E hënë, 29 Nëntor, 2021
10.5 C
Tirana

113 anëtarë të “Vëllazërisë Myslymane” në pranga, synonin shtet të ri islamik

113 persona të dyshuar si ekstremistë islamikë janë arrestuar nga policia në Taxhikistan. Ata dyshohet se i përkasin një grupi terrorist të quajtur “Vëllazëria Myslimane”.

Në mes te akuzuarve ka nga të gjitha profesionet, 20 prej tyre janë profesorë universitetesh dhe profesione të ngjashme, gjithashtu dhe të huaj që punojnë në vend. “Qëllimi i këtij grupi është rrëzimi i dhunshëm i qeverisë dhe krijimi i shtetit islamik. Ky grup është shpallur organizatë ekstremiste dhe terroriste në shumë shtete”, tha kryeprokurori i vendit.

“Vëllazëria Myslimane” është një organizatë islamike sunite, e themeluar në Egjipt në vitin 1928 nga Hassan al-Banna dhe më pas është përhapur në vende të ndryshme të botës.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Foltorja e Kuçovës dhe kuvendi i partisë: numrat, superstruktura e ideologjia

Nga: Genc Pollo 1-NUMRAT E KUÇOVËS E MË GJERË  Javën e kaluar isha i pranishëm në Foltoren e PD-së në Kuçovë; aty kam shërbyer si deputet...

Implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje

FIFA vjen me risi, ku do të implementohet teknologjia e re për pozicionin jashtë loje. Kjo teknologji të re, do të implementohet në Kupën...

Çfarë dimë për variantin Omicron, që po “gjunjëzon” botën

Varianti Omicron i COVID-19, paraqet një rrezik global "shumë të lartë", tha të hënën Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH). Varianti, i klasifikuar zyrtarisht si 'B.1.1.529'...

Dha dorëheqjen javën e kaluar, kryeministrja e Suedisë rikthehet në detyrë

Magdalena Andersson, e cila dha dorëheqjen shtatë orë pasi u zgjodh si kryeministrja e parë femër e Suedisë javën e kaluar, është përzgjedhur sërish...

Ishte duke raportuar LIVE, gazetaren e ngacmojnë duke e prekur nga të pasmet

Një incident ka ndodhur me një gazetare sportive, e cila gjatë raportimit LIVE është ngacmuar nga një person. Por edhe ajo nuk ka qëndruar...