E hënë, 26 Korrik, 2021
34.5 C
Tirana

Afrikë e Jugut/Huliganët e kthejnë në arenë “lufte” stadiumin e Botërorit (Video)

Afrika e Jugut është përfshirë nga një skandal i madh, ku tifozët kanë pushtuar fushën dhe kanë shkatërruar stadiumin. Bëhet fjalë për një nga stadiumet moderne në Afrikë, i ndërtuar nga themelet në vitin 2010, ku u zhvilluan ndeshje të Botërorit të Afrikës së Jugut.

“Moses Mabhida” i Durbanit këtë fundjavë është shkatërruar brutalisht nga tifozë të irrituar, huliganë dhe njerëz të dhunshëm që nuk kanë lidhje me futbollin. Ajo çfarë ndodhi, në fakt, ishte zemërim për eliminimin e Kaizer Chiefs nga “Nedbank Cup”, apo Kupa e Afrikës së Jugut, nga një skuadër disi më inferiore si Free State Stars.

Tifozët ultras nisin të dhunonin fillimisht një grua që ishte ngarkuar me detyrën për sigurinë në ambientet e brendshme të stadiumit. Ajo është shtruar tashmë në spital, por “të egërsuarit” nuk u ndalën me kaq. Ata shkatërruan stadiumin dhe zonën e dedikuar shtypit. Policisë iu desh të përdorte gazin lotsjellës dhe granatat tymuese për të shpërndarë turmën e irrituar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   SHBA/ Sulmuesi realizon euro gol nga mesfusha (Video)

Polici në Kroaci: Më pak viktima, nëse do ishte vendosur rripi i sigurimit

Një aksident i rëndë ndodhi ditën e djeshme në Kroaci, ku një autobus i linjës Frankfurt-Prishtinë me pasagjerë shtetas nga Kosova, doli nga rruga...

Një pasuri e vogël që provokon dhe turpëron të mëdhatë e paligjshme

Nga Preç Zogaj Agjencia kundër Korrupsionit në Kosovë publikoi para pak kohësh deklaratën e pasurisë së Kryeministrit Albin Kurti për vitin 2020. Gjithsej 529 euro...

Tokio/ 13 vjeçarja japoneze fiton medaljen e arit në ‘skateboard’ për femra

Ari i parë olimpik në ‘skateboard’ për femra iu dha 13-vjeçaries japoneze Momiji Nishiya në eventin në dëborë në Ariake Sports Park. Nishiya shënoi 15.26...

Gjykata e Lartë me 8 anëtarë, Meta firmos dekretin për gjyqtarin Artur Kalaja

Nga dita e sotme, Gjykata e Lartë përbëhet nga 8 anëtarë. Presidenti i Republikës, Ilir Meta ka firmosur dekretin për emërimin e gjyqtarit Artur...

Merkato/ Juventusi do lojtarin e Junajtidit, vlen 50 milion

Juventusi ka nevojë për një sulmues, pavarësisht se çfarë do të ndodhë me Kristiano Ronaldon, prandaj vëmendja kthehet te flaka e vjetër, tek një...