E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

20 vite pas/ Përvjetori i 11 shtatorit, Biden bën thirrje për unitet

Presidenti amerikan Joe Biden ka kërkuar unitet, ndërsa vendi i tij kujton viktimat e sulmeve të 11 shtatorit 2001.

Në një video të publikuar në prag të përvjetorit të 20 -të, ai bëri homazhe për 2.977 njerëzit që humbën jetën.

“Ne nderojmë të gjithë ata që rrezikuan dhe dhanë jetën në minuta, orë, muaj dhe vite më pas”, shtoi Biden, duke folur për punonjësit e urgjencës që iu përgjigjën sulmeve.

Ngjarjet përkujtimore pritet të zhvillohen sot. “Pavarësisht se sa kohë ka kaluar, këto përkujtime kthejnë gjithçka me dhimbje sikur të keni marrë lajmin pak sekonda më parë”, tha presidenti.

Ai pranoi “forcat më të errëta të natyrës njerëzore – frikën dhe zemërimin, pakënaqësinë dhe dhunën kundër muslimanëve amerikanë” që pasuan sulmet, por tha se uniteti kishte mbetur “forca më e madhe” e SHBA -së.

“Ne mësuam se uniteti është e vetmja gjë që nuk duhet të prishet kurrë,” shtoi ai.

Kryeministri britanik Boris Johnson tha ndërkohë se sulmet kishin dështuar “të trondisnin besimin tonë në liri dhe demokraci”. Mes të vdekurve në sulmet e 11 shtatorit ishin 67 britanikë.

Çfarë ndodhi në 11 shtator?

Sulmet të cilat ishin planifikuar nga al -Kaeda nga Afganistani, panë katër avionë pasagjerësh amerikanë të kapur nga sulmuesit vetëvrasës – dy prej të cilëve u hodhën në Kullat Binjake të Qendrës Tregtare në Nju Jork.

Një aeroplan tjetër u rrëzua në Pentagon, pak jashtë kryeqytetit amerikan, Uashington DC, dhe një aeroplan i katërt u rrëzua në një fushë në Pensilvani pasi pasagjerët u kundërpërgjigjën.

Presidenti Biden do të udhëheqë përkujtimet të shtunën, dhe do të vizitojë tre vendet e sulmit me Zonjën e Parë, Jill Biden.

Lexo edhe :   Shtetet e Bashkuara pezullojnë 44 fluturime të linjave ajrore kineze

Do të ketë gjithashtu gjashtë momente heshtjeje, për të korresponduar me kohën kur dy kullat e Qendrës Botërore të Tregtisë u goditën dhe ranë, dhe momentet kur Pentagoni u sulmua.

Përkujtimet vijnë në një kohë të vështirë për presidentin, i cili është përballur me kritika të forta javët e fundit lidhur me tërheqjen e SHBA nga Afganistani, e cila i dha fund pranisë amerikane që filloi më pak se një muaj pas sulmeve të 11 shtatorit.

Lexo edhe :   Armët vdekjeprurëse amerikane mbërrijnë në Ukrainë

Biden kishte premtuar se do të largohej nga Afganistani deri në 20 vjetorin e sulmeve, dhe tha se nuk kishte gjasa që talebanët të mund të pushtonin vendin.

Në vend të kësaj, grupi militant kaloi nga marrja e kontrollit të qytetit të tyre të parë të madh, në kapjen e kryeqytetit në më pak se 10 ditë.

Burimi i lajmit: BBC. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...