E martë, 7 Dhjetor, 2021
7.5 C
Tirana

33 mijë të ekzekutuar në 2 ditë, faktet shokuese të Holokaustit nazist

Holokausti nisi në vitin 1933, me ngjitjen në pushtet të Partisë Naziste dhe liderit të saj Adolf Hitler. Ai mbaroi në vitin 1945, me mposhtjen e Gjermanisë në Luftën e Dytë Botërore.

Në total në ato 12 vjet u vranë 11 milion njerëz. Prej tyre 6 milionë ishin hebrenj.

33.000 hebrenj u vranë në më pak se 2 ditë, në shtatorin e vitit 1941 në Ukrainë. Vetëm 150 njerëz në kampin e Treblinkës, ekzekutuan më shumë se 870.000 hebrenj.

Pas vitit 1935, hebrenjtë u detyruan të braktisnin shtëpitë e tyre, dhe u transferuan në banesa shumë më të vogla. Hitleri ua ofroi hebrenjtë gjermanë SHBA-së, Britanisë dhe 30 vende të tjera, por asnjë prej tyre nuk i pranoi.

Nazistët u morën hebrenjve të gjithë pasurinë materiale, unazat, orët dhe sendet e tjera personale. Në kampet e vdekjes, nazistët kryen eksperimente mizore ndaj të burgosurve. Më sadisti ishte mjeku Josef Mengele.

Dy mjekë polakë shpëtuan jetën e 8.000 hebrenjve, duke inskenuar një epidemi të sëmundjes së tifos.

Hajrih Himmler, shefi i SS që ishte zbatuesi kryesor i Holokaustit, u kap në fund të luftës nga britanikët. Por ai kreu vetëvrasje para se të dilte në gjyq.

Rreth 10.000 kriminelë nazistë të luftës u burgosën, dhe 5000 të tjerë u ekzekutuan më vdekje në vitet 1945-1985.

Në shumë vende të Evropës, popullsia vendase ua dorëzoi hebrejtë nazistëve. Shqipëria është shembulli unik, ku asnjë hebre nuk iu dorëzua pushtuesit. Shqipëtarët i mbrojtën hebrejtë, duke i strehuar për muaj dhe vite në familjet e tyre në Tiranë, Shkodër, Durrës, Vlorë, Krujë, Shkup apo Prishtinë.

TIRANA TODAY

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

“Njeriu njihet kur ceket interesi personal”, Basha flet për Berishën

“E vërteta është që kam patur një bashkëpunim shumë të ngushtë. Ne kemi patur një marrëdhënie shumë të ngushtë me njëri-tjetrin gjatë kohës që...

Clinton nderon kryeministrin Rama me çmimin “Vital Voices Global”

Kryeministri Edi Rama u nderua gjatë vizitës së tij në Nju Jork, me çmimin e “Inovatorit të nderuar global” nga organizata e themeluar nga...

Ukraina fuçi baruti

Perëndimi i forcon krahët Ukrainës. Për shkak të rritjes së tensioneve ushtarake me Rusinë, SHBA, Franca, Britania e Madhe, Italia dhe Gjermania kanë mbështetur...

Gjici shfrenon fantazinë: As Gjermania s’i ka bërë investimet që ka bërë Kukësi

Kryebashkiaku i Kukësit, Safet Gjici, ka surprizuar me deklaratën e tij publike, duke thënë se as Gjermania nuk i ka bërë investimet që ka...

Foltorja dhe Prefekti, nuk janë hallet e shqiptarëve

Nga: Artur Ajazi Në një kohë kur gjithë bota merret me problemet e pandemisë, apo rritjes së mirëqenies, zgjidhjen e krizave dhe shuarjen e vatrave...