E enjte, 20 Janar, 2022
-3.5 C
Tirana

Agjencia e Barnave i thotë ‘JO’ miratimit të një ilaçi të ri për Alzheimer

Agjencia Evropiane e Barnave i ka thënë jo miratimit të një ilaçi të ri për sëmundjen e Alzheimerit në BE.

Aducanumab nuk duket të jetë efektiv në trajtimin e të rriturve me simptoma të fazës së hershme, tha EMA. Organizatat bamirëse të Alzheimerit thonë se janë të zhgënjyer nga vendimi, sepse mijëra njerëz nuk kanë asnjë mundësi trajtimi.

Ilaçi – trajtimi i parë i ri për 20 vjet – u miratua në mënyrë të diskutueshme në SHBA në qershor. Në atë kohë, shumë shkencëtarë thanë se kishte pak prova se ishte e dobishme, pavarësisht se synonte amiloidin – një proteinë që formon grumbuj anormalë në trurin e njerëzve me Alzheimer.

Biogen, prodhuesi i ilaçit, mund të kërkojë që vendimi i EMA të riekzaminohet brenda dy javëve të ardhshme. Nuk dihet nëse kompania do të paraqesë një aplikim të veçantë për miratim tek rregullatori i Mbretërisë së Bashkuar, MHRA.

‘Mund të shkaktojë dëm’

Agjencia Evropiane e Barnave e bazoi vendimin e saj në dy studime kryesore të më shumë se 3.000 pacientëve me sëmundjen e Alzheimerit në fazën e hershme, të cilat krahasuan efektet e një doze të ulët dhe një doze të lartë të barit me një pilulë të rreme.

Pacientët, të cilët kishin dëmtim të lehtë njohës ose çmenduri të lehtë, u vlerësuan simptomat e tyre pas 78 javësh trajtim.

“Rezultatet nga studimet kryesore ishin kontradiktore, dhe nuk treguan në përgjithësi se aducanumab ishte efektiv në trajtimin e të rriturve me sëmundjen e Alzheimerit në fazën e hershme”, tha EMA.

“Përveç kësaj, studimet nuk treguan se ilaçi ishte mjaftueshëm i sigurt, pasi imazhet nga skanimet e trurit të disa pacientëve, treguan anomali që sugjeronin ënjtje ose gjakderdhje, të cilat potencialisht mund të shkaktojnë dëm”.

EMA arriti në përfundimin se përfitimet e ilaçit nuk i tejkalonin rreziqet e tij, dhe rekomandoi refuzimin e një autorizimi tregtimi. Vlerësohet se janë rreth 8 milionë njerëz që jetojnë me demencë në BE dhe rreth një milion në MB, me shifra që pritet të dyfishohen deri në vitin 2050. Sëmundja e Alzheimerit mendohet të jetë shkaku i shumicës së këtyre rasteve.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Basha i përgjigjet Metës pas takimit me Ballën

Kryedemokrati Basha ka dhënë garanci se PD nuk do t’i iki asnjë beteje, përfshirë edhe zgjedhjet vendore. Qëndrimi i tij pason pas deklaratës për...

Krijohet sistemi që “parashikon” pacientët më të rrezikuar me Covid-19

Shkencëtarët në Gjermani kanë zhvilluar një sistem të ri të inteligjencës artificiale, i cili analizon proteinat në një mostër të vetme gjaku te një...

PD po shkon drejt ndarjes?

Nga: Artur Ajazi Mendimi për një ndarje të mundshme të PD-së, po shprehet dhe promovohet hapur ditët e fundit në çdo ambient mediatik. Në dukje...

Në kërkim të racës Ariane: Misioni i bujshëm i nazistëve në pyjet e Amazonës

Nga: Pietro Emanueli Nazistët kishin një koncept racist mbi botën dhe marrëdhëniet ndërkombëtare, brenda së cilës Gjermania ishte qendra e gjithçkaje, dhe ishte mbi të...

Bardhi: Asnjë habi nga trekëndëshi i Bermudës.Reagon Blushi: Ç’na polli belaja!

Sekretari i Përgjithshëm i PD-së, Gazment Bardhi, ka reaguar sa i takon qëndrimit publik të presidentit Meta, pas diskutimit për datën e zgjedhjeve të...