisë

Kryeministri i Kosovës, Avdullah Hoti, ka zhvilluar sot një bashkëbisedim me Asociacionin e Komunave të Kosovës. Gjatë takimit online, Hoti iu prezantoi kryetarëve të komunave...

Rama publikon fotot: Projekti më i ri i Rilindjes Urbane të Vlorës

Kryeministri Edi Rama së fundmi përmes një postimi në rrjetin social Facebook, ka prezantuar “Parkun e Shtëpisë së Pavarësisë”, i cili është projekti më...

Pandemia/ A do ta mbledhë Këshillin e Sigurisë? Meta zbulon lëvizjen e radhës

Gjatë raportimit të tij të përjavshëm përpara gazetarëve, presidenti Meta u shpreh se është i gatshëm që të mbledhë Këshillin e Sigurisë për çështjen...

“Pandemia ekziston, sëmur, merr jetë”/ Brataj: 5 këshilla që duhet t’i ndiqni

Për të gjithë skeptikët, Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj shkruan në rrjetin social Facebook, se koronavirusi ekziston, infekton, sëmur dhe merr jetë. Brataj radhit...

Ulet ndjeshëm numri i rasteve të reja me koronavirus në Maqedoninë e Veriut

Maqedonia e Veriut ka regjistruar një rënie të ndjeshme në numrin e rasteve të reja me koronavirus, gjatë 24 orëve të fundit. Sipas mediave vendase,...

Xhelal Mziu jep dorëheqjen nga drejtimi i PD-së në Kamëz

Ish-kryebashkiaku i Kamzës njëherazi kreu i PD-së për këtë zonë elektorale Xhelal Mziu ka dhënë dorëheqjen nga detyra, ndërsa mësohet se ai do të...

Nga Raphael Thelen/ Një stuhi rëre lëviz mbi qytetin oazë të M’Hamid El Ghizlane, duke veshur ndërtesat dhe rrugët me një shtresë të gjelbër, bashkuar me të verdhë, që e bën më të vështirë frymëmarrjen dhe të djeg sytë.

Halim Sbai, 48 vjeç, shikon përtej mureve të argjilës së shtëpisë së tij në buzë të oazës.

“Sa herë që jam këtu, imazhi i vjetër dhe i ri i këtij vendi më mbivendosen me njëri-tjetrin”, thotë ai.

“Pikërisht në atë moment arrij t’i shoh dallimet.”

Para se shiu të ndalonte së rëni dhe stuhitë e rërës të shtoheshin, në këtë oazë në jug të Marokut rriteshin palma.

Palmat e dendura arritën në qiell, ndërsa pemët e shegës, grurët dhe bostani u rritën në hijen e tyre – duke krijuar një bimësi aq të dendur, sa Sbai duhej “të luftonte” për rrugën e tij përmes vegjetacionit të xhunglës, kur donte të notonte në lumin Draa afër shtëpisë së tij, pasi binte shi.

Sot, ai qëndron në shtrat të lumit që digjet nga dielli. Pemët nuk prodhojnë më asnjë frut, dhe disa janë tharë duke u kthyer ne asgjë më shumë se një trung i zhveshur. Oaza po vdes së bashku me to.

Një kanarinë në minierën e qymyrit

Paraardhësit e Sbai-s dikur mbronin oazën kundër sundimtarëve kolonial francezë dhe zyrtarëve të korruptuar dhe Sbai tani e sheh veten duke luajtur një rol të ngjashëm. Por armiku është bërë më i përhapur, më kërcënues – dhe shumë më i vështirë për t’u ndeshur.

Shpesh, ndryshimet klimatike janë shumë të mëdha për t’u kuptuar, shumë delikate për t’u perceptuar.

Por qyteti oazë i M’Hamid El Ghizlane është një lloj kanarine në minierën e qymyrit – një sistem paralajmërues i hershëm për njerëzit në këtë rajon.

Tani është e mundur të vëzhgojmë këtu çfarë do të kërcënojë së shpejti miliona njerëz në të gjithë rajonin e Mesdheut, duke përfshirë edhe Europën Jugore.

Uji i pijshëm po zhduket. Shqetësimet, sëmundjet dhe varfëria po nxisin njerëzit të ikin nga shtëpitë e tyre dhe konfliktet po përshkallëzohen.

Siç paralajmëroi Bashkimi Europian në raportin e tij më të fundit mbi ndryshimet klimatike, disa pjesë të njerëzimit mund të fshihen tërësisht.

Sbai i njeh rreziqet. Ai po lufton ashpër për oazën, mbjell palma dhe mbron gjënë më të vlefshme: ujin.

“Oaza është me të vërtetë një parajsë,” thotë ai, për pjesët që janë ende të gjelbërta.

