E shtunë, 24 Tetor, 2020
13 C
Tirana

Aksidenti i tmerrshëm që ndryshoi jetën e Niki Laudës (VIDEO)

Më të lexuarat

Meta te berberi/ Artan Hoxha i nxjerr foton: Garda e Republikës rrethon zonën

Gazetari investigativ Artan Hoxha, ka publikuar një foto të presidentit Meta i cili ndodhet tek berberi. Fotoja është shkrepur nga larg, dhe kjo për...

Ish-kryebashkiaku i Lezhës: Si e refuzova ofertën joshëse për inceneratorët

Ish-kryetari i Bashkisë së Lezhës, Viktor Tushaj shprehet kundër qasjes së qeverisë shqiptare për të zgjidhur problemin e mbetjeve përmes inceneratorëve. Ai solli përvojën e...

Foto/ Lefter Koka me Fatos Nanon, ndryshim drastik i ish-kryeministrit

Deputeti Lefter Koka ka publikuar në rrjetin social, Facebook një foto krahë për krahë me ish-kryeministrin socialist Fatos Nano. Në mbishkrimin e fotos, Koka shprehet...

Ku ndryshojnë Trump dhe Bajden mbi politikën e jashtme amerikane

Nga David Tafuri “The Hill” Menaxheri i fushatës së Trump e ka nxitur Komisionin për Debatet Presidenciale të “ri-mendojë dhe ri-publikojë një sërë temash…me theksin...

Produksioni i ‘Përputhen’ e përjashton nga emisioni, reagon Shqipja (FOTO)

Produksioni i emisionit “Përputhen” në Top Channel, dje vendosi të përjashtonte konkurrenten Shqipe Hysenaj nga programacioni, për një afat kohor të papërcaktuar. Në nisje të...

‘Deti’ në Hagë? Kolonel Pashaj: Të zgjidhej midis Shqipërisë dhe Greqisë

Shqipëria dhe Greqia ranë dakord që për çështjen e detit t’i drejtohen drejtësisë ndërkombëtare. Por, për kolonelin Myslim Pashaj e mira do ishte që kjo...

Ilona Staller, pornostarja që u zgjodh deputete në Itali (VIDEO)

E lindur në vitin 1951 në Hungari, Ilona u rrit nga nëna e saj dhe njerku i saj, një zyrtar i Ministrisë së Brendshme....

Plas sherri në studion e ‘Top Channel’, konkurrentët largohen nga emisioni

Puntata e radhës në ‘Përputhen’ ka përfunduar me sherre dhe me largim nga studio të djemve dhe vajzave që kanë shkuar për të gjetur...

“Hetues amerikanë asistojnë në çështjet e SPAK dhe BKH”, flet Yuri Kim

Ambasadorja Amerikane Yuri Kim ka shprehur edhe një herë mbështetjen e SHBA ndaj institucioneve të dala nga reforma në drejtësi. Ajo u shpreh se...

Vritet ish-sportisti, babë e bir e ekzekutojnë në mes të restorantit

Një atentat i mori jetën ish-sportistit të arteve marciale të përziera (MMA) Shamil Abdulmuslimov në qytetin e Kasaviurtit në Dagestan. Kamerat regjistruan të gjithë ngjarjen...

Legjenda e Formula 1 Niki Lauda ka vdekur në moshën 70 vjeçare. Lajmin e ka konfirmuar edhe familja e tij.

Lauda, ​​i cili fitoi kampionatin e F1 në 1975 dhe 1977 me Ferrarin dhe përsëri në 1984 me McLaren, vdiq të hënën – tetë muaj pas kryerjes së transplantimit të mushkërive.

Ai u konsiderua si një nga drejtuesit më të mirë të sportit ndonjëherë dhe në vitin 1976 u dogj keq kur u rrëzua gjatë Grand Prix gjerman, por bëri një kthim të shpejtë në gara vetëm gjashtë javë më vonë.

Në një deklaratë, familja austriake tha: ‘Me trishtim të thellë, njoftojmë se Niki ynë i dashur ka vdekur në mënyrë paqësore me familjen e tij të hënën’.

AKSIDENTI

Në 1 gusht 1976, Niki Lauda pëson një aksident të rëndë në Çmimin e Madh të Gjermanisë. Piloti austriak, i cili ndërroi jetë dje në moshën 70-vjeçare, humbi kontrollin e Ferrarit të tij në xhiron e dytë të garës, pasi pista e vjetër e Nurburgringut nuk ishte tharë ende nga shiu i rënë gjatë gjithë paradites.

Pasi përplaset dhunshëm me barrierat e pistës, Ferrari merr flakë. Lauda pësoi djegie të gradës së parë dhe të tretë në kokë, fytyrë dhe duar. Gjithashtu, mushkëritë iu dëmtuan nga thithja e gazrave të dëmshme.

Arturo Merzario, Guy Edwards, Brett Lunger dhe Harald Ertl ishin pilotët që dolën nga makinat e tyre dhe ndihmuan austriakun që të largohej nga njëvendëshja në flakë, duke i shpëtuar jetën.

Pavarësisht dëmtimeve të rënda, Lauda u kthye të garojë vetëm 42 ditë më pas, në garën e Italisë. Në Monza ai përfundoi në vendin e katërt dhe me fashot e fytyrës të mbuluara nga gjaku.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Biblioteka Aleksandrisë dhe Rajhshtagu gjerman: Zjarret që ndryshuan historinë

Gjatë historisë, zjarret kanë çuar në ndryshime drastike në modelet e popullsisë, infrastrukturën dhe rrjedhën e ngjarjeve botërore. Këtu janë shtatë zjarre që ndryshuan...

Papa Françesku pro martesave LGBT, përpjekje për të shmangur përçarjen e Kishës

Nga Simone Cosimi “Wired” Nga njëri kamp, ai më i zhurmshmi, nuk e kanë problem ta etiketojnë si Anti-Krishti. Aty afër ishte edhe paraardhësi i...

Dhënia e shtetësive, Presidenca-Ramës: Fake news i ndyrë

Zëdhënësi i Presidentit Ilir Meta, Tedi Blushi ka reaguar sërish ndaj akuzave të kryeministrit Rama, duke thënë se ka shpifur për kreun e shtetit,...

Italia shtrëngon masat: Mbyllen baret pas orës 18:00

Italia pritet të shtrëngojë më shumë masat për të parandaluar përhapjen e koronavirusit, pas rritjes së shpejtë të numrit të rasteve javët e fundit. Sipas...

Danimarka kërkon test negativ të Covid-19 për punëtorët e huaj

Danimarka ka në plan të prezantojë një kërkesë që punëtorët e huaj të përkohshëm, të cilët vijnë nga vendet me norma të larta të...