E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

41 gola në Bundesligë/ Levandovski thyen rekordin historik të Gerd Myler

Sulmuesi polak i Bajernit të Mynihut, Robert Levandovski ka realizuar në ndeshjen e fundit të kampionatit gjerman, në fitoren 5-2 nga Augsburg në ”Allianz Arena”.

Në minutën e 95 të ndeshjes, Levandovski shënoi golin e 5-të, duke u ngjitur në kuotën e 41 golave brenda një sezoni, dhe duke thyer rekordin e ish-fubollistit gjerman, Gerd Myler, i cili në sezonin 1971-1972, realizoi 40 gola.

Gjithashtu, sulmuesi 32-vjeçar ka hipotekuar edhe ”Këpucën e Artë” për kët sezon, pasi rivalët e tij si Erling Haland dhe Andre Silva, nuk kanë mundur të shënojnë sa polaku.

Ndërkohë, 1 javë më parë, Bajerni siguroi matematikisht titullin kampion, të cilën e ka fituar prej 9 vitesh rradhazi, dhe ka 31 në historinë e klubit.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...

Përmbyset autoboti me naftë në Elbasan, bllokohet shoferi

Një autobot me karburant është përmbysur mesditën e sotme në aksin rrugor Elbasan-Librazhd, pranë fshatit Xibrakë. Sipas informacioneve paraprake, mësohet se shoferin e ka zëne...

Shpërthimi i kontrolluar i ‘gjobës’ Becchetti

Nga: Agim Baçi Dikur qarkullonte në internet një letër që një vajzë i dërgonte së ëmës, e cila në thelbin e saj lidhej me gjetjen...