E premte, 24 Shtator, 2021
24.5 C
Tirana

Zgjedhjet e 25 prillit, Facebook paralajmëron partitë politike

Platforma sociale, “Facebook” ka bërë një thirrje për partitë politike, duke u kërkuar atyre të jenë transparente për mënyrën se si do të financojnë reklamat gjatë periudhës së zgjedhjeve.

Në deklaratë thuhet se duke filluar nga e enjtja “të gjitha reklamat elektorale dhe politike në Shqipëri duhet të vijnë nga reklamues të autorizuar dhe të përfshijnë pohime” Të paguara nga “. Ndërkohë që edhe financuesit duhet të jenë të autorizuar në vend, shkruan AP.

Që nga qershori i vitit 2019, “Facebook” ka vënë në dispozicion globalisht mjetet e tij të transparencës së reklamave, të cilat u mundësojnë reklamuesve që të bëhen të autorizuar për të shfaqur reklama politike duke vendosur pohime “Paid for by” .

Shqipëria do të zhvillojë në 25 prill zgjedhjet parlamentare, dhe duket se motorrët e fushatës tashmë janë ndezur.

Për shkak të pandemisë së koronavirusit, fushata elektorale ka shumë të ngjarë të zhvillohet një pjesë e madhe e saj në mediat sociale, përfshirë edhe Facebook.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Në rritje kërkesat për azil, arrijnë nivelin më të lartë të pas-pandemisë

Kërkesat për azil nga shqiptarët kanë filluar rritjen graduale pas lehtësimit të kritereve të udhëtimeve në vendet e Bashkimit Europian, por sërish ato mbeten...

Yuri Kim i shkon në zyrë Bashës. Cilat janë porositë e radhës?

Kryedemokrati Basha do të takojë sot në orën 16:00, ambasadoren e SHBA-së në Shqipëri Yuri Kim. Pas vendimit për përjashtimin e ish-kryeministrit Sali Berisha...

La hotelin luksoz, Lionel Messi paguan shumën e majme për vilën

Ylli argjentinas Lionel Messi, ka arritur që të gjejë një shtëpi në Paris. Sipas asaj që raporton “RMC Sports”, Messi deri tani ka jetuar...

“Mbretëria” e Kozakut, si kërcënim për një gjeneratë

Nga: Mentor Kikia Njëri që u quajtka Kozak, qenka shpallur mbreti i Instagramit dhe Tik-Tokut. Por një tjetër që u quajtka Fabio, mesa duket pretendent...

“Mbreti i Instagramit” në sherr me “mbretin e burgut”, “lufta” për famë

Rrjetet sociale janë kthyer në “ushqimin” e përditshëm të rinisë. Aty mund të gjesh video argëtuese, edukuese, por në të shumtën e rasteve rinia...