E premte, 10 Korrik, 2020
28 C
Tirana

11 javë me Covid – 19

Më të lexuarat

“Çdo veprim i njëanshëm do të përbënte prishje të marrëveshjes”, PD i përgjigjet Ramës

Partia Demokratike i ka kthyer përgjigje ftesës së kryeministrit Rama, i cili u shpreh i gatshëm për të arritur konsensus me opozitën jashtë parlamentare....

Ngjela: Me lista të hapura, Sokol Olldashi e rrëzon sërish Bashën nga PD

Avokati i njohur, Spartak Ngjela, shprehet se korrupsionit të lartë shtetëror po i vijnë tre kërcënime: reforma në drejtësi, reforma antikorrupsion dhe reforma e...

Presidenti i infektuar hoqi maskën në konferencë! Gazetarët, zero tolerancë ndaj tij

Presidenti i Brazilit Jair Bolsonaro para disa ditësh konfirmoi se ishte infektuar me koronavirus. Rikujtojmë se herë pas here ai injoronte pandeminë duke thënë se...

Ishte shpallur i humbur, kryebashkiaku gjendet i pajetë në një mal

Kryebashkiaku i kryeqytetit të Koresë së Jugut, Park Won-soon, është gjetur sot i pajetë nga policia pak orë pasi u shpall i humbur. Ishte vajza...

Pandemia/ Italia mbyll kufijtë me 13 vende

Ministri italian i Shëndetësisë, Roberto Speranza, ka publikuar listën e 13 vendeve me të cilat Italia do të mbyllë kufijtë. Në listën e publikuar nga...

PS do të bashkëpunojë me LSI? Majko flet për koalicionet

Ministri për Diasporën, Pandeli Majko, i ftuar në "Repolitix", ka shmangur pyetjen nëse  Erion Veliaj do të jetë pasardhës i Edi Ramës. Ministri zgjodhi...

Meta publikon fotot me Thaçin nga Gjiri i Lalzit, ja kush tjetër ishte me ta

Presidenti Ilir Meta ka publikuar foto nga takimi në Gjirin e Lalzit me homologun e tij kosovar, Hashim Thaçi. Nga fotot e publikuara nga kreu...

Po fliste me Princin Charles, punonjësit të supermarketit i bie të fikët (Video)

Mediat britanike së fundmi kanë publikuar një video, ku shfaqet një punonjës supermarketi të cilit i bie të fikët teksa bashkëbisedonte me Princin Charles. Ky...

“Do ta rikthejmë Milanin në një superfuqi”, zyrtari i njohur shpalos planin që ka

Për hir të së vërtetës performanca e Milanit këto kohët e fundit nuk ka qenë shumë e kënaqshme! Të shumtë janë personat që thonë se...

Pamje të rralla/ Ndodh 1 në 80 mijë raste, vjen në jetë fëmija me ‘këmishë’ (FOTO)

Një foshnje në maternitetin ‘Koço Gliozheni’ në kryeqytet, ka lindur i mbështjellë me qese amniotike, që në gjuhën popullore cilësohet si 'i lindur me...

Nga Ilir Beqaj

Shqipëria mbylli javën e 11të që nga rasti i parë pozitiv i konfirmuar me sëmundjen e Covid-19.

Në mbyllje të javës së 11të të prekurit kaluan numrin 1000. Janë 1004 vetë pozitivë. Në javën e fundit janë 59 raste të reja pozitive.

Janë kryer 13333 testime molekulare me shkallë të përgjithshme pozitiviteti 7,5 %.

Kanë ndërruar jetë 32 vetë. Shkalla e fatalitetit të rasteve është 3,2 %. Deri tani janë shëruar 795 vetë apo 79,2 % e të prekurve.

Në raport me popullsinë qarku më i prekur është qarku i Durrësit. Ndërsa Gjirokastra është qarku me asnjë rast pozitiv.

Me 351 të prekur për 1 milion banorë (2,845,000 vetë popullsia e Shqipërisë në 1 janar 2020 sipas INSTAT), Shqipëria renditet e katërta në Evropë midis vendeve më pak të prekura pas Greqisë (276), Sllovakisë (276) dhe Bullgarisë (347).

Me 11 fatalitete për 1 milion banorë, Shqipëria renditet e dyta në Evropë midis vendeve më numrin më të ulët të fataliteteve për 1 milion banorë pas Sllovakisë (5).

