E hënë, 20 Shtator, 2021
28.5 C
Tirana

Zëdhënësi i talebanëve hedh poshtë akuzat për hakmarrje

Në një studio televizive në Britani është zhvilluar një debat i ashpër mes gazetares Susanna Reid, dhe një zëdhënësi të talebanëve. Në emisionin “Good Morning Britain”, zëdhënësi i talebanëve Suhail Shaheen hodhi poshtë akuzat për hakmarrje ndaj ish ndihmësve dhe përkthyesve vendas dhe përsëriti një angazhim për dhënien e amnistisë kujtdo që punonte me Perëndimin.

Por zonja Reid kundërshtoi pretendimet e Shaheen, duke cituar një raport të Kombeve të Bashkuara, i cili sugjeron se talebanët kanë një “listë përparësish” të individëve në të gjithë Afganistanin që dëshiron të arrestojë dhe po kërcënon të vrasë.

Prezantuesi i GMB tha: “Një zëdhënës i ish-qeverisë u vra nga talebanët disa javë më parë si ndëshkim për veprat e tij. Burimet kanë konfirmuar se luftëtarët talebanë disa javë më parë ekzekutuan dy zyrtarë të lartë të policisë.

Ish-oficeri i policisë së sigurisë në provincën jugperëndimore të Farah u qëllua për vdekje. Të paktën një duzinë ish-zyrtarë krahinorë të Qeverisë Ghani janë arrestuar në të gjithë vendin.

“Si nuk është hakmarrje për ata që punuan me ish-qeverinë, apo për ata që punuan me forcat perëndimore?”. Shaheen i hodhi poshtë akuzat, duke i thënë GMB: “Nuk ka hakmarrje, kjo është politika jonë. Ne kemi dhënë një amnisti të përgjithshme për të gjithë ata që punonin me forcat e huaja. Dhe nuk ka asnjë listë që qarkullon ose shfaqet në media”.

Zëdhënësi i talebanëve pohoi gjithashtu se grupi islamik nuk do të parandalojë afganët që kërkojnë të largohen nga vendi, por i “nxiti” ata të qëndrojnë në Afganistan për të “rindërtuar” kombin e luftuar.

Ai tha: “Çdo student afgan, nëse ai ose ajo ka ndërmend të shkojë jashtë vendit, në një vend tjetër, dhe ka dokumentet e duhura, ata mund të shkojnë. Dhe ata gjithashtu mund të vijnë në Afganistan. Por ne i nxisim ata të qëndrojnë në Afganistan, pasi kemi fituar pavarësinë tonë.

Lexo edhe :   "Lufta" për nëndetëset/Franca tërheq ambasadorët nga SHBA-ja dhe Australia

Është koha që çdo afgan të ndërtojë vendin e tij. Kapacitetet e tyre, talentet e tyre janë jashtëzakonisht të nevojshme në këtë kohë vendimtare në Afganistan. Por nëse ata kanë ndërmend të shkojnë, të udhëtojnë jashtë vendit, kjo është e drejta e tyre”.

Lexo edhe :   VIDEO/Krisje e thellë mes aleatëve, nëndetëse bërthamore për Australinë

Duke iu përgjigjur intervistës së Shaheen në GMB, deputetët konservatorë akuzuan zëdhënësin për gënjeshtër. Ish-ushtari Tom Tugendhat, kryetar i Komitetit të Punëve të Jashtme, tha se talebanët po drejtojnë “një operacion të shkëlqyeshëm PR që maskon një kult të egër të vdekjes”.

Ai më vonë i tha zonjës Reid dhe bashkëprezantuesit Ben Shephard: “Kam frikë se shikuesit tuaj sapo janë gënjyer. Absolutisht e qartë se grupet që përbëjnë talebanët … kanë mbledhur njerëz në Lashkar Gah dhe Kandahar dhe i kanë gjuajtur ata në Kabul dhe i kanë vrarë ata”.

Burimi i lajmit: Dailymail. Përshtatur nga Tirana Today

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Shërbimet sekrete zbulojnë planin/ Parandalohet ekzekutimi i Zoran Zaev

Shërbimet sekrete greke dhe qeveria parandaluan një atentat ndaj kryeministrit të Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev, disa muaj pas nënshkrimit të Marrëveshjes së Prespës...

Në politikën gjermane nuk përfaqësohen sa duhet migrantët

"What's your Heimat?" - cili është atdheu juaj u pyet W. Michael Blumental, drejtori që themeloi Muzeun Hebre në Berlin në vitin 2014. Për...

Pse berishizmi, është enverizimi i ri shqiptar

Nga: Mero Baze Kjo që po i ndodh Partisë Demokratike, Partisë së Punës, ka filluar ti ndodh në vitin 1991. Kur ajo filloi të reformohej...

VIDEO/Drogë, armë e vjedhje energjie, momenti i arrestimit të volejbollistit

Një volejbollist ka rënë në prangat e policisë, pasi është kapur me armë zjarri, municion luftarak dhe kokainë. Volejbollisti 26-vjeçar i identifikuar si Eraldo...

Debati në PD, Basha-Berisha na sjell edhe njëherë debatin për sovranitetin

Nga: Ben Andoni Në Shqipëri është e prerë dhe e menjëherë-pranueshme se nëse e thotë diçka apo e artikulon ambasadori i SHBA-së, atëherë deklarata ka...