Për qindra kilometra në mes të Maleve Anti-Atlas dhe Saharasë, ka disa oaza njëra pas tjetrës.

Rreth 1.7 milion marokenë jetojnë në oaze si M’Hamid El Ghizlane.

Ashtu si qindra mijëra fermerë në shekujt e kaluar, babai i Sbai gërmoi kanalet e ujitjes dhe mbolli palma  hurmash.

Shitja e hurmave mjaftonte për një nivel modest të prosperitetit.

“Unë ende mund ta kujtoj se si shumë kamionë të mbushur me hurma u futën në treg në Marrakesh,” thotë Sbai.

Çdo vit, njerëzit e festonin suksesin e tyre pas korrjes me një ‘maussim- një festival që nderon shenjtin vendas Sidi Khalil. Për tre ditë, njerëzit hanë ushqime tradicionale, luajnë muzikë dhe valle.

Sbai studioi ekonomi në Marrakesh, por kurrë nuk u ndje në shtëpi në qytetin e madh.

Në vitin 1994, ai u kthye në M’Hamid El Ghizlane, por oaza tashmë po vdiste.

Për vite me rradhë, shirat ishin bërë gjithnjë e më shumë të pabesueshme, me palmat e thara dhe pakësimin e të korrave si rezultat.

Që nga viti 1994, oaza ka prodhuar aq pak, saqë njerëzit kanë ndaluar të festojnë.

Në të njëjtën kohë, turistët filluan të zbarkonin në rajon. Sbai duke u përshtatur me kohën e ndryshimit, themeloi një zyrë turistike, bleu disa SUV dhe hapi një restorant dhe një kafene.

Sbai ecën nëpër M’Hamid El Ghizlane. Në rrugë, ai përshëndet një mik, Mohammed Laroussie.

Ai ka veshur një çallmë të verdhë, kurrizin e ka të përthyer dhe punon në një fushë gruri.

“Po shkurtoj gjithë grurin,” thotë Laroussie. “Është e padobishme.”

“Çfarë do të bëni me të?”

“Do e marr për dhitë.”

“Çfare ndodhi?”

“Nuk ka ujë.”

Shumë pak shi ka rënë që nga nëntori, dhe Laroussie nuk ka mbledhur një korrje të plotë për vite.

Pothuajse 40 përqind e të gjithë marokeneve janë fermerë dhe një pjesë e madhe e fushave të tyre nuk janë ujitur artificialisht, pra janë tërësisht të varur nga shiu.

Një rajon i thatë që thahet sa vjen e më shumë

Rajoni i Mesdheut është tashmë një nga rajonet më të djegura në botë. Dhe po bëhet edhe më i thatë.

Në 2007 dhe 2008, Siria u godit nga një thatësirë e tmerrshme, ku një e pesta e popullsisë humbi jetën  dhe mbi 40,000 familje lëviznin në zonat metropolitane. Menjëherë pas kësaj, shpërtheu lufta civile.

“Ndryshimi i klimës ushtron një presion mbi burimet natyrore”, shkroi Banka Botërore në një raport, duke vënë në dukje se “pasojat e mundshme përfshijnë paqëndrueshmërinë shoqërore”.

Në vitet 1980, Oaza M’Hamid El Ghizlane shtrihej në 37 kilometra katrorë (9,000 hektarë).

Sot, vetëm një e treta mbetet, ndërsa pjesa tjetër është varrosur nën dunat e rërës.

Meryem Tanarhte, studiues i klimës në Institutin Max Planck në Mainz të Gjermanisë dhe në Universitetin e Casablanca, shpjegon se shkretimi “rrjedh nga erozioni i tokës, temperatura në rritje dhe mungesa e reshjeve”.

Një artikull i rishikuar nga bashkëmoshatarët në Tanarhte parashikon se temperatura mesatare e verës në rajonin e Magrebit dhe në Lindjen e Mesme do të rritet dy herë më shumë se mesatarja globale dhe se 10 herë më shumë valë të nxehtësisë do ta godasin rajonin.

Edhe tani, ekziston një numër në rritje i stuhive të rërës që po lëvizin nëpër rajon.

Kur bie shi, shpesh rezulton në rrëpirë të rëndë dhe toka e tharë e absorbon ujin më ngadalë, duke shkaktuar përmbytje.

Në vitin 2014, mijëra ura u dëmtuan në Marok, pati ndërprerje të energjisë dhe 47 njerëz vdiqën.

Rajonet mund të bëhen të pabanueshme

Organizata Botërore e Shëndetësisë parashikon që, duke filluar nga viti 2030, do të ketë një shtesë të vdekjeve prej 250,000 njerëz në botë për shkak të ndryshimeve klimatike, të shkaktuara nga rritja e keqtrajtimit, malaries, diarresë dhe stresi.

