E shtunë, 19 Shtator, 2020
31 C
Tirana

A do të bëhet Leku valutë e Kosovës në “Qeverinë Kurti”

Më të lexuarat

EMRI/ Arrestohet 34-vjeçari që ekzekutoi Emiljano Ramazanin dhe Regis Runajn

Një 34-vjeçar ka rënë sot në prangat e policisë, pasi akuzohet se është porositësi dhe ekzekutuesi i dy vrasjeve të ndodhura në muajin korrik...

Mikroçipe në vaksinat anti-Covid? Ja çfarë thotë miliarderi amerikan Bill Gejts

Ai ka investuar shuma të mëdha parash, në përpjekje për të gjetur një vaksinë kundër koronavirusit, por ai është gjithashtu një objektiv i preferuar...

Forcat ‘Shqiponja’, FNSH-ja dhe RENEA ‘blindojnë’ vendin, 9 persona në pranga

Policia e Shtetit ka përcjellë të dhënat lidhur me operacionet që ka zhvilluar në mbarë vendin, sa i takon goditjes së veprimtarisë kriminale. Raportohet...

Dy letra të rralla/ Publikohet për herë të parë letërkëmbimi mes kreut të sapozgjedhur të Regjencës Mehdi Frashëri dhe Myslim Pezës

Nga: Marenglen KASMI Sot mbushen 78 vjet nga mbajtja e Konferencës së Pezës më 16 shtator 1942. Konferenca u mbajt në katundin Pezë, sikurse mori...

Ekzekutimi i Bujar Çelës/ 50-vjeçari u qëllua me 21 plumba nga tre armë me silenciator

Dalin në dritë detaje të tjera lidhur me ekzekutimin e Bujar Çelës mëngjesin e sotëm në Elbasan. Burime për Abcnews.al bëjnë me dije se viktima...

Bilanci/ Regjistrohet numër i lartë viktimash gjatë 24 orëve të fundit

Ministria e Shëndetësisë bën me dije se në 24 orët e fundit janë shënuar 5 viktima nga koronavirusi në vend. Betejën me virusin e kanë...

Rama rikthen Bushatin, i propozon pozicionin e rëndësishëm

Rama ka propozuar që Komisioneri i Lirisë së Medias në OSBE, Harlem Desir, të largohet nga detyra dhe vendin e tij ta marrë Ditmir...

Pamjet drithëruese/ Vinçi gjigant rrëzohet papritur, brenda ndodhej edhe një punonjës

Pamje të frikshme janë regjistruar në Portin e Velencias në Spanjë, teksa një vinç 55 metra i lartë është rrëzuar, pasi u godit nga...

Arrestohet në Dubai bashkëshorti i Suada Sherifit, jeta e ish-Miss Shqipërisë pas mbylljes së qendrës estetike (FOTO)

Bashkëshorti i Suada Sherifit, Eldi Dizdari është vënë në pranga në Dubai. Arrestimi i tij është pjesë e një prej operacioneve ndërkombëtare më të...

Më e keqja s’ka kaluar ende. Dalin pamjet tronditëse të katastrofës në ishujt grekë (FOTO-VIDEO)

Sikundër ishte paralajmëruar edhe më herët, ishujt grekë janë prekur nga cikloni “Ianos”. Autoritetet greke njoftojnë se në 6-9 orët në vazhdim, do të...

Valuta që përdoret aktualisht në Kosovë është Euroja. Kjo monedhë në Kosovë ka arritur në dhjetor të vitit 2001. Para se kjo monedhë të vinte në Kosovë, në qarkullim ka qenë valuta tjetër Marka, e cila kishte hyrë në tregun e Kosovës gjatë vitit 1999.

E tash në Kosovë mund të ketë përsëri ndryshime në valutë. Albin Kurti po premton se valutë të Kosovës do të bëhet Leku i Shqipërisë.

Lideri i Vetëvendosje Albin Kurti, shumë shpejt do të merr postin e shefit të Qeverisë së Kosovës. E me ardhjen e tij në krye të shtetit, duket se do të ketë ndryshime të mëdha në Kosovë.

Ndryshim po pritet të ketë edhe në paranë që përdorin aktualisht qytetarët e Kosovës.

Kurti po pretendon se me ardhjen e tij në pushtet Kosova do të heq dorë nga Euroja dhe si valutë të përdoret Leku i Shqipërisë.

Albin Kurti që drejton aktualisht Vetëvendosjen, parti kjo që ka dalë fituese në zgjedhjet e tetorit, ditë më parë në një deklaratë publike ka thënë se nëse ai vjen në pushtet e ka synim që ta bëjë Lekun valutë të Kosovës, si Shqipëria.

Kurti megjithatë dukej skeptik gjatë dhënies së përgjigjes për këtë pyetje. Ai deklaroi se megjithëse e kishin synim dhe dëshirë, “nuk mund të thuhej se një gjë e tillë ishte prioritet”.

