E diel, 29 Nëntor, 2020
17 C
Tirana

Erdogan paralajmëron një valë të re refugjatësh sirianë

Më të lexuarat

Misteri shumëvjeçar: Ku ndodhet deklarata origjinale e pavarësisë së Shqipërisë

Deklarata origjinale e Pavarësisë së Shqipërisë, e firmosur më 28 nëntor 1912 në Vlorë nga delegatët e të gjitha krahinave të Shqipërisë etnike, nuk...

U ekzekutua me 8 plumba në Belgjikë, zbardhet identiteti i shqiptarit të vrarë

Mbrëmjen e djeshme, Brukseli u tmerrua nga të shtëna armësh, nga të cilat mbeti i vdekur një 38-vjeçar shqiptar. Ditën e sotme, është zbardhur identiteti...

Tronditet Bulqiza/22-vjeçari u qëllua nga shoku i tij, ja çfarë ka ndodhur

Policia e Bulqizës duket se është drejt zbardhjes së ngjarjes së rëndë, ndodhur mbrëmjen e djeshme, ku ka humbur jetën një i ri. 22-vjeçari...

A do të na mbrojë vaksina e Covid-19?

Pretendentët kryesorë në garën e vaksinave COVID-19 kanë patur nivele të ndryshme suksesi pas provave klinike, por çfarë do të thotë kjo për luftën...

Infermierja pranon se gënjeu për kontrollin e Maradonës, çfarë thonë hetuesit

Diego Armando Maradona u nda nga jeta për shkak të një arresti kardiak. Shumë është aluduar për ndarjen nga jeta, dhe se sa është...

”Për dy javë zhduket Covid nga planeti”/ Mjeku popullor tregon terapinë

Mjeku popullor, Ruzhdi Metali është shprehur se virusi Covid-19, mund të zhduket për dy javë nga planeti. Në ''Zonë e Lirë'', ai tha se fillimisht...

Studimi: Ja 2 tiparet, që mund t’i bëjnë njerëzit super-përhapës të Covid-19

Provat të shumta tregojnë se super-përhapësit janë faktorët kryesorë të pandemisë Covid-19. Një numër studimesh, kanë treguar se shumica e njerëzve të prekur nga...

Covid-19 në vend/ Bien infektimet, numri i viktimave mbetet i lartë

Kurba e Covid-19, ka pësuar një rënie të lehtë në vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë informon se në 24 orët e fundit, 545 persona rezultuan...

”Autorët i zunë pritë”/ Zbardhen detaje të reja nga atentati në Shkodër

Zbardhen detaje të reja në lidhje me ekzekutimin mafioz të ndodhur paraditen e sotme në Shkodër. Mësohet se autorët kanë qenë dy persona, të...

I shtruar prej 1 jave në Infektiv, mjeku humb betejën me Covid-19 (Emri)

Covid-19 i ka marrë jetën një tjetër mjeku në vendin tonë. Bëhet fjalë për mjekun okulist Ferdinand Shkrepa, i cili ndërroi jetë në moshën...

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan paralajmëroi për një valë të re refugjatësh që mund të hyjnë në Turqi nga Siria, për shkak të sulmeve ajrore që po kryejnë forcat qeveritare atje, kundër objektivave rebele në provincën Idlib.

Në kushtet kur forcat ruse mbështesin sulmin, Ankaraja e Moska mund të përballen me një kërcënim serioz për marrëdhëniet mes tyre, të ngrohura së fundmi.

“Aktualisht ka 50 mijë persona që mund të vijnë në territorin tonë nga Idlib-i. Kemi pritur 4 milionë vetë të cilëve do t’i shtohen edhe këta 50 mijë që po vijnë.

Ndoshta kjo shifër do të rritet edhe më shumë”, tha Erdogan të enjten në takimin e udhëheqësve të botës myslimane që mbahet në Kuala Lumpur.

Presidenti turk nuk dha detaje nëse refugjatët kishin mbërritur ose jo në kufirin turk.

Provinca Idlib në Siri është zona e fundit kryesore e kontrolluar nga rebelët. Besohet se rreth 3 milionë vetë ndodhen të bllokuar në këtë enklavë që kufizon Turqinë.

Eksodi më i fundit i refugjatëve u nxit nga bombardimet intensive udhëhequr nga Damasku dhe mbështetur nga forcat ajrore ruse.

Sipas zyrtarëve turq rreth 200 mijë refugjatë që i kanë shpëtuar sulmit të mëparshëm të qeverisë siriane ndodhen në një kamp pranë kufirit me Turqinë.

“Krizë e Idlib-it nuk është vetëm problem i Turqisë, por edhe problem për sigurinë e Bashkimit Evropian”, tha Mesut Casin, këshilltar për Politikën e Jashtme i presidentit Erdogan.

Erdogan ripërsëriti gjithashtu kritikën e tij ndaj bashkësisë ndërkombëtare.

“Kemi shpenzuar mbi 40 miliardë dollarë. Nuk ka mbështetje serioze nga Komisioneri i Lartë i Kombeve të Bashkuara për Refugjatët dhe as Bashkimi Evropian nuk po i përmbush premtimet që ka dhënë. Askush nuk po e mban fjalën”, tha ai.

Analistët thonë se presidenti turk po kërkon me dëshpërim të shmangë një eksod tjetër refugjatësh, shkruan “Voa”.

“Ai është përballur me pasojat e mbajtjes së një numri të shumë të madh refugjatësh në Turqi”, thotë profesori i marrëdhënieve ndërkombëtare Serhat Guvenc, i universitetit Kadir Has në Stamboll.

Zoti Guvenc paralajmëron se një valë e re e refugjatëve mund të kalonte në Evropë.

“Erdogan mund të kërcënojë për hapje të kufijve me Evropën. Ai e ka paralajmëruar vazhdimisht këtë gjë, duke e mbajtur mbi kokën e BE-së si shpatën e Demokleut”, u shpreh eksperti turk Serhat Guvenc.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Po në tualet do na nxirrni?”, Ardit Gjebrea nuk ia përton fanses

Këtë të dielë, në emisionin e përjavshëm “E  diela shqiptare”, do jetë e ftuar këngëtarja e njëkohësisht moderatorja Jonida Maliqi, e cila bashkë me...

‘S’jemi të pavarur dhe as të çliruar, 5 miliarderë na kanë marrë peng’

Politogolu dhe analisti Afrim Krasniqi, ndryshe nga atmosfera festive gjatë këtyre dy ditëve ka dalë me një gjykim ndryshe. Përmes një postimi në Twitter,...

Busti i Skënderbeut/Spahiu: Kanë ëndërruar që të jetë më i gjatë se Rama

Dje në Prizren u inaugurua shtatorja e bronztë e “Gjergj Kastriotit- Skënderbeu”. Në Ditën e Flamurit, ditëlindjen e komandantit “Adem Jashari”, dhe daljen e...

Grabitje në 60 sekonda/Minorenët bëjnë namin, policia merret me gjobat

Në kohën kur Policia e Shtetit ka dalë në terren e merret me personat të cilët nuk janë të pajisur me maskat anti-Covid, nga...

Mbrëmë u shfaq në emisionin e Luana Vjollcës, këngëtarja: Jam infektuar

Këngëtarja Manjola Nallbani ka rezultuar pozitive me koronavirus. Ajo ka qenë e ftuar mbrëmjen e djeshme në “Shiko kush luan”, por ka sqaruar se...