E enjte, 21 Tetor, 2021
8.5 C
Tirana

“Ah more bir, çfarë bëre”, momenti prekës kur ndahet me të birin

“Ah mor bir, çfarë bëre”. Ishin këto fjalët e fundit të nënës së Kastriot Hasallës që i mori jetën kushëririt. Kastriot Hasalla pranoi autorësinë e vrasjes para trupës gjykues, dhe ka kërkuar që të mos mbahen në burg vëllai dhe djali i tij.

Ai pak ditë më parë tha me anë të avokatit të tij, se ata nuk kanë qenë bashkëpunëtorë në vrasje. Po ashtu ai është justifikuar me faktin se vrasjen e ka kryer në kushte të rënduara psikologjike.

Kastriot Hasalla, i dyshuari kryesor për vrasjen e kushëririt të tij Romeo Hasalla dhe plagosjen e babait dhe dy vëllezërve të tij, ka dalë para gjykatës së Lushnjes dhe mori dënimin me burg. Vëllai i vrasësit ka thënë për mediat se kërkon mëshirë që Kastrioti të mos përfundojë në burgim të përjetshëm.

Jashtë seancës, në një komunikim për mediat, vëllai i tij Jonus Hasalla ka deklaruar se kërkon mëshirë për të, ndërsa shtoi se do të shkojë në familjen e viktimës për ngushëllim edhe nëse ata do e vrasin.

“Dua mëshirë, jo me burgim të përjetshëm, por edhe pala tjetër e ka viktimën sepse dhe ai u fut në dhe djalë i ri dhe ai. Edhe ai bir nëne është ka lënë një fëmijë dhe një grua dhe se dëshiroj kurrë që të shkonte në atë fazë po kjo punë arriti.

I trembem hakmarrjes, se çfarë nuk bën vaki. Unë nuk e di se kur do të vijë vdekja, se po ta dija do thoja hajde më merr mua. S’kam kontaktuar me palën tjetër. Do shkoj të kontaktoj, le të më vrasin, nesër apo pasnesër do shkoj, duart do i lidh sipas zakonit do i then më vra ose mi zgidh, do shkoj ta ngushëlloj. Po të dojë të më vrasë, po do shkoj”, tha ai.

Ngjarja e rëndë është shënuar mëngjesin e 29 korrikut. Kastriot Hasalla ka pranuar se ka qëlluar ndaj kushëririt të tij, Romeo Hasalla.

Ai pretendon se ka qëlluar vetë me armë, dhe ka vrarë të riun si dhe ka plagosur vëllezërit dhe babain e viktimës. /Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Paloka reagon pas deklaratës së Bashës: Ndal përçarjen!

Deputeti i PD-së dhe njëherazi kryetari i Këshillit Kombëtar, Edi Paloka, ka reaguar pas deklaratës së liderit të partisë Lulzim Basha, i cili tha...

77 mandate PS-ja?

Nga: Eduard Zaloshnja “Do të kishim marrë jo 74, por 77 mandate, nëse shumë nga ata që na votuan nuk do të kishin ngatërruar numrin...

‘Reshje shiu me intensitet të ulët’, parashikimi i motit për nesër

Duke filluar nga dita e nesërme, mbi vendin tonë depërtojnë gradualisht masa ajrore të paqëndrueshme me origjinë veriperëndimore. Moti parashikohet me alternime kthjellimesh e vranësirash...

A duhet shtetëzuar transporti urban?

Nga: Klodian Tomorri Ka patur një debat mes ekonomistëve nëse shërbimi i transportit urban është apo jo monopol natyror? Evans në vitin 1991 studioi shërbimin...

Do jepni dorëheqjen nga PD? Basha: 95% e demokratëve më duan

Në një prononcim për gazetarët nga selia blu, kryedemokrati Lulzim Basha tha se 95% e demokratëve e duan në krye të betejës. Nga ana...