E diel, 20 Qershor, 2021
28.5 C
Tirana

“Zbuloi tradhtarët”/ Nga inskenimi i zhdukjes së Kim Jong-un, tek eliminimet në Korenë e Veriut

Shumë është aluduar mbi vdekjen e diktatorit të Koresë së Veriut, Kim Jong-un. Si fillim një operacion në zemër, e më pas largimi nga skena për ditë më radhë. E më tej ishin zyrtarët e lartë të cilët jepnin versione nga më të ndryshmet, duke krijuar shumë pikëpyetje.

Por kjo çështje me shumë të panjohura, duket se po merr një tjetër drejtim. Sipas ‘Sky News Australia’, diktatori i Koresë së Veriut, Kim Jong-un mund të ketë inskenuar vdekjen e tij, për të ekzpozuar tradhtarët e rrethit të brendshëm.

Pasi u zhduk nga jeta publike për 20 ditë, diktatori u shfaq në fundjavë në përurimin e një fabrike fertilizuesish. Tani që Kim Jong-un dha provat se është në gjendje  të mirë, gazetari austrialian James Morrow thotë se inskenimi i vdekjes së diktatorit ishte një provë për të parë sesi do të reagonte elita e Penianit.

Po sipas tij, kjo skemë do të zbulonte “tradhtarët” mes rrethit të tij. Gazetari parashikon se Kim do të ashpërsojë më shumë dorën e tij kundër disidentëve. “Besoj se shumë shpejt do të ketë spastrime në Korenë e Veriut”, shton ai.

- Reklama -

Më shumë nga kategoria
Të fundit

Lexo edhe :   Kim Jong Un: Koreja e Veriut të përgatitet për dialog dhe përballje me SHBA-të

Euro 2020/ Mbyllet grupi A, Italia dhe Uellsi kalojnë, italianët me rekord

Itali-Uells 1-0 Italia barazoi rekordin e vet të të gjitha kohërave me 30 ndeshje si e pamposhtur pas një fitoreje 1-0 kundër Uellsit në Stadiumin...

Profil/ Ngolo Kante, 5 detaje domethënëse mbi “motorrin” e Francës

I vogli Kante Historia e Kantésë është e ngjashme me atë të shumë emigrantëve nga Afrika. Lindur në periferi të Parisit, nga një familje shumë...

Infektimet/ Shqipëria me vetëm dy raste të reja në 24 orët e fundit, 0 vdekje

Ministria e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale ju bën apel qytetarëve të vijojnë të zbatojnë me përpikmëri rregullat për parandalimin e COVID19 dhe të mos...

Formula 1/ “Holandezi fluturues’ mund Hamiltonin në xhiron e parafundit

Max Verstappen rriti diferencën e pikëve nga vendi i dytë në kampionat pasi parakaloi pikërisht atë, të dytin, Lewis Hamilton në një duel tjetër...

E gjithë bota ka nevojë për mbrojtje

Si mund të bëhen të disponueshme më shumë vaksina Covid-19?. Mjetet e rritjes së prodhimit janë më të rëndësishme se pronësia intelektuale, shkruan The...