E diel, 20 Qershor, 2021
18.5 C
Tirana

‘500 mln vaksina për vendet e varfra’/ Biden: Përpjekje për të vaksinuar botën

Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Joe Biden deklaroi se vendi i tij do të ndihmojë vendet e varfra në luftën kundër pandemisë, duke dhuruar 500 milion doza të vaksinës Pfizer.

Biden e krahasoi ndihmën e SHBA-vë në luftën ndaj koronavirusit, me atë të Luftës së Dytë Botërore. Ai u shpreh se vaksinimi i të gjithë vendeve të botës, është edhe në interes të Amerikës.

Joe Biden: “Ne po e bëjmë këtë për të shpëtuar jetë, për t’i dhënë fund kësaj pandemie, kaq. Dhe që nga fillimi i presidencës sime, ne kemi qenë me sy të qartë se duhet të sulmojmë këtë virus gjithashtu globalisht. Kjo ka të bëjë me përgjegjësinë tonë. Në këtë moment, vlerat tona na bëjnë thirrje të bëjmë gjithçka që mundemi për të vaksinuar botën kundër Covid-19. Gjithashtu është në interesin e Amerikës. Për sa kohë që virusi tërbohet diku tjetër, ekziston rreziku i mutacioneve të reja që mund të kërcënojnë njerëzit tanë.

Ne duhet t’i kthejmë dozat e prodhuara në të shtëna armësh për të mbrojtur njerëzit dhe komunitetet. Kjo është arsyeja pse Shtetet e Bashkuara tashmë po japin qindra miliona fonde për të mbështetur përpjekjet e vaksinimit në minutën e fundit, duke përfshirë financime të reja nga Kongresi si pjesë e Planit Amerikan të Shpëtimit, dhe duke punuar me programe në Amerikën Latine, Azi dhe Afrikë. Ne jemi do të vazhdojë prodhimin e dozave. Dhurimin e dozave. Marrjen e injeksioneve, siç thonë ata këtu në Mbretërinë e Bashkuar, në krahë.”

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

OBSH e shpall të përfunduar shpërthimin e Ebolës në Afrikën Perëndimore

Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH) tha se shpërthimi i virusit të Ebolës, që nisi në shkurt në Guinea, ka përfunduar. Ky virus vdekjeprurës, që përcillet...

Levandovski mban gjallë shpresat e Polonisë, Spanja komplikon kualifikimin

Përfundon ndeshja e grupit C, ku Spanja ka komplikuar kualifikimin, pasi Polonia i ka surprizuar, duke i rrëmbyer një pikë. Sfida u mbyll në...

Gjermani, gjenden dy piktura të shekullit XVII në një kosh plehrash

Policia gjermane po kërkon për informacion për dy piktura origjinale nga artistë evropianë të shekullit të 17, të cilat përfunduan në një kosh plehrash...

Kapacitetet e Kosovës për vaksinim në masë të popullsisë kundër COVID-19

Në Kosovë gjatë kësaj jave filloj vaksinimi në masë i qytetarëve kundër COVID-19, me synimin që të vaksinohen deri 320 qytetarë në muaj. Zyrtarë...

Mbi 1 milion vaksina/ Mbërrijnë në Rinas edhe 50 mijë doza të Coronavac

Mbrëmjen e sotme, kanë mbërritur në aeroportin ''Nënë Tereza'', 50 mijë doza të vaksinës kineze Coronavac. Lajmin e ka bërë të ditur kryeministri Edi...