E hënë, 18 Tetor, 2021
20.5 C
Tirana

Algjeri/ Dy ish-kryeministra dënohen me burg, ja për çfarë akuzohen

Dy ish-kryeministra janë dënuar me burg në Algjeri, për shkak të përfshirjes në vepra korruptive.

Bëhet fjalë për Ahmed Ouyahia, i cili u dënua me 15 vjet burg, ndërsa Abdelmalek Sellal me 12 vjet heqje lirie.

Ouyahia dhe Sellal janë në mesin e 19 të pandehurve të gjykuar nën akuzat për pastrim të parave, shpërdorim të detyrës dhe dhënie të privilegjeve të panevojshme në industrinë e montimit të automjeteve.

Ata kanë qenë aleatë presidentit Abdelaziz Bouteflika, i cili ka dhënë dorëheqje për shkak të protestave masive kundër tij.

Protestuesit kanë vazhduar të bëjnë thirrje për reforma gjithëpërfshirëse, duke i akuzuar liderët e partisë qeverisëse për korrupsion.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Maqedoni e Veriut/ Partitë nuk presin KSHZ, shpallin rezultatet

Rreth 49.11% ose 842.512 votues morën pjesë në votime në zgjedhjet lokale të së dielës (17.10) në Maqedoninë e Veriut. Kryetari i KSHZ-së, Aleksandar Dashtevski ka...

Gledis Nano zbardh lëvizjet e reja, njihuni me drejtuesit në rrethe

Kreu i Policisë së Shtetit, Gledis Nano, në një konferencë të jashtëzakonshme, ka zbardhur lëvizjet e reja. Gjatë mesditës, ai ka njoftuar ndryshimet në...

Iva Tiço nxjerr ‘sekretet’: Semi dikur ka qenë e lidhur me një ish të Borës

Bora Zemani, një ditë më parë u prononcua publikisht për atë që teleshikuesit e shohin si një lidhje të mundshme ndërmjet ish-të dashurit të...

Elbasan/Të shtëna me armë, fuoristradat i bëjnë ‘pritë’ policisë (VIDEO)

Xhirimet e një filmi aksion, kanë alarmuar banorët e Elbasanit. Dy makina furistrada i kanë bërë pritë policisë. Kaq ka mjaftuar që situata të...

“Kokën e mbështjellë me qese”, ekzekutohet ish-anëtari i Bandës së Lushnjes

Alban Semaku, 38-vjeç, i njohur për drejtësinë shqiptare, është ekzekutuar dhe më pas trupi i tij është hedhur në lumin Shkumbin. I ndjeri rezulton...