E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Sa na kushton një zjarrvënie!

Nga: Dritan Hila

Canadair, Viking, Bombardier jane emrat qe njihen avionët e shuarjes së zjarreve. Kushtojnë nga 35-65 milionë dollarë për njësi. Po kaq kushton mbajtja e tyre operative për dhjetë vite. Përjashto këtu trajnimin e pilotëve të cilët duan një trajnim special.

Një fluturim i tij kushton 6-15 mijë dollarë për një orë fluturimi, plus karburant. Për të shuar një sipërfaqe prej 200 ha pyje, mes kostove të fluturimeve, shpenzimeve për zjarrfiksit dhe ushtrinë dhe atyre për humbjen e faunës dhe rigjenerimin e sipërfaqeve të djegura, duhet të shpenzohen 50 milionë euro. 200 ha (2 km2) janë vetëm një pjesë e sipërfaqes që u dogj në Karaburun ( i gjithi ka sipërfaqe 62 km2). Ndërsa 50 milionë euro është 1/4 e buxhetit vjetor të ushtrise shqiptare.

Edhe shtete si Italia ka 19 avionë kundër zjarrit nga të cilët vetëm 14 operativë. Kurse Greqia një të këtij klasi dhe 11 të vjetëruar tipi Canadair CL 215.

Një orë fluturimi me helikopter kushton 2-10 mijë euro. Rrjeti i varfër rrugor shqiptar e bën të pamundur përdorimin e makinave zjarrfikse të cilat janë joefektive në rastet e zjarreve masive.

Ndërsa kostot e larta të flotës ajrore të pamundur mbajtjen e saj. Sado të ulëta të jenë rrogat e punonjësve shqiptarë të zjarrfikseve dhe ushtrisë, nuk i ulin kostot e larta të zjarshuarjes. Të parandalosh është më mirë sesa të kurosh, është një proverb i vjetër.

Këto shifra janë për të gjithë ata që me mendjelehtësi i vënë zjarrin pyjeve dhe për të kuptuar sa ju kushton atyre qe na ndihmojnë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Reciprociteti i targave/Kurti: S’ka për qëllim destabilizimin

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, ka folur nga Kuvendi për reciprocitetin e vendosur për targat e automjeteve. Gjatë seancës së sotme parlamentare, Kurti theksoi...

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...