E martë, 28 Shtator, 2021
17.5 C
Tirana

A duhet aplikuar doza e tretë e vaksinës në Shqipëri? Ja çfarë thotë Alimehmeti

Organizata Botërore e Shëndetësisë i tha jo idesë për një dozë të tretë të vaksinave anti-Covid, por kjo nuk i ka penguar disa shtete si Izraeli apo Turqia, që të nisin aplikimin e një doze shtesë në popullatat e tyre. Por a është e nevojshme të bëhet një gjë e tillë?

“Për shumicën dërmuese të vaksinave nuk ka një problem të dozë të tretë, pra nuk ka nevojë të bëhet. Por ndoshta në kategori specifike në persona të sëmurë me sëmundje që dëmtojnë sistemin imunitar, mund të mos kenë ngritur mjaftueshëm përgjigje me dy doza dhe mund të kenë nevojë për dozën e tretë, kjo është akoma në diskutim”.

Alimehmeti është i mendimit se duke qenë se Shqipëria ka vaksina, mund t’i aplikojë ato si dozë e tretë tek disa kategori.

“Shqipëria ka një sasi të madhe disa qindra mijëra vaksinash disponibël dhe ky Gusht që është muaj i hapur dhe kush nuk e ka bërë, patjetër ta le bëjë, por prap nuk po tregon një përdorim të fortë të tyre. Ndoshta ne mund ta kemi këtë luks, sepse për momenti quhet luks doza e tretë, për personat me risk të lartë apo me sisteme imunitare të dobësuar”.

Shqipëria e ka nisur procesin e vaksinimit me Pfizer që në Janar, për ta vijuar me tej me AstraZeneca dhe më vonë me Coronavac. Që prej fillimit deri më sot janë injektuar rreth 1 mln e 400 mijë vaksina, prej të cilave afro 600 mijë qytetarë kanë marrë të dyja dozat./ Tv Klan

Lexo edhe :   Nga 13 tetori s’mund të hyni në Kosovë vetëm me një dozë të vaksinës
- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Berisha, nga Ryersoni tek Yuri Kim

Nga: Mentor Kikia Zhvillimet që po ndodhin tani në politikën shqiptare janë më të rëndësishmet që kanë ndodhur që nga vitet 1990-1992. Dhe kanë për...

Bërnabiq: BE nuk po bën asgjë, ose fare pak për situatën në Kosovë

Kryeministrja e Serbisë, Ana Bërnabiq, tha se Bashkimi Evropian, në këtë moment, “nuk po bën asgjë, ose po bën fare pak” në lidhje me...

Dojna Mema i bashkohet ‘Big Brother Vip’, zbulohet pozicioni që i është besuar

“Big Brother Vip” starton në fillim të tetorit. Edhe ky edicion do të drejtohet nga Arbana Osmani. Revista “Vip Magazine” ka zbuluar se Dojna Mema...

Asnjë i dënuar për atentatin tek ‘Komuna e Parisit’, lihen të lirë dajë e nip

Viktor Marku dhe Sebastian Mali, të cilët akuzoheshin për vrasjen e Hekuran Billës, janë liruar nga qelia. Me vendim të Gjykatës, nga ‘arrest me...

“Qeveritë të takohen më shpesh”, akademiku Rexhep Qosja mesazh Ramës dhe Kurtit

Në ceremoninë e vlerësimit nga Edi Rama me titullin “Kordoni i Madh me Yllin e Medaljes”, të zhvilluar në Prishtinë, akademiku i njohur Rexhep...