E mërkurë, 20 Janar, 2021
7 C
Tirana

3 të infektuar, Vietnami do evakuojë 80 mijë njerëz nga vendi

Bota po përballet me raste të shumta sa i takon të infektuarve me koronavirus. Fluksi është i madh, aq sa në shumë shtete po rishikohet edhe izolimi.

Autoritetet e Vietnamit do të evakuojnë 80 mijë njerëz, shumica turistë, nga qyteti i njohur Danang, pasi tre banorë dolën pozitivë me koronavirus. Lajmin në fjalë e ka përcjellë qeveria, duke njoftuar se procesi i evakuimit do të zgjasë së paku katër ditë dhe do të bëhet përmes linjave të brendshme ajrore me rreth 100 fluturime në ditë nga qyteti Danang në 11 qytete të tjera brenda vendit.

Ndryshe nga vendet e tjera, numri i të infektuarve ka shkuar në 420 raste dhe nuk ka humbur jetën asnjë person.

Vietnami ka vendosur masa të rrepta të karantinës, dhe ka kryer testime masive gjatë pandemisë, duke e mbajtur nën kontroll numrin e personave të infektuar.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Sondazhet e shtuara janë lajm i mirë

Nga: Astrit Patozi Denduria e pazakontë sondazheve dhe sidomos diferencat e tyre të mëdha me njëra-tjetrën janë në fakt sondazhi më i mirë se të...

Dy vëllezërve nga Mirdita u sekuestrohen 5 mln euro pasuri e paligjshme (Emrat)

Një aksion i madh policor ka ndodhur së fundmi në Tiranë, motivi i të cilit është sekuestrimi i pasurive që janë vënë në mënyrë...

Kush janë liderët më të pasur botërorë të të gjitha kohërave

Pagat zyrtare për udhëheqësit botërorë variojnë nga ato modeste, deri tek ato jashtëzakonisht të larta. Por shumë udhëheqës të dikurshëm dhe aktuale mburren me...

Betimi i Bidenit dhe Harris/ Basha: Urime. Provuat që ndryshimi është i mundur

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha ka uruar Presidenin e SHBA-ve, Joe Biden i cili mori zyrtarisht detyrën ditën e sotme. Basha shpreh dëshirën e...

Pse preket Franca nga një fjalë?

Nga: Frrok Çupi Ambasada e Francës nuk e kishte me Edi Ramën. Ashtu sikurse vetë Rama mund të mos ‘e prekte’ Francën në këtë kohë...