Kuriozitete

60 fotot që fshehu diktatura. Do ‘mbeteni me gojën hapur’ nga Shqipëria


               Publikuar në : 10:37 - 19/01/20 Gentjan Progni

Periudha e diktaturës, ishte pjesa më e errët e Shqipërisë që e izoloi nga bota e jashtme.

Edhe të huajt ishin të paktë ata që vizitonin Shqipërinë komuniste.

Më të shumtë ishin të huajt që kishin projekte dhe u lejonin që të vizitonin Shqipërinë.

I tillë ishte dhe fotografi Erik Steward i cili ka vizituar Shqipërinë në vitin 1988.

Ky ishte një vit i vështirë për shqiptarët pasi varfëria ishte ne kulmin e saj. Për pak kohë do të vinte edhe rrëzimi i sistemin diktatorial.

Këto janë disa nga fotot e tij në Shkoder, Tiranë, Berat, Durrës, Krujë, Gjirokastër etj.

Shikoni fotot e rralla të Shqipërisë, që nuk u publikuan asnjëherë.


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT