E hënë, 25 Tetor, 2021
6.5 C
Tirana

Abazoviç: Nuk jemi qeveri pro-ruse, duam integrimin evropian

Zëvendës-kryeministri i Malit të Zi, shqiptari Dritan Abazoviç ka hedhur poshtë akuzat se qeveria e tij është pro-ruse.

Para Komitetit për Punët e Jashtme të Parlamentit Evropian, Abazoviç ka thënë se mendimet se qeveria është pro-ruse, nuk janë të vërteta, pasi i vetmi qëllimi i Malit të Zi është integriteti në Bashkimin Evropian, shkruan Danas.

“Ekziston një frikë se ne jemi një qeveri pro-ruse, se jemi të mbështetur nga njerëz kundër BE-së, unë dua t’ju siguroj se kjo nuk është e vërtetë. Unë nuk dua të them se të gjithë ata që na mbështesin janë 100 për qind të përkushtuar në integrimin në BE, por qeveria është 101 për qind e përkushtuar në atë rrugë. Kush dëshiron të devijojë nga ajo rrugë vetëm pak, nuk do të jetë në gjendje të jetë partneri ynë në të ardhmen.”, tha ai.

Ai shtoi se Bashkimi  Evropian është partneriteti kryeson i Malit të Zi dhe ka kërkuar mbështetje.

Ne duam të jemi pjesë e një bote demokratike dhe kemi potencialin të bëhemi. Ne nuk kemi asnjë ambicie për të krijuar probleme për askënd.  Ju lutemi na mbështesni, ne me siguri do të bëjmë gabime, por ju duhet ta kuptoni se si qeveri e re kemi nevojë për njerëz të rinj, energji të re në çdo institucion në mënyrë që të arrijmë rezultate.”, u shpreh Abazoviç.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Çfarë PD-je mund të sjellë Foltorja?

Nga: Ergys Mërtiri Mbështetësit e z. Berisha pretendojnë se Foltorja po sjell debatin dhe reflektimin që i ka munguar PD-së duke i kontribuar hapjes dhe...

Sherr mes afganëve në Shëngjin, 26-vjeçarja plagos bashkëjetuesin 

Një grua afgane ka qëlluar me thikë bashkëjetuesin e saj me kombësi afgane, mesditën e sotme në ambientet ku janë akomoduar në Shëngjin. 26-vjeçarja...

Serbia ndalon boksierët nga Kosova, Shqipëria braktis botërorin

Ekipi i boksit të Kosovës nuk është lejuar të hyjë në Serbi, për të marrë pjesë në Kampionatin Botëror të boksit që mbahet në...

Futbollisti torturohet dhe grabitet në prani të partneres

Një yll i Premier Ligës është sulmuar nga banditë të maskuar në shtëpinë e tij, të cilët e kanë lidhur dhe torturuar para se...

Basha: Zotit mund t’i kem hyrë në hak, por jo Berishës!

Kryedemokrati Basha është treguar i hapur për mediat, ndërsa ka komentuar vendimin e tij për të përjashtuar Sali Berishën. Ai tha se nuk i...