E hënë, 24 Janar, 2022
3.5 C
Tirana

Vendosi kamera në tualet për të parë djemtë lakuriq, gjykatësi i jep fund jetës

Një gjykatës amerikan është vetëvrarë pak çaste para se të arrestohej, nën dyshimet për vendosjen e një kamere të fshehur në tualetin e tij, për të siguruar pamje të djemve të zhveshur. Gjykatësi në Maryland vrau veten të premten në mëngjes, pikërisht në momentin që policia u shfaq në shtëpinë e tij në Henderson për ta arrestuar, në një rast abuzimi seksual të fëmijëve.

Gjykatësi i Qarkut Caroline, Jonathan Newell, 50 vjeç, po hetohej mbi pretendimet se ai kishte një aparat të fshehur që kapte imazhe të djemve të zhveshur në tualetin e tij. Kur agjentët e FBI-së u shfaqën në derën e tij të premten në mëngjes për ta arrestuar atë, në një kallëzim penal federal, ata e gjetën atë “duke vuajtur nga një plagë e dukshme me armë zjarri”. Ai u shpall i vdekur në 6:43 të mëngjesit.

“Policia e Shtetit të Maryland do të udhëheqë hetimin për vetëvrasjen e dukshme”, thanë prokurorët në një njoftim për shtyp të premten pasdite.

Vetëvrasja erdhi pasi Newell do të merrej në paraburgim me akuzat federale të ‘shfrytëzimit seksual të një fëmije’, thanë prokurorët. Sipas një kopje të kallëzimit penal të vulosur të premten, hetuesit e Policisë së Shtetit të Maryland, në korrik iu përgjigjën një thirrjeje për një të mitur që gjeti një video në tualetin e kabinës së Newell në Fishing Creek, Maryland.

Hetuesit intervistuan dy djem, të dy të mitur, të cilët thanë se kishin “kaluar natën” me Newell më 22 korrik, kur dyshohet se zbuluan një aparat fotografik të fshehur.

Njëri nga djemtë u tha hetuesve se pasi u zhvesh në banjo, ai gjeti një aparat fotografik që ishte ndezur dhe përballë dushit brenda një arke të vogël të zezë në një raft në cep të banjës.

Pasi i treguan djalit tjetër për kamerën që kishte zbuluar, të dy djemtë hipën në barkën e Newell dhe të dy u treguan prindërve të tyre për kamerën në banjë, thuhet në dokument. Prindërit e tyre më pas kontaktuan policinë.

Djali që zbuloi kamerën tha gjithashtu se një burrë tjetër i rritur dhe katër djem kishin qëndruar gjatë natës në kabinë, dhe ishin larguar më herët atë mëngjes.

Kur u përball me ligjin, Newell mohoi të kishte vendosur një aparat fotografik në banjë ose të vinte re praninë e një aparati fotografik, duke thënë: “Siç thashë, ishin gjashtë persona të tjerë këtu”.

Autoritetet intervistuan shtatë adoleshentë të tjerë, të lindur midis 2002 dhe 2007, në lidhje me marrëdhënien e tyre me Newell. Shumica e adoleshentëve u thanë hetuesve se e njihnin Newell -in prej vitesh, disa që nga shkolla fillore. Adoleshentët përshkruanin dushin në shtëpinë ose kabinën e Newell dhe pothuajse të gjithë thanë se “ndërsa ishin në banjë, Newell kontrollonte trupat e tyre”.

Autoritetet ekzekutuan urdhër -kërkime shtetërore në kabinën e Newell, dhe shtëpinë në Henderson, Maryland, si dhe kamionin, varkën dhe zyrën e tij, ku zbuluan dhe sekuestruan pajisje të ndryshme dixhitale.

Gjatë kërkimit të tyre, autoritetet zbuluan një hard disk që përmbante video të shumta të të rinjve që bënin dush, që duket se datojnë në shtator 2014, sipas titujve për disa nga videot. Newell është kapur gjithashtu në disa nga pamjet duke rregulluar kamerën. Sipas ankesës, Newell gjithashtu mund të shihet në një video duke prekur trupin e zhveshur të një të riu.

Burimi i lajmit: thedailybeast. Përshtator nga Tirana Today 

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Recitoi mes dëborës/Meta: Vargjet e mia shqetësuan çunat e “Ballkanit të Hapur”

Kreu i Shtetit, Ilir Meta, është pyetur nga gazetarët sot për recitimin që bëri së fundmi në Korçë, ndërsa në qytetin juglindor kishte nisur...

Meta i përgjigjet “dhëmbë për dhëmbë” Ramës

Pa humbur kohë, presidenti Meta i është përgjigjur thumbave të kryeministrit Rama. Presidenti Ilir Meta i ktheu përgjigje deklaratave të Ramës, se më 6...

“Kreu i FSHF”, Meta: Dënoj çdo ndërhyrje të politikës, që synon shantazhimin!

Ndërsa foli për mediat pas homazheve te shtatorja e Ismail Qemalit, në bulevardin Dëshmorët e Kombit, Kreu i Shtetit, Ilir Meta është prononcuar edhe...

U ekzekutua nga një i mitur për hakmarrje, zbardhet ngjarja e rëndë në Lezhë

Një ngjarje e rëndë ka tronditur Lezhën. Një person është qëlluar për vdekje në fshatin Manati. Bëhet me dije se ka ndërruar jetë Lekë...

Prokuroria nis verifikimet për Dukën/Braçe: Ka shuar historinë e futbollit

Prokuroria e Tiranës ka nisur hetimet për presidentin e FSHF-së, Armand Duka. Prokuroria e Tiranës është në fazën fillestare të hetimit, ku po kryen...