Mbi gjysmë miliardë njerëz jetojnë sot në Lindjen e Mesme dhe Afrikën e Veriut, rajonet që paralajmëroi Tanarhte që mund të bëheshin përfundimisht të pabanueshme.

Lexo edhe :   Zgjidhjet teknologjike, si po i përshtatet bota “epokës së pandemisë”

El Bachir Laroussie, vëllai më i madh i Muhammedit, ulet në një mur balte që rrethon shtëpinë dhe oborrin e tij disa qindra metra poshtë rrugës që po ecën Halim Sbai.

Lexo edhe :   Zgjidhjet teknologjike, si po i përshtatet bota “epokës së pandemisë”

Ashtu si Halim Sbai, ai u rrit në oazë, por më vonë u shpërngul në Casablanca dhe punoi në ndërtim.

U kthye kur babai i tij u sëmur. Është duke ujitur hurmat, bizele dhe grurin në kopshtin e tij me ndihmën e një pusi.

Por nuk i mjafton për jetesën, kështu që mbështetet në ndihmën financiare të fëmijëve të tij, të cilët si shumë banorë të tjerë ruralë, gjithashtu lanë oazën për të gjetur punë.

Popullsia e Marokut mund të ketë qenë në rritje për dekada, por oaza humbi një të katërtën e popullsisë së saj ndërmjet viteve 1982 dhe 2014.

Sot dy të tretat e të gjitha familjeve në rajonin M’Hamid El Ghizlane varen nga paratë që u janë dërguar nga të afërmit që jetojnë jashtë.

Shumica e punëkërkuesve mbeten në Marok, por sipas një sondazhi të vitit 2018, 36 për qind e marokanëve po konsiderojnë largimin nga vendi – duke përfshirë shumë që kanë vendosur pritshmëritë e tyre në Europë.

“Përveç pasojave të drejtpërdrejta negative të krizës së ujit, që ndikojnë në ushqimin, higjienën, shëndetin riprodhues dhe cilësinë e përgjithshme të jetës, pasojat indirekte, si migracioni në punë, pengojnë zhvillimin e rajonit”, argumenton një raport nga Rajnsi i Veriut – Ministria e Kulturës dhe Shkencës.

Lufta për të ruajtur Oazën

Sbai kthehet në oazë, me dunat e rërës që ngrihen para tij si valë gjigante në bregdet.

Edhe si fëmijë, thotë ai, kuptoi se do të merrte vendimin për të mbrojtur gjelbërimin e oazës kundër shkretëtirës.

Në 2011, ai u bashkua me një protestë në Rabat.

Në vitin 2016, ai mori pjesë në Konferencën e Kombeve të Bashkuara për Ndryshimet Klimatike në Marrakesh.

Dhe kur qindra palma u prenë për të bërë një rrugë të re nëpër oazë, ai regjistroi video me telefonin e tij celular duke kritikuar autoritetin lokal.

Sbai e di se ka nevojë për aleatë në këtë konflikt, sepse nuk mund t’i japë urdhër askujt, kështu që ai vazhdimisht i bind të tjerët që të bashkohen me të.

Së bashku me vëllain e tij, Ibrahim, ai organizoi një festival në vitin 2009 në një kamp në shkretëtirë, të cilin e botoi grupi Tuareg Tinariwen.

Shkencëtarët europianë folën me fermerët nga rajoni për mënyrën se si mund të ndalohej përparimi i shkretëtirës.

Studentët bënin vizatime se si e kishin imagjinuar jetën në oazë.

Sbai inkurajoi vizitorët për të forcuar oazën kundër ndryshimit të klimës, për të dhuruar para për të mbjellë palma, të cilat shërbejnë si mure mbrojtëse kundër shkretëtirës.

Megjithëse një stuhi e rëre kaloi nëpër vend, duke hequr tenda dhe duke shkatërruar vende të ndryshme, 3,000 njerëz nga 30 vende morën pjesë në këtë ngjarje.

Një vit më pas, ra aq shumë shi në ditët përpara festivalit, sa ura mbi Draa u bë e pakalueshme.

Ajo nuk e dekurajonte Sbain dhe ata paguan për të ardhurat e humbura me paratë që fitonin nga turizmi.

Sidoqoftë, gjatë vitit të kaluar, kishte dy probleme: shiu i madh dhe stuhitë e rërës.

Vizitorët qëndruan larg dhe humbjet ishin të mëdha. Halim Sbai i duhej të shiste më shumë makina për të paguar borxhet e tij dhe ai vendosi të tërhiqej nga festivali.

Por vëllai i tij synon të vazhdojë, edhe pse në një shkallë më të vogël.

Maroku trajton ndryshimet klimatike

Jo vetëm njerëzit e Marokut janë të alarmuar. Qeveria në Rabat po shqetësohet gjithnjë e më shumë për çështjen e ndryshimeve klimatike.

