E mërkurë, 30 Shtator, 2020
20 C
Tirana

34-vjeçari humb jetën nga koronavirusi/ Mjekët të dorëzuar: S’kishte asnjë sëmundje

Më të lexuarat

Rindizet ashpër konflikti ushtarak Armeni-Azerbajxhan, shpallin gjendjen e luftës

Një nga konfliktet më të vjetër në botë, mosmarrëveshja territoriale midis Armenisë dhe Azerbajxhanit ka shpërthyer sërish. Përleshjet kufitare shpërthyen të dielën në mëngjes,...

“Nxore në pritë Azem Hajdarin”/ Fatos Klosi reagon pas akuzave të Berishës

Ish-kreu i SHIK, Fatos Klosi ka reaguar pas deklaratave të mbrëmshme të ish-kryeministrit Berisha lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit. Berisha akuzoi Klosin se ai...

Artan Hoxha i publikon videon e rëndë Berishës, e nxjerr ‘blof’ për ekzekutimin e Azem Hajdarit (VIDEO)

Gazetari Artan Hoxha i ka publikuar një video ish-kryeministrit Berisha, duke e nxjerrë ‘blof’ për deklaratat që bëri mbrëmjen e djeshme në emisionin "Opinion",...

Turqia rrëzon avionin armen në Azerbajxhan

Armenia akuzon Turqinë se ka rrëzuar një prej avionëve të saj, gjatë konfliktit me Azerbajxhanin. Ministria e Mbrojtjes e Armenisë pretendon se avioni i tyre...

“Ku i çuat paratë që iu dha bota?”, Rama i kërkon ndjesë ndërkombëtarëve, sqaron kush i administron fondet

Kryeministri Edi Rama ka folur në programin e financimit të BE-së për restaurimin dhe rrjetëzimin e monumenteve të kulturës të dëmtuara nga tërmeti i...

“I thashë të zhdukej për 6 muaj”, Berisha rrëfen detaje të reja lidhur me ekzekutimin e Azem Hajdarit

Ish-kryeministri Sali Berisha ka zbuluar detaje të tjera lidhur me ngjarjet që kanë ndodhur para ekzekutimit të liderit të lëvizjes studentore, Azem Hajdari. Në një...

Kush e nxori në pritë Azem Hajdarin? Berisha jep emrin

Ish-Kryeministri Sali Berisha tha në 'Opinion' se Azem Hajdari u nxor në pritë nga Fatos Klosi, në atë kohë kreu i Shërbimit Informativ Shtetëror. Sipas...

Pse konflikti Armeni-Azerbajxhan, mund t’i kushtojë Shqipërisë qindra miliona euro

Armenia dhe Azerbajxhani, po përplasen sërish mbi rajonin e kontestuar të Nagorno-Karabakut. Deri tani luftimet kanë shkaktuar dhjetëra të vrarë, dhe qindra të plagosur....

Konflikti në Kaukaz/ Berisha në kah të Azerbajxhanit: Po çliron tokat e pushtuara nga Armenia

Ish-kryeministri Sali Berisha ka folur rreth luftës që ka nisur mes Armenisë dhe Azerbajxhanit, ku deri më tani janë shënuar dhjetëra viktima. Përmes një postimi...

Sondazhi për djemtë e preferuar në “PërPuthen”, fituesi i surprizon të gjithë

Një sondazh i produksionit “PërPuthen” ka nxjerrë Armand Ferhatin si djalin më të pëlqyer nga pjesëmarrësit në spektakël. Edhe pse ai nuk ka qenë një...

Pas testimit të shumë rasteve në botë, ekspertët së fundmi janë të mendimit se koronavirusi nuk bën asnjë lloj diferencimi nëse je i ri apo i moshuar. Më herët, hipotezat ishin se nëse kishe disa sëmindje shoqëruese, mund ta kishe të vështirë për ta përballuar virusin vdekjeprurës.

Por rastet e fundit kanë dëshmuar se situata është krejt tjetër, ku edhe grupmoshat më të reja janë të riskuara nga COVID-19. Mjekët në Itali janë shtangur, pasi ka humbur jetën një 34-vjeçar i cili nuk vuante nga asnjë sëmundje.

Emanuele Renzi ka humbur jetën prej koronavirusit në Itali. Sipas autopsisë së kryer, ai nuk kishte asnjë sëmundje tjetër. Ai mund ta ketë marrë virusin në një festë beqarie në Barcelonë, ku ishte për një periudhë tre ditore, 6-8 mars. Ky rast tregon se si COVID-19, në formën më agresive, nuk bën shumë dallime midis të rinjve dhe të moshuarve.

34-vjeçari qëndroi në shtëpi për gjashtë ditë me ethe dhe më pas u transportua në spital. Mjekimi për të ishte standard, antiviralë dhe ilaç për artritin. Virologu Stefano Andreoni shprehet i habitur me këtë rast. Sipas tij, kjo vdekje ishte e papritur.

Lexo edhe :   “S’dimë çfarë mund të ndodhë në nëntor, duhet të jemi të përgatitur”, mjeku: Covid-it i ka rënë pesha virale

“Tashmë ka raste në të cilat autopsia nuk nxjerr në pah praninë e sëmundjeve të mëparshme. Ne flasim pra për vdekjen e një të riu të shëndetshëm, i cili ndërroi jetë, pavarësisht faktit se i kishte të gjitha trajtimet në dispozicion.

Trajtimet ndihmojnë, por ata sigurisht që nuk janë të suksesshme dhe ky rast është prova. Hulumtimi duhet të na japë diçka më shumë”, ka thënë ai.

Pas përhapjes së epidemisë në Kinë, mjekët vunë re se në masë po ndërronin jetë pacientët e moshuar, e sidomos kur kishin sëmundje shoqëruese. Por teksa koronavirusi është shtrirë në të gjithë globin, asnjë ekspert nuk është në gjëndje të dijë se kush mund të shpëtojë.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Imzot George Frendo mesazh politikanëve: Jepini fund sistemit të korruptuar, dinjitet për të varfërit

Arqipeshkvi Metropolit i Tiranës dhe Durrësit, Imzot George Frendo, disa muaj përpara zgjedhjeve ka dhënë një mesazh të fortë për politikanët e Shqipërisë. Frendo shkruan...

EMRI/ Humb jetën një punonjës në ‘Rrugën e Arbrit’

Një ngjarje e rëndë është regjistruar mëngjesin e sotëm, teksa një punonjës në Rrugën e Arbrit ka ndërruar jetë. Viktima është identifikuar si Astrit Alla,...

Valutat kryesore nuk regjistrojnë luhatje, dobësohet monedha britanike

Kjo e mërkurë nuk ka shënuar lëvizje të vlerës për monedhën europiane, e cila vazhdon edhe këtë mëngjes të blihet me 123.7 lekë dhe...

Avokati përgënjeshtron Berishën: Është thirrur dy herë të dëshmojë për vrasjen e Azem Hajdarit

Idajet Beqiri, avokati i Izet Haxhisë, ka përgënjeshtruar deklaratën e ish-kryeministrit, Sali Berisha, i cili u shpreh se nuk është thirrur në gjykatë për...

Krujë: 10 muaj pas tërmetit në çadër, i moshuari invalid: Dua një shtëpi sa të fus kokën

Tërmeti i 26 nëntorit la me qindra familje në qiell të hapur. Shume prej tyre, në pamundësi ekonomike për t'u akomoduar diku tjetër, u...