Por, Vetëvendosje edhe në programin e vet kishte shprehur synimin që ta zëvendësonte Euron me Lekun si valutë zyrtare të Republikës së Kosovës.

Për Lekun, Albin Kurti kishte folur edhe gjatë kohës sa ushtronte postin e deputetit, ku kishte thënë se ndoshta Kosova do të ishte më mirë ta përdorë si monedhë shtetërore Lekun, sesa Euron që e përdor tani.

“Duhet të jemi të vetëdijshëm se Bashkimi Evropian mundet të na e pezullojë në çdo moment të drejtën për ta përdorur euron. Sigurisht se kjo është një hipotezë pak e mundshme, por duhet ta kemi në mendje, sepse nuk kemi asnjë zotërim mbi këtë monedhë…

Ndoshta do të ishte më e matur, më e sigurt, ta përdorim Lekun shqiptar”, kishte thënë Kurti në një intervistë për portalin francez, Politique-Internationnale.

Lexo edhe :   Një lutje për kolegët nga Kosova, kur pyesin Berishën
Lexo edhe :   Një lutje për kolegët nga Kosova, kur pyesin Berishën

Por, idenë e Kurtit për Lekun nuk është që e kanë diskutuar konkretisht në Lidhjen Demokratike të Kosovës, më të cilin po negociohet edhe formimi i Qeverisë së Kosovës.

Deputeti i Lidhjes Demokratike të Kosovës, Lumir Abdixhiku ditë më parë në një prononcim publik ka folur për idenë e Kurtit për brejën e Lekut valutë të Kosovës.

Ai ka thënë se nuk mund të bëhet asgjë jashtë asaj se çfarë thuhet në Kushtetutë.

“Nuk kemi folur konkretisht për këtë pikë. Kemi folur që marrëveshja jonë me VV të bëhet në bazë të Kushtetutës së Kosovës. Pra, ne nisemi nga ajo që lejon kjo kushtetutë. Nuk mund të ketë valutë tjetër në Kosovë, sepse këtë nuk e lejon Kushtetuta. Ne kemi valutën e euro në Kosova dhe besoj që nuk do të ketë ndonjë dobi nëse behën dyshime”, ka thënë ai.

Në Bankën Qendrore të Kosovës nuk kanë pranuar të flasin për këtë çështje fare.

Në pyetjet e dërguar në këtë institucion nuk ka pranuar të përgjigjet askush.

E në faqen zyrtare të saj tregohet se Banka Qendrore e Republikës së Kosovës është përgjegjëse për sigurimin e një furnizimi të duhur të Kosovës me kartëmonedha dhe monedha euro, për kryerjen e transaksioneve me para të gatshme në ekonomi.

“Meqë euroja është valuta kryesore e lejuar për përdorim në Kosovë, përgjegjësitë e Bankës Qendrore të Republikës së Kosovës lidhur me operacionet dhe menaxhimin e parave të gatshme kanë të bëjnë me euron”.

Në BQK tregohet se kontingjenti i parë me euro (rreth 100 miliona Euro) u soll në Kosovë në dhjetor të vitit 2001. Gjatë periudhës dhjetor 2001 – janar/shkurt 2002 janë eksportuar gjithsej mbi 1 miliard Marka gjermane, ndërsa janë importuar mbi 350 miliona Euro. Njëkohësisht, janë riatdhesuar afër 10 miliona monedha të Markës gjermane, ndërsa janë importuar rreth 7 miliona Euro monedha që në aspektin logjistik reflektonte një operacion transporti të monedhës në peshë mbi 100 tonelata. /Monitor

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Schumacher është në gjendje vegjetative”, neurokirurgu flet për gjendjen e yllit të ‘Formula 1’

Neurokirurgu Erich Riederer është shprehur së fundmi se legjenda e “Formula 1”, Michael Schumacher ka kaluar në gjendje “vegjetative”. Mjeku tha për një televizion francez...

Formula për listat/ Rama: Mund ta diskutojmë, opozita ta harrojë se mund ta pengojë

Kryeministri Edi Rama i është përgjigjur akuzave të opozitës, mbi formulën që paraqiti shumica socialiste për hapjen 100% të listave. “Propozimi i referohet një modeli...

U helmua me Novichok, opozitari rus publikon foto nga spitali

Politikani opozitar rus, Alexei Navalny, ka publikuar një fotografi duke zbritur shkallët në rrjetet sociale, pesë ditë pasi doli nga reanimacioni në spital. “Më lejoni...

A kanë burrat dhe gratë “orë biologjike” të ndryshme

Qëndrimi zgjuar natën dhe aftësia për fjetur gjatë ditës, shkon kundër ritmit tonë natyror cirkadian ose siç njihen më thjesht “orës biologjike”. Por disa...

Komandanti iranian paralajmëron SHBA-në për hakmarrje për ekzekutimin e Soleimanit

Komandanti i Gardës Revolucionare të Iranit, Hossein Salami, ka paralajmëruar se do të marrë hak ndaj të gjithë personave të përfshirë në vrasjen e...