Që në vitin 2011, qeveria shkroi mbrojtjen e mjedisit në kushtetutën e saj dhe po ndërton termocentrale diellore, duke shpresuar përfundimisht të gjenerojë më shumë se gjysmën e energjisë elektrike nëpërmjet energjisë së ripërtëritshme deri në vitin 2030.

Në periudhën 2005-2010, qeveria shpenzonte një të dhjetën e burimeve të saj për masat e adaptimit.

Rabati dëshiron të ndërtojë termocentrale dhe tubacione për të transportuar ujë të pijshëm në jug.

Së bashku me Gambian, Maroku është i vetmi vend që aktualisht përmbush qëllimet e CO2 të parashikuara në Konventën e Klimës së Parisit.

Pjesa e vendit për ndryshimet klimatike, megjithatë, është e papërfillshme dhe kursimet e saj të CO2 nuk bëjnë shumë ndryshime në nivel global.

Veçanërisht duke pasur parasysh se Gjermania, Bashkimi Europian në tërësi, Kina dhe Shtetet e Bashkuara, nuk po i përmbahen objektivave të Parisit që ata i vendosën për vete.

Banka Botërore ka parashikuar se nëse bota vazhdon në rrugën e saj të tanishme, planeti ka gjasa të ngrohet me 4 gradë Celsius deri në vitin 2100, gjë që do të rezultojë që fermerët në Maghreb të humbasin deri në dy të tretat e të korrave të tyre.

Në një ditë të pranverës së kaluar, Halim Sbai i mirëpriti mysafirët në një takim rajonal të këshillit të turizmit në ndërtesën administrative lokale.

Operatorët e hotelit, udhërrëfyesit turistikë dhe qiramarrësit e automjeteve të të gjitha terreneve u ulën në tryezë.

Disa kishin veshur rrobat e qëndisura dhe turbanët, të tjerët bluza dhe xhinse.

Disa francezë erdhën gjithashtu. Ajo ngjante me një konferencë klimatike të Kombeve të Bashkuara – pothuajse të gjithë u pajtuan se diçka duhej bërë, por ata nuk folën për atë që ata do të bënin dhe si do ta bënin.

Disa thonë se oaza duhet të zhvillohet dhe se nevojiten më shumë turistë që të ndodhë kjo.

Vëllai i Sbai, Mohammed sapo bleu një hotel për 500,000 euro që duket si një kështjellë me një pishinë.

“Ne duhet të gërmojmë puse sa vjen e më të thella”, thotë ai.

Por Halim Sbai dhe të tjerët në takim argumentuan se puset e shpimit nën nivelin e ujit tokësor do të shkaktojnë vetëm vdekjen edhe më të shpejtë të oazës.

Thirrja e tyre kryesore është mbrojtja e oazës – çdo gjë tjetër është me rëndësi dytësore.

Mosmarrëveshja u ndje si një version miniaturë i negociatave klimatike, në të cilat disa duan të mbrojnë planetin ndërsa të tjerët janë më të shqetësuar për komunitetin e biznesit.

Nëse ajo pjesë e paktë e oazës M’Hamid El Ghizlane që ka mbetur, ose ndonjë nga oazat e tjera do të mbijetojë në fund, kjo është diçka e pasigurt.

*Deri Spiegel/ TemA

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Futbollisti goditet nga rrufeja gjatë stërvitjes (FOTO-VIDEO)

Një futbollist 16-vjeçar rus është në gjendje të rëndë, pasi është goditur nga rrufeja gjatë stërvitjes. Ivan Zaborsky, 16 vjeç po lufton me vdekjen,...

‘Friends’ rinis xhirimet së shpejti

‘Friends’ do të rinisë xhirimet së shpejti. Por edhe këta personazhe mjaft të dashur për publikun, do ti duhet që të respektojnë një sërë...

“Kam pi gjysmë kile raki që në mëngjes, s’më gje gjo mua”, Brataj: Për të qeshur apo për të qarë?

Kreu i Urgjencës Kombëtare, Skënder Brataj, ka ndarë me ndjekësit një episod që i ka ndodhur sot herët më mëngjes, ndërsa i ishte drejtuar...

Melburni i Australisë rikthehet në izolim/Kryeministri: Do mbyllemi për 6 javë

Pas shtimit të numrit të rasteve me koronavirus, është marrë vendimi që Melburrni të izolohet. Raportohet se mbi pesë milionë banorë të Melburnit, qytetit...

Manastirliu publikon mesazhin e rëndësishëm për parandalimin e pandemisë (VIDEO)

Ministrja e Shëndetësisë, Ogerta Manastirliu, e ka nisur ditën duke publikuar mesazhin sensibilizues të drejtueses artistike Zana Çela, për luftën kundër koronavirusit. Me anë të...