Është ende shpejt për të bërë një vlerësim të përgjithshëm për përparësitë e qasjeve të ndryshme të vendeve që u prekën më pak se të tjerët nga Covid-19. Ndërthuren disa faktorë njëherësh përfshirë demografinë, profilin epidemiologjik të vendit, pozicionin gjeografik, modelin e sistemit të kujdesit shëndetësor, kapacitetet e sistemit të kujdesit shëndetësor, strukturën familjare, etj, etj. Por edhe masat administrative në frenimin e përhapjes së sëmundjes luajnë rolin e tyre.

Grafiku në vijim ilustron intensitetin e masave shtrënguese të imponuara nga qeveritë e vendeve përkatëse në 60 ditët e para që nga zbatimi i masës së parë shtrënguese. Krahasohen Shqipëria (AL – masa e parë shtrënguese daton 25 shkurt), Greqia (GR –  masa e parë shtrënguese daton 25 shkurt), Italia (IT –  masa e parë shtrënguese daton 23 janar), Serbia (SRB – masa e parë shtrënguese daton 22 janar), Suedia (SWE – masa e parë shtrënguese daton 9 mars) dhe Gjermania (D –  masa e parë shtrënguese daton 24 janar). Përzgjedhja e 6 vendeve është qasje arbitrare e imja. Ndërsa numri në kllapa përbri emërtimit të vendit në legjendë tregon numrin e fataliteteve nga Covid-19 për 1 milion banorë në 24 maj 2020. Për të përpiluar indeksin, autorët (Universiteti i Oksfordit) kanë marrë në konsideratë 9 masa shtrënguese me një vlerësim nga 0 në 100 (mbyllja e shkollave, mbyllja e kufijve, mbyllja e vendeve të punës, etj).

Lexo edhe :   Gjermania e prerë: Keqardhje që reforma zgjedhore nuk është miratuar ende
Lexo edhe :   A do bëhet e detyrueshme mbajtja e maskës në Shqipëri? Çfarë ka vendosur Komiteti i Ekspertëve

Ajo që vihet re është se :

Shqipëria ka marrë shumë shpejt masa shtrënguese të avancuara. Brenda 20 ditësh Shqipëria ka kaluar nivelin 80 të treguesit.

Greqia e ka kaluar Shqipërinë në masa shtrënguese, por në mënyrë më graduale.

Serbia ka arritur në nivelin 100 të masave shtrënguese, por pas 58 ditësh.

Suedia, edhe pse është krijuar përshtypja e përgjithshme se ka qenë shumë e lehtësuar, në 40 ditë e para ka qenë më e shtrënguar se Gjermania dhe Serbia.

Në 30 ditët e para nga masa e parë edhe Italia ka qenë relativisht liberale në masat shtrënguese (Italia nuk ka zbatuar një skenar uniform në të gjithë vendin).

Aktualisht niveli i masave shtrënguese në vendet përkatëse rezulton:

Shqipëri 88 (10 maj)

Greqi 74 (17 maj)

Itali 69 (15 maj)

Serbi 57 (18 maj)

Suedi 47 (18 maj)

Gjermani 71 (18 maj)

Të dhënat për Shqipërinë janë të para dy javëve dhe nuk tregojnë realitetin e sotëm.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

E përndiqte për një kohë të gjatë, arrestohet maniaku 61-vjeçar në Tiranë

Blutë e Tiranë kanë prangosur një 61-vjeçar. Arrestimi i shtetasit me inicialet D. D., 61 vjeç është bërë nga Komisariati nr.4 në kryeqytet. 61-vjeçari dyshohet...

Gjashtë fakte/ Çfarë tregon urina për gjendjen tuaj shëndetësore

Urina është një nga elementët kryesorë, që mund të zbulojë problemet shëndetësore. Ndonëse shpesh injorohet dhe nuk i kushtojmë rëndësinë e duhur, pasojat janë...

Keni probleme me mushkonjat? Zhdukini përgjithmonë me limona e hudhra

Pickimet e mushkonjave shkaktojnë jo vetëm bezdisje, por edhe kruarje, të cilat shpesh sjellin infeksione. Ndonjëherë, kafshimet e mushkonjave dhe nga insekte të tjera,...

Sherri tek Partizani/ Zbulohet kush u zu me Boldorin poshtë pallatit

Ka shkuar në pesë numri i të infektuarve me COVID-19 te skuadra e Partizanit. Lajmin e ka bërë me dije klubi i Partizanit në...

Shifra të frikshme nga pandemia, 2 pacientë humbin jetën tek Infektivi

Pandemia ka mbërthyer vendin tonë. Ministria e Shëndetësisë ka raportuar sërish për shifra në rritje të të infektuarve. Gjatë 24 orëve të fundit janë infektuar...