E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

75 anëtarët e bandës më të rrezikshme “avullojnë” nga qelitë pa asnjë gjurmë

Një nga bandat më të rrezikshme në Paraguai është arratisur nga burgu në mënyrë spektakolare. 75 anëtarët janë arratisur nga burgu në orët e para të mëngjesit, pjesa më e madhe e tyre janë brazilianë.

Policët e burgut “Pedro Juan Caballero” konfirmojnë se pjesa më e madhe e tyre ishin pjesë e bandës “PCC”-“Komanda e Parë e Kryeqytetit”.

Ministri i Brendshëm Euklid Acevedo i ka përshkruar ata si “jashtëzakonisht të rrezikshëm”. Sipas tij, me shumë gjasa pjesa më e madhe e tyre tashmë ka kaluar kufirin për në Brazil. Kjo është banda më e sofistifikuar e krimit të organizuar në Brazil ka pohuar ministri.

Sipas të dhënave, banda kishte arritur të gërmonte një tunel nëntokësor pa u vënë re gjatë muajve të kaluar. Asnjë prej rojeve apo të burgosurve të tjerë nuk kuptuar gjë. Tregues për besnikërinë e tyre ndaj njëri-tjetrit.

Mëngjesin e sotëm, gardianët janë habitur kur gjetën të gjitha qelitë e tyre të boshatisura. Ata thjesht kishin “avulluar”, shkruan CNN, transmeton Tirana Today.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...