E shtunë, 12 Qershor, 2021
27.5 C
Tirana

10 shprehje nga Çarls Dikens, që të gjithë duhet t’i lexojmë të paktën një herë

“Dashuria, edhe nëse thuhet se vuan nga verbëria, është një kujdestar vigjilent”.

“Ka shumë pak momente në ekzistencën e një burri kur ai përjeton më shumë ankth qesharak, dhe has më pak keqardhje solidare, sesa kur ndjek kapelën e tij.”

“Nuk ka asgjë në botë më ngjitëse sa e qeshura dhe humori i mirë.”

“Mos i mbyll kurrë buzët tek ata të cilëve tashmë i ke hapur zemrën”.

“Ka libra, kapakët dhe kopertinat e të cilëve janë pjesa e tyre më e mirë.”

“Ki një zemër që nuk ngurtësohet kurrë, një temperament që nuk lodhet kurrë dhe një prekje që nuk vret kurrë”.

“Qielli e di që ne kurrë nuk duhet të kemi turp nga lotët tanë, sepse ato janë shi mbi pluhurin verbues të tokës, i cili mbulon zemrat tona të forta.”

“Askush nuk është i padobishëm në këtë botë nëse lehtëson hallet e tjetrit”.

“Ç’dhuratë ka më të madhe se dashuria e një maceje”.

“Dhimbja e ndarjes nuk është asgjë krahasuar me gëzimin e ritakimit.”

/t.kotorri/

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Asisti i Shaqirit nuk mjafton, Zvicra ndalet nga Uellsi (Video)

Përfundon ndeshja e dytë e kampionatit europian ''EURO 2020''. Ndeshja e vlefshme për grupin A, midis Uellsit dhe Zvicrës është mbyllur në barazim, me...

Zgjedhje për kreun e ri/ Gjana: Komisionerët e kandidatëve vetëm nga degët e PD

Komiosionerët e çdo kandidati për kryetar në PD duhet të jenë anëtarë të degës përkatëse të PD-së ku do propozohen për këtë proces. Ka...

Asnjë viktimë nga koronavirusi, 12 raste të reja në 24 orët e fundit

Situata epidemiologjike në vendin tonë paraqitet e qëndrueshme. Në 24 orët e fundit, janë regjistruar 12 raste të reja me Covid-19, nga 2.916 testime...

”Shpresoj të mos jetë si Trump”/ Putin flet për Biden para takimit në Gjenevë

Presidenti i Rusisë, Vladimir Putin shpreson se homologu i tij amerikan, Joe Biden, do të jetë më pak impulsiv se paraardhësi i tij, Donald...

Të shtëna me armë në SHBA, 13 të plagosur, autori ende i lirë

Një ngjarje e rëndë ka ndodhur të Teksas të Shteteve të Bashkuara të Amerikës, ku një person ka shtënë me armë duke